Pe parcursul anului 2005, au recurs la avort 160.000 de femei, iar numărul naşterilor a fost de 220.000. Cele mai multe avorturi se înregistrează în rândul femeilor cu venituri reduse şi cu un nivel scăzut de educaţie.
În anul 2005, 17.000 de adolescente cu vârsta între 15 şi 19 ani au făcut avort. După trei întreruperi de sarcină, creşte cu 15 % posibilitatea infertilităţii şi pot să apară şi infecţii ale aparatului genital.
Medicii le consiliază pe paciente în legătură cu metodele de contracepţie, dar de multe ori se lovesc de reticenţă: “Nu folosesc anticoncepţionale de frică să nu se îngraşe, iar sterilet nu îşi pun tot de frică”, spun asistentele medicale care se confruntă cu lipsa educaţiei sexuale la paciente.
În România, legea permite ca avortul să se facă la cerere, dacă evoluţia sarcinii nu depăşeşte 14 săptămâni. Adolescentele însărcinate care au împlinit 16 ani au dreptul să decidă singure dacă păstrează sau nu sarcina.
Numărul avorturilor, apropiat de cel al naşterilor
<p>BUCUREŞTI - Numărul avorturilor din România reprezintă mai mult de două treimi din numărul total al naşterilor, arată statistici ale Ministerului Sănătăţii. </p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
Bihon CSM Oradea
CSM Oradea conduce cu 2-1 în seria cu CSA Steaua București, după primele trei meciuri din finala Superligii Naționale de polo.
Cultură
Artistul este o prezenţă constantă la festivalurile şi târgurile din ţară, atât cu instrumente muzicale, cât şi cu jonglerii.
BIHON Sport local
După 1-1 în sezonul regular, 0-1 și 2-2 în play-off, CS Oșorhei a reușit să învingă pe Transilvania Sport Academy, echipă care nu mai pierduse niciun joc în actualul campionat.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un scandal în care au fost implicați, după ce au consumat alcool o seară întreagă alături de un vecin, le-a adus unui bărbat din Apateu și fiului său minor o condamnare penală și obligația de a-i plăti consăteanului pe care l-au bătut daune morale de 10.000 de lei.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Comuna Derna va beneficia de un sistem extins de supraveghere video, printr-un proiect finanțat prin PNRR.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În comuna Tileagd a fost puse în funcțiune noile stații de încărcare pentru vehicule electrice, investiția fiind realizată cu fonduri europene.
Citiți principiile noastre de moderare aici!