BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Dunărea a inundat zone mari din Bulgaria

Dunărea a inundat zone mari din Bulgaria

la 19 April 2006 05:23 Reactualizat la: 13 February 2011 06:03
19 April 2006 05:23 Reactualizat la: 13 February 2011 06:03
Dunărea ameninţă să inunde şi mii de case din Bulgaria, unde s-a decretat starea de urgenţă în şapte districte.
Scris de IM:REALITATEA.TV - Dunărea ameninţă să inunde şi mii de case din Bulgaria, unde s-a decretat starea de urgenţă în şapte districte.

Trimite articolul

X

Mii de soldati si voluntari muncesc zi si noapte la întarirea digurilor, dupa ce fluviul a depasit cota de 9 metri si 70 de centimetri. Nici în Serbia situatia nu este mai buna. Desi pericolul cel mare a trecut, autoritatile au avertizat ca se pot produce noi inundatii. Pagubele provocate de apele revarsate se ridica deja la 500 de milioane de euro în statul Serbia- Muntenegru.

În Bulgaria, principala amenintare nu vine de la o posibila revarsare a Dunarii, ci de la ruperea digurilor. La Vidin, în nord-vest, autoritatile au decretat starea de urgenta, dupa ce sudul portului a fost complet inundat. Soselele au fost închise, iar localnicii au ridicat diguri de aparare.

Specialistii spun ca orasul este construit sub nivelul Dunarii si, daca digurile cedeaza, tot portul va fi înghitit de ape. Doua sate de lânga Vidin sunt izolate de restul tarii. La Nikopole, 40 % din strazi si case sunt sub ape, iar curentul electric s-a întrerupt. La Ruse, Dunarea a atins nivelul record de 8,80 de metri.

În Serbia, inundatiile au afectat 220 de mii de hectare, iar expertii au avertizat ca Dunarea va continua sa creasca. În plus, viitura de pe Tisa ar putea provoca noi inundatii. La Szeged, în sudul Ungariei, apele Tisei se apropie de 10 metri si ameninta 160 de mii de oameni si 50 de mii de case. Debitele au crescut mult dupa topirea zapezilor si din cauza ploilor abundente din ultimele saptamâni.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    Construcțiile fără autorizație pot fi legalizate până în 2027. Nota de plată va fi însă de 10 ori mai mare
    Cetățeniicare au ridicat construcții fără autorizație sau au executat lucrări diferite de cele aprobate vor avea, în anumite condiții, posibilitatea de a le aduce în legalitate.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    5 ani de închisoare pentru tranzacții cu drog „cristal”. Suspectul se întâlnea cu clienții lângă un magazin din Oradea
    Un bărbat de 39 de ani, din Oradea, a fost condamnat vineri, 21 august, la 5 ani de închisoare, cu executare, sub acuzația de trafic de droguri de mare risc, după ce polițiștii antidrog și procurorii DIICOT au documentat patru tranzacții efectuate de acesta.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiție de 51 de milioane de lei la Dobrești: 120 de locuințe și clădirile publice vor fi încălzite cu biomasă
    În comuna Dobrești se pregătește o schimbare în modul de încălzire a locuințelor și clădirilor publice.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    Economic

    România pune bateriile pe lista scurtă a investițiilor în energie. Peste 230 de milioane de euro pentru stocare
    Două programe de finanțare, cu o valoare totală de peste 230 de milioane de euro, sunt pregătite pentru dezvoltarea unor noi capacități de stocare, într-un moment în care sistemul energetic se confruntă cu o combinație tot mai dificilă de producție variabilă, consum ridicat și capacități insuficiente de echilibrare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiții de aproape 4 milioane de lei în comuna Chișlaz: cinci clădiri publice, modernizate energetic cu fonduri europene
    În satele din comuna Chișlaz au fost finalizate sau se apropie de finalizare mai multe proiecte de eficientizare energetică a unor clădiri publice, investițiile fiind realizate cu fonduri europene.

    BIHON Sport local

    ACS Transilvania Sport Academy a învins CSC Ghiroda și Giarmata Vii într-un meci amical. Autorul unicului gol are doar 16 ani
    Continuându-și pregătirile pentru viitorul sezon, echipa Transilvania Sport Academy a susținut o partidă de verificare în compania formației CSC Ghiroda și Giarmata Vii.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X