Cele mai mari reduceri de fonduri vor fi făcute la apărare, agricultură şi sănătate. Cheltuielile bugetelor locale vor fi însă majorate cu 965 de milioane lei, pentru a acoperi impactul determinat de cheltuielile efectuate de administraţia publică din împrumuturi interne şi externe.
Şi cheltuielile bugetare ale Ministerul Economiei şi Finanţelor vor fi suplimentate cu 600 milioane lei, din care 500 milioane pentru Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului şi 100 de milioane, reprezentând transferuri către întreprinderi în cadrul schemelor de ajutor de stat. Este prima rectificare a bugetului de stat pe 2008.
Guvernul taie din bugetele ministerelor
<p>Guvernul va micşora bugetele de la aproape toate ministerele. Reducerea totală va fi de aproximativ 2,6 miliarde lei. Asta înseamnă 787 milioane euro.</p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un nou incident a avut loc pe Centura Oradea, la doar o zi după ce un șofer a fost filmat circulând pe contrasens în apropierea magazinului Auchan.
Cultură
În Noaptea Muzeelor se va derula cea de-a XI-a ediție a manifestării Muzeele orădene împreună!
Educație
Antonia Cozma și Carla Negruț de la Liceul de Arte au obținut premiul I la faza națională a Olimpiadei de Arte Vizuale.
Cultură
Expoziția „În corpul casei. Locuiri suprapuse de la Brâncuși la Ghenie - o selecție din colecția Marianei Florescu” va fi deschisă până în 30 august.
Cultură
Tatiana Niculescu este scriitoarea care a impus în literatura română contemporană genul biografiei.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor a fost distins cu Premiul „Angels” pentru anul 2025, o recunoaștere internațională acordată spitalelor care demonstrează excelență în diagnosticarea și tratamentul pacienților cu accident vascular cerebral (AVC).
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!