BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Razie naţională a Poliţiei în magazinele de etnobotanice

Razie naţională a Poliţiei în magazinele de etnobotanice

la 16 February 2010 08:09
16 February 2010 08:09
<p>Peste 1.000 de poliţişti au fost mobilizaţi luni seară pentru verificarea tuturor "magazinelor de vise", cunoscute pentru comercializarea plantelor etnobotanice, acţiunea la nivel naţional fiind declanşată la ora 18.00, au declarat, pentru NewsIn, surse judiciare.</p>
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - <p>Peste 1.000 de poliţişti au fost mobilizaţi luni seară pentru verificarea tuturor "magazinelor de vise", cunoscute pentru comercializarea plantelor etnobotanice, acţiunea la nivel naţional fiind declanşată la ora 18.00, au declarat, pentru NewsIn, surse judiciare.</p>

Trimite articolul

X

Potrivit surselor, acţiunea vizează identificarea stocurilor şi distrugerea acestora, chiar din ziua în care legea privind interzicerea etnobotanicelor a fost publicată în Monitorul Oficial.

Acţiunea vizează stocurile celor aproximativ 300 de magazine care comercializează plante etnobotanice, dintre care 30 funcţionează în Capitală.

Începând cu 15 februarie, este interzisă comercializarea şi consumul plantelor şi substanţelor prevăzute în Ordonanţa de Urgenţă numărul 6 din 10 februarie 2010.

Monitorul Oficial al României, numărul 100/15.II.2010, a fost publicat Ordonanţa de Urgenţă nr. 6 din 10 februarie 2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr.143/2000 privind prevenirea şi combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri şi pentru completarea Legii nr. 339/2005 privind regimul juridic al plantelor, substanţelor şi preparatelor stupefiante şi psihotrope.

De asemenea, în decurs de 10 zile de la intrarea în vigoare a ordonanţei de urgenţă, proprietarul, posesorul şi deţinătorul cu orice titlu al plantelor şi substanţelor prevăzute  în tabelele anexă are obligaţia să distrugă pe cheltuiala proprie, cu respectarea prevederilor legale plantele şi substanţele pe care le deţine.

Totodată, cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpărarea, introducerea sau scoaterea din ţară, precum şi importul ori exportul plantelor şi substanţelor prevăzute de ordonanţa de urgenţă sunt interzise, în conformitate cu prevederile Legii 143/2000, cu modificările şi completările ulterioare.

Sursa: newsin

Trimite articolul

X
Taguri:
magazine ,
plante etnobotanice ,
politia ,
razii
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea scoate la licitație aproape un hectar de teren pentru investiții în Parcul de Specializare Inteligentă
    Agenția de Dezvoltare Locală Oradea S.A. organizează licitație publică pentru concesionarea unui teren situat în cadrul Parcului de Specializare Inteligentă (PSI) din Oradea, potrivit unui comunicat transmis de primărie.

    România

    Nemulțumire masivă în rândul românilor: doar 14% cred că țara merge în direcția bună
    Direcţia în care se îndreaptă România este una greşită, consideră marea majoritate a românilor, într-un procent de 81%, potrivit unui sondaj Avangarde realizat la nivel naţional în perioada 9 iunie -16 iunie. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Felix Folk Festival, concert din Turneul Stradivarius şi lansări de carte. Vezi ce poți face în acest weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 19-21 iunie.

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Platforma „e-SănătateaMea” devine funcțională din toamnă în Bihor. Adio cozi și telefoane pentru analize decontate
    Pacienții din Bihor se vor putea programa pentru consulturile medicale și pe platforma e-SănătateaMea din toamnă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    6 bomboane cu alcool, „vinovate” pentru alcoolemia unui șofer care a provocat un accident lângă Oradea
    Un bărbat de 46 de ani, din Ungaria, a venit cu o explicație mai puțin obișnuită pentru alcoolemia de 0,57 la mie în aerul expirat cu care a fost depistat după ce a provocat un accident la ieșirea din Oradea spre Nojorid.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Peste 80 de minori au dispărut în Bihor în doar trei luni. Ce se ascunde în spatele „plecărilor voluntare”
    Fenomenul copiilor dispăruți este în creștere în țară, inclusiv în județul Bihor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X