Într-un comunicat al Casei Albe, se arată că Tratatul de Extrădare urmează să-l înlocuiască pe cel încheiat de Statele Unite şi România, pe 23 iulie 1924, dar şi Tratatul Suplimentar de Extrădare, semnat pe 10 noiembrie 1936.
Tratatul conţine dispoziţii moderne în ceea ce priveşte extrădarea persoanelor care au săvârşit fapte penale. Cele două state vor încerca, astfel, să elimine una dintre deficienţele majore ale convenţiei în vigoare, şi anume: acordarea extrădării pe baza unei liste limitative de infracţiuni.
Astfel, noul Tratat prevede extrădarea pentru orice faptă care întruneşte condiţiile privind durata minimă a pedepsei de cel puţin un an, precum şi extrădarea pentru infracţiuni comise în afara teritoriului statului solicitant.
Protocolul la Tratatul dintre România şi Statele Unite ale Americii va introduce forme moderne de asistenţă judiciară, recunoscute atât de legislaţia română, cât şi de cea americană.
Astfel, vor fi furnizate informaţii privind conturile bancare, echipe comune de anchetă, audierea prin videoconferinţă, transmiterea cererilor de asistenţă judiciară prin mijloace rapide de comunicare, precum şi extinderea categoriilor de autorităţi cărora li se poate acorda asistenţă judiciară.
Tratatul mai prevede şi ca extrădarea să nu mai fie refuzată pe motivul cetăţeniei.
Nou tratat SUA-România privind extrădarea
Reactualizat la:
Casa Albă a înaintat spre ratificare Senatului american Tratatul de Extrădare cu România. George W. Bush a dat spre examinare documentele privind asistenţa judiciară reciprocă în materie penală încheiate între Statele Unite şi România în septembrie 2007.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un cetățean italian de 50 de ani, stabilit în Oradea și anchetat într-un dosar al DIICOT sub acuzația de trafic de droguri de risc și de mare risc, a fost pus de Poliția Română pe lista infractorilor căutați în întreaga țară.
Economic
Prețurile solicitate pentru apartamentele scoase la vânzare au crescut față de vara anului trecut, iar Oradea se numără printre orașele în care avansul anual este unul dintre cele mai vizibile.
România
Românii care se întorc dintr-o țară membră UE cu țigări, tutun sau alcool pentru consum propriu trebuie să fie atenți nu doar la cantitatea pe care o au asupra lor, ci și la cât de des fac astfel de transporturi.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Crișana începe săptămâna cu temperaturi de până la 37 de grade, iar după o scurtă perioadă ceva mai răcoroasă, căldura revine în forță.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Consiliul Județean Bihor a decis instituirea unor restricții temporare de circulație pentru vehiculele grele pe drumurile județene, în contextul caniculei.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În perioada următoare, muncitorii vor realiza marcajele și semnalizarea rutieră.
Citiți principiile noastre de moderare aici!