BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
100 de voluntari vor reîmpăduri un versant în Munţii Călimani

100 de voluntari vor reîmpăduri un versant în Munţii Călimani

la 3 October 2007 13:03 Reactualizat la: 11 February 2011 05:39
3 October 2007 13:03 Reactualizat la: 11 February 2011 05:39
MUNŢII CĂLIMANI - Un număr de 100 de voluntari vor reîmpăduri cu 10.000 de puieţi un versant defrişat din Munţii Călimani, din zona Dorna-Cândrenilor, în cadrul proiectului "Verde 003".
Scris de IM:REALITATEA.TV - MUNŢII CĂLIMANI - Un număr de 100 de voluntari vor reîmpăduri cu 10.000 de puieţi un versant defrişat din Munţii Călimani, din zona Dorna-Cândrenilor, în cadrul proiectului "Verde 003".

Trimite articolul

X

Se vor “lua în custodie”, timp de trei ani, cursul apei Dorna de la izvor până la vărsare, urmărind două dimensiuni: o dimensiune educaţională şi de voluntariat şi o dimensiune practică, de ecologizare, curăţare şi împădurire.

Echipa care va participa la împădurire este alcătuită din tineri din Bistriţa şi Dorna, jurnalişti şi personalităţi culturale, la care se adaugă 10 voluntari din Germania, care vor împărtăşi tinerilor români din experienţa lor internaţională. Proiectul se bucură de sprijinul necondiţionat al autorităţilor locale din Dorna Candrenilor. Voluntarii, cazaţi în campusul de la Tăşuleasa, au participat în perioada 18-31 august la două săptămâni de educaţie ecologică şi pregătire pentru procesul de împădurire, beneficiind de prezenţa unui specialist sosit din Germania.

Lansarea proiectului din 18 august a fost marcată de o simulare în micro a unui dezastru ecologic. Voluntarii au construit un model din lut al unui sat de munte şi au răsturnat asupra lui o tonă de apă, pentru a atrage atenţia asupra legăturii dintre defrişări şi inundaţii, iar actorul Marcel Iureş a plantat pe locul “dezastrului”, în mod simbolic, primul puiet din cei 10.000 ce vor fi plantaţi între 2 şi 6 octombrie.

Pe 6 octombrie, Ada Milea, Marcel Iureş, Răzvan Mazilu, Cătălin Ştefănescu şi Radu Naum se vor alătura voluntarilor taberei pentru finalizarea etapei de împădurire din cadrul proiectului “Verde 003”.

În etapa următoare proiectului se vor desfăşura acţiuni de curăţenie şi ecologizare de-a lungul întregului curs al râului Dorna, până la vărsarea în Dunăre.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Orădeanul Mădălin Călugăr a învins un rus și continuă cursa pentru medalie la Campionatul European de Box
    Pugilistul de la CS Crișul Oradea se descurcă bine la Campionatul European de Box pentru tineret U19, aflat în desfășurare în Serbia.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dan Pitic, speologul orădean care duce lumina în adâncuri în cele mai diverse peșteri turistice ale lumii
    Pentru Dan Pitic - spun angajatorii lui - iluminarea unei peșteri este mult mai mult decât instalarea de lămpi; este locul unde expertiza tehnică întâlnește viziunea artistică.

    FC Bihor

    Erik Lincar: „A fost o partidă copy paste a meciului cu Unirea Slobozia”
    Antrenorii echipelor FC Bihor și ASA Târgu Mureș au avut stări de spirit diferite la conferința de presă de după meci. 1

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de caniculă în Bihor. Meteorologii avertizează asupra unui disconfort termic accentuat
    Duminică, 16 august, șase județe din vestul și nord-vestul României se vor afla sub Cod galben, din cauza temperaturilor ridicate și a disconfortului termic accentuat, potrivit unei avertizări transmise sâmbătă de ANM.

    BIHON Sport local

    Meciuri amicale ale echipelor bihorene din Liga 3. Transilvania a câștigat cu o echipă din Ungaria, iar Bihorul Beiuș a învins CS Oșorhei
    Transilvania Sport Academy s-a impus sâmbătă cu scorul de 2-1 în meciul de acasă cu Monostorpály (Ungaria).

    FC Bihor

    FOTO
    Blestemul minutului 83. FC Bihor a terminat la egalitate meciul cu ASA Târgu Mureș și rămâne fără victorie în actuala ediție
    Echipa gazdă nu s-a putut baza în acest meci pe aportul a patru jucători de bază: Dragoș Tescan, Paul Antoche și Peter Gal Andrezly. Repriza întâi a fost săracă în faze de poartă. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X