BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Opinii
Timpul tace şi trece

Timpul tace şi trece

la 4 April 2016 17:02 Reactualizat la: 4 April 2016 17:04

Timpul tace şi trece

4 April 2016 17:02 Reactualizat la: 4 April 2016 17:04
Ne bucurăm de cadourile pline de viaţă, energiile pozitive, culorile şi mirosurile care mai de care mai ademenitoare şi captivante oferite de minunata primăvară.
Scris de farcas - Ne bucurăm de cadourile pline de viaţă, energiile pozitive, culorile şi mirosurile care mai de care mai ademenitoare şi captivante oferite de minunata primăvară.

Trimite articolul

X

E bine să le primim cu braţele deschise şi le savurăm din plin, însă aşa cum ne-am pregătit de anul trecut pentru întâmpinarea lor, prin plantarea de plante, arbuşti, bulbi sau rizomi, după caz, tot aşa e bine să ne pregătim şi de venirea verii. Poate că nu ai o grădină unde să poţi să “îţi faci de cap” cu planuri peisagistice sau poate nu ai un balcon generos care să îţi permită găzduirea mai multor ghivece de flori, dar cu siguranţă ai o fereastra unde poti pune o jardiniră sau chiar un colţ de cameră.

Sunt multe flori care le găsim încă de pe acum în pieţe,florării sau sere şi sunt considerate a fi flori de primavară, dar care te încântî şi vara prin multitudinea de flori sau chiar prin aspectul sau mirosul frunzelor.

Laura Chirilă

În această categorie intră flori precum: panseluţele, garofiţele, plantele aromate, fucsia şi petuniile. Primii paşi care ar fi bine să îi faci înainte de a decide ce flori să cumperi sunt:

1.Să vezi cât spaţiu ai- pentru a putea alege ulterior diversitatea,cantitatea şi tipul de flori care să se poată “simţi bine” acolo. Adică să nu necesite mai mult spaţiu decât ai tu, de exemplu nu îţi vei lua un trandafir căţărător dacă nu poţi să îi oferi spaţiu pentru a se căţăra.

2. Să analizezi dacă este un loc însorit,dacă da- care e intervalul în care soarele e prezent în acea zona, sau poate e umbrit. Sunt plante care au nevoie de multă lumină sau altele care nu au aceste nevoi.

3. Dacă doreşti flori sau plante mirositoare sau nu- gândeşte-te dacă ai alergii, ce fel de mirosuri îţi plac sau ce arome ţi-ai dori să aibă florile tale şi implicit zona unde ele vor “locui”

4. Căt timp vei putea să aloci îngrijirii acelui colţ sau acelei zone pe săptămână- nu te sfătuiesc să iei plante care necesită o îngrijire mai atentă dacă programul tău nu îţi permite chiar dacă ele sunt deosebit de atractive prin aspectul lor. Este păcat sa investeşti bani într-o plantă căreia nu îi poţi asigura atenţia de care are ea nevoie. O vei chinui şi în cele din urmă o vei pierde.

Te las cu un sfat: atunci când o floare nu înfloreşte, faci schimbări la mediul în care ea stă si nu la floare.

Laura Chirilă

Trimite articolul

X
Taguri:
flori ,
peisagistica ,
primavara
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Gala Umorului cu Divertis, Festivalul de lavandă și Târgul de Viniluri. Vezi ce poți face în acest weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 26-28 iunie.

    Economic

    Schimbare importantă la plata pensiilor în iulie 2026. Când intră banii
    Pensionarii care își primesc veniturile prin transfer bancar vor beneficia de o modificare a calendarului de plată în luna iulie 2026.

    România

    Șoferii care uită permisul sau talonul acasă ar putea scăpa de amendă. Proiectul a trecut de Senat
    Senatul a adoptat un proiect de lege care prevede faptul că șoferii care nu pot prezenta permisul de conducere și talonul mașinii pot scăpa de amenzi.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cu barca pe Crișul Repede. Autoritățile și asociațiile locale lansează un program integrat de agrement
    Consilierii locali orădeni au aprobat, în ședința ordinară din 25 iunie, hotărârea privind implementarea inițiativei „Sport, natură și comunitate pe Crișul Repede”, un program care urmărește transformarea râului într-un spațiu destinat activităților sportive, recreative și educative desfășurate în centrul orașului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De la lac uitat la barieră împotriva viiturilor: Primăria Oradea vrea să salveze acumularea de pe Valea Izvor
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința din 25 iunie, solicitarea de transfer a barajului și lacului de acumulare Izvor din domeniul public al statului în domeniul public al municipiului Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Reguli noi pentru comercianți de la evenimentele publice din Oradea: înscrieri online, licitații pentru spații și amenzi de 7.000 de lei
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în cadrul ședinței ordinare din 25 iunie, noul regulament privind înscrierea comercianților la evenimentele publice organizate sau co-organizate de Asociația pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X