În forma sa actuală, legea prevede ca inspectorii de integritate să verifice averile demnitarilor, conflictele de interese şi incompatibilităţile. Potrivit acestei legi, instanţele pot decide confiscarea averilor dobândite ilicit de către demnitari în perioada mandatului. De asemenea, demnitarii aflaţi în conflict de interese sau incompatibilitate nu mai pot candida pentru o funcţie publică timp de trei ani.
Actuala formă a legii a fost criticată de fostul ministru al Justiţiei, Monica Macovei, care a declarat că inspectorii nu vor avea pârghiile necesare pentru a verifica averile.
Trimite articolul
XImi place legea,desi nu ma asteptam d ela el.
Daca nenorocitul asta de Vacaroiu, fost securist si betiv, a ajuns presedintele Romaniei, tara nu mai are nici o scapare.
Fosta securitatea si nomenclatura partid comunist o sa conduca bine merci biata tara romaneasca.
Daca ar fi fost a adevarata revolutie si nu lovitura de stat data de sinistra securitate toti care conduc acum erau linga dobitocul si analfabetul de ceausescu si cretina de nevastasa.
Politrucii nu au pierdut timpul zilele acestea cand Romania a fost la cheremul lor.Au votat si promulgat Legea ANI care a stat un an in Parlament.De ce atata graba? Pentru ca au slutit legea si au deturnat finalitatea si puterea acesteia.Practic au schimbat legea si au facut-o inactiva schimbandu-i complet efectele si au votat-o si promulgat-o repede ca sa “existe” si sa nu mai fie adusa in discutie.Aceasta “lege” terfelita de grupurile de interese “a se citi hotii din parlament” este complet inutila in forma actuala.Felicitari!!!Este ca si cum ai lua un Logan il faci zob, pui pe el semnul de Mercedes si spui ca este un mercedes nou, “doar nu vezi ce denumire are?”. Din pacate unii chiar se lasa pacaliti sau nu “vad”.