BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
România şi Europa sunt în criză de gaze

România şi Europa sunt în criză de gaze

la 7 January 2009 08:23
7 January 2009 08:23
<p>Gazprom a suspendat, în noaptea de luni spre marţi, livrările de gaze naturale către Ucraina, măsură care a afectat aprovizionarea a numeroase ţări europene.</p>
Scris de IM:MEDIAFAX - <p>Gazprom a suspendat, în noaptea de luni spre marţi, livrările de gaze naturale către Ucraina, măsură care a afectat aprovizionarea a numeroase ţări europene.</p>

Trimite articolul

X

Şi România e afectată

Premierul Emil Boc l-a contactat telefonic pe comisarul european pentru Energie, Andris Piebalgs, pentru a-l informa despre sistarea livrărilor de gaze din Rusia prin staţia Isaccea 2, şi a fost asigurat că acesta se va implica împreună cu preşedintele Comisiei Europene pentru găsirea unei soluţii.

„Am dorit ca la nivelul Comisiei Europene să existe, alături de problemele semnalate de alte ţări, şi o evaluare exactă a situaţiei din România”, a spus Emil Boc.

În cadrul discuţiei telefonice, comisarul european pentru Energie a precizat că, împreună cu preşedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, se va implica pentru a găsi o soluţie privind livrarea gazelor, informează un comunicat al Guvernului.

Dependenţi de gazul rusesc
CROAŢIA.Livrările de gaze naturale din Rusia către Croaţia au fost întrerupte complet ieri dimineaţă. Ministerul croat al Economiei a anunţat că va începe să opereze reduceri pentru marii consumatori, asigurând totodată că în prezent gospodăriile nu vor fi afectate.

BULGARIA. Bulgaria a anunţat încetarea completă a livrărilor de gaze naturale ruseşti, guvernul precizând că va asigura aprovizionarea din rezerve. Compania bulgară Bulgargaz a cerut consumatorilor să utilizeze „orice carburant alternativ posibil”. Bulgaria este singurul stat balcanic care depinde aproape exclusiv de livrările de gaz rusesc, care asigură 92 la sută din consum.

GRECIA.Livrările de gaze naturale către Grecia au fost întrerupte în cursul nopţii de luni spre marţi. Grecia importă aproximativ 75 % din necesarul de gaze naturale.
MACEDONIA.Livrările de gaze naturale ruseşti către Macedonia au fost întrerupte complet. Macedonia utilizează circa 170 de milioane de metri cubi de gaze pe an, distribuite către 26 de companii consumatoare, în principal în domeniile metalurgiei şi industriei alimentare şi al încălzirii.

SLOVACIA. Autorităţile de la Bratislava au anunţat că vor declara stare de urgenţă după ce livrările de gaze naturale ruseşti au scăzut, în cursul nopţii, cu 70 la sută.

TURCIA. Turcia nu mai primeşte gaze naturale ruseşti via Balcani, însă este aprovizionată prin intermediul conductei Blue Stream, care asigură legătura directă din cele două ţări.

 

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    A doua victorie pentru CSM Oradea la turneul final al Campionatului Național de baschet U16 ani
    Turneul final al Campionatului Național de baschet U16 ani a continuat la Arena „Antonio Alexe” cu meciurile din etapa a doua.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat arestat pentru accesarea a peste 29.000 de materiale pornografice cu minori
    Un bihorean de 40 de ani, din Tarcea, a fost arestat, joi, de un judecător de drepturi și libertăți de la Tribunalul Bihor într-o anchetă a DIICOT și Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea, sub acuzația de pornografie infantilă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident grav pe Splaiul Crișanei. O minoră a fost lovită de un autoturism
    Un accident rutier în care a fost implicat un pieton a avut loc joi, 14 mai pe strada Splaiul Crișanei din Oradea.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    Economic

    1,4 milioane de lei amenzi și sute de concedieri colective: semnal de alarmă pe piața muncii din Bihor
    Cele mai grave probleme rămân munca nedeclarată și subdeclarată, domenii în care inspectorii au aplicat amenzi de aproape un milion de lei într-o singură lună.

    România

    Șeful Autorității Vamale Române a fost reținut. A fost numit de Bolojan în urmă cu 4 luni
    Șeful Autorității Vamale Române, Mihai Savin, a fost reținut și urmează să fie dus de polițiști la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București pentru a fi audiat, au precizat, joi, pentru AGERPRES, surse judiciare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Noroi lăsat pe carosabil de camioanele firmei care modernizează Parcul 1 Decembrie. Curățenia, supravegheată de oamenii legii
    Printre obligațiile impuse camioanelor care transportă diverse materiale pentru lucrările de modernizare a parcului 1 Decembrie din Oradea se numără și curățarea cauciucurilor la ieșirea de pe șantier. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X