În judeţele vizate (Maramureş, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Alba, Timiş şi Caraş-Severin) rămâne valabilă o avertizare de inundaţii cu cod galben până luni la ora 19.00. Totuşi cotele de inundaţii au fost depăşite pe mai multe râuri mici, afluenţi ai râurilor Iza, Lăpuş, Someşul Mare, Crişul Alb superior şi Timişul superior, aferente judeţelor Maramureş, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Hunedoara, Alba, Timiş şi Caraş-Severin.
Primele probleme au apărut incă de sâmbătă după amiază şi au continuat peste noapte. O situaţie mai dificilă se înregistrează în judeţul Maramureş. La Botiza, 50 de familii au fost evacutate, în timp ce cinci case sunt izolate la Giuleşti, iar alte 60 de locuinţe au fost afectate în localitatea Budeşti. Alte 50 de case din localitatea Coşbuc, judeţul Bistriţa Năsăud au fost inundate. Probleme şi în judeţul Alba, unde din cauza ploilor abundente care au căzut în ultimele ore, dar şi a topirii zăpezii, râul Arieş s-a umflat, şi a rupt podul care face legătura între localităţile Vadu Moţilor şi Dealul Frumos.
Şi în Moldova vremea rea a provocat pagube. În judeţul Bacău vijeliile au smuls copaci din rădăcini, au distrus acoperişuri şi au rupt un stâlp de electricitate.
Avertizarea hidrologică cu cod portocaliu a fost ridicată
<p>Codul portocaliu de inundaţii emis sâmbătă seară de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor a fost ridicat datorită faptului că precipitaţiile căzute şi topirea stratului de zăpadă nu au determinat depăşirea cotelor de inundaţii pe suprafeţe mari. </p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un nou incident a avut loc pe Centura Oradea, la doar o zi după ce un șofer a fost filmat circulând pe contrasens în apropierea magazinului Auchan.
Cultură
În Noaptea Muzeelor se va derula cea de-a XI-a ediție a manifestării Muzeele orădene împreună!
Educație
Antonia Cozma și Carla Negruț de la Liceul de Arte au obținut premiul I la faza națională a Olimpiadei de Arte Vizuale.
Cultură
Expoziția „În corpul casei. Locuiri suprapuse de la Brâncuși la Ghenie - o selecție din colecția Marianei Florescu” va fi deschisă până în 30 august.
Cultură
Tatiana Niculescu este scriitoarea care a impus în literatura română contemporană genul biografiei.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor a fost distins cu Premiul „Angels” pentru anul 2025, o recunoaștere internațională acordată spitalelor care demonstrează excelență în diagnosticarea și tratamentul pacienților cu accident vascular cerebral (AVC).
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!