BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
40% dintre elevii de clasa a XII-a refuză să se vaccineze

40% dintre elevii de clasa a XII-a refuză să se vaccineze

la 1 June 2007 06:44
1 Comentarii
1 June 2007 06:44
<p>40% dintre copiii de clasa a XII-a din Capitală refuză să se vaccineze împotriva hepatitei virale de tip B, susţin reprezentanţii Autorităţii de Sănătate Publică.</p>
Scris de IM:REALITATEA.TV - <p>40% dintre copiii de clasa a XII-a din Capitală refuză să se vaccineze împotriva hepatitei virale de tip B, susţin reprezentanţii Autorităţii de Sănătate Publică.</p>

Trimite articolul

X

Elevii refuză să se prezinte la cabinetele medicale din şcoli, chiar dacă vaccinarea este gratuită iar o consultaţie durează câteva minute.
Vaccinul care protejează împotriva hepatitei virale se face în trei etape. Majoritatea elevilor şi-a făcut primele două vaccinuri, dar pentru ultimul mulţi nu s-au mai prezentat la cabinet. Medicii atrag atenţia că fără ultima doză, care este şi cea mai importantă elevii riscă, în orice moment, să se îmbolnăvească de hepatită.

“Faptul că ei nu vin înseamnă că nu au înţeles cît de importantă este această acţiune”, spune Laurenţia Velea, şef al Autorităţii de Sănătate Publică.
Elevii spun că au două motive pentru care refuză vaccinarea. Ei nu au timp să vină la şcoală pentru că sunt preocupaţi cu pregătirea pentru bac sau pur şi simplu le este frică de injecţie.
Potrivit autorităţii de sănătate Publică, în Capitală, există aproape 20.000 de elevi de clasa a XII- a care trebuie vaccinaţi împotriva hepatitei B. Cele trei doze de vaccin necesare pentru un elev costă aproape 200 de lei, însă costul este acoperit de către Ministerul Sănătăţii.

Trimite articolul

X
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Anonim says:
    June 9, 2007 at 7:07 pm

    nu pot intelege de ce unii tineri cand ajung la varsta de 18 ani considera ca tot ceea ce fac este corect.
    unii cred ca ajung chiar imuni la atacul virusilor si bacteriilor de tot felul care ne bombardeaza din toate partile ori sunt adeptii sloganului” mie nu mi se poate intampla asa ceva”
    din pacate ignoranta o sa-i omoare cu zile…

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Noul lot al „leilor roșii” va fi prezentat la Teatrul Regina Maria
    Suporterii sunt așteptați la acest moment festiv din deschiderea sezonului. Conducerea Cubului Sportiv Municipal Oradea va organiza miercuri, 19 august, cu începere de la ora 20:00, prezentarea oficială a lotului echipei de baschet CSM CSU Raiffeisen Oradea pentru sezonul 2026-2027. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident rutier pe DN1, în zona Aușeu. Doi copii au fost transportați la spital pentru investigații medicale
    Un accident a avut loc duminică, 16 august, pe DN1, în apropierea stației PECO din Aușeu, unde au fost implicate două autoturisme. 2

    FC Bihor

    Se pun în vânzare biletele pentru meciul dintre FC Bihor și Farul Constanța, din play off-ul Cupei României
    Conducerea FC Bihor pune în vânzare biletele de acces la meciul dintre FC Bihor și Farul Constanța, din play off-ul Cupei României, care va avea loc miercuri, 19 august, cu începere de la ora 17:30, pe Stadionul „Iuliu Bodola”.

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    După codul galben de caniculă, vremea se schimbă brusc în Bihor: urmează vijelii, ploi și răcire accentuată
    Meteorologii au emis un Cod galben de caniculă pentru mai multe regiuni, unde temperaturile vor urca până la 37 de grade, dar și o informare pentru vijelii, averse și răcire accentuată, valabilă de luni seara până marți seara.

    Stiri Inter(Nationale)

    Accident cumplit pe o autostradă din Ungaria: 12 morți și 47 de răniți după răsturnarea unui autocar cu turiști polonezi
    Un accident grav produs în Ungaria, în care a fost implicat un autocar polonez, s-a soldat cu 12 morți și aproximativ 47 de răniți. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Motorina s-a ieftinit în Oradea după reducerea cu 20% a accizei. Cât costă litrul și unde sunt cele mai mici prețuri
    Motorina s-a ieftinit duminică, 16 august 2026, cu până la 68 de bani pe litru în unele benzinării din Oradea, însă reducerea nu a fost aplicată de toate marile lanțuri, în ciuda intrării în vigoare a noii accize reduse. 3
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X