BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Românii au luat 10.000 de maşini noi prin programul Rabla în aproape două luni

Românii au luat 10.000 de maşini noi prin programul Rabla în aproape două luni

la 16 April 2010 08:02
16 April 2010 08:02
<p>Românii s-au arătat interesaţi de programul Rabla, de la demararea ediţiei din 2010 fiind împărţite deja 80.000 de vouchere, în timp ce numărul maşinilor noi cumpărate a ajuns la 10.000, a spus joi ministrul Mediului, Laszlo Borbely, potrivit unui comunicat al Ministerului Mediului şi Pădurilor.</p>
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - <p>Românii s-au arătat interesaţi de programul Rabla, de la demararea ediţiei din 2010 fiind împărţite deja 80.000 de vouchere, în timp ce numărul maşinilor noi cumpărate a ajuns la 10.000, a spus joi ministrul Mediului, Laszlo Borbely, potrivit unui comunicat al Ministerului Mediului şi Pădurilor.</p>

Trimite articolul

X

“În ceea ce priveşte Programul Rabla, pot spune că am reuşit să facem interesat cetăţeanul. Până acum au fost împărţite 80.000 de vouchere şi au fost achiziţionate peste 10.000 autoturisme noi, dintre acestea 63% fiind de producţie autohtonă”, a declarat Borbely, citat în comunicat.

Numărul maşinilor casate a ajuns la 56.000, după ce în prima lună a programului românii predaseră la casat 45.000 de maşini vechi. Programul Rabla, al cărui buget era iniţiat de 228 milioane lei a fost suplimentat în martie cu încă 190 milioane lei.

În ce priveşte programul Rabla pentru tractoare, ministrul Mediului a spus că Administraţia Fondului de Mediu  (AFM) a primit deja 33 de cereri.

“În cazul programului pentru tractoare, suntem încă la început, AFM a primit un număr de 33 de cereri şi urmează să luăm măsuri de revigorare a programului”, a mai spus ministrul.

Programul Rabla pentru tractoare, în cadrul căruia au fost aprobaţi 17 distribuitori, iar prima de casare este de 17.000 lei, a început pe 19 martie.

 Sursa: Newsin.ro

Trimite articolul

X
Taguri:
Borbely ,
programul rabla ,
romania
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Reguli noi pentru comercianți de la evenimentele publice din Oradea: înscrieri online, licitații pentru spații și amenzi de 7.000 de lei
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în cadrul ședinței ordinare din 25 iunie, noul regulament privind înscrierea comercianților la evenimentele publice organizate sau co-organizate de Asociația pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fostul agent de frontieră care a primit șpagă pe Revolut și-a recunoscut faptele. Ce pedeapsă a propus Parchetul Bihor
    Fostul agent de Poliție de Frontieră Alexandru Marius Dulău, cercetat de Parchetul Bihor într-un dosar de luare de mită, a admis că a comis faptele de care a fost acuzat și a încheiat un acord de procurorul de caz din cadrul Parchetului Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curtea de Apel Oradea: avertisment pentru un notar acuzat că a autentificat o procură semnată în fals de un profesor
    Notarul orădean Dan Dumitru Ogășanu a primit, joi, un avertisment din partea unui complet al Curții de Apel Oradea, care a dispus renunțarea la aplicarea pedepsei într-un dosar în care acesta a fost inculpat pentru fals intelectual şi complicitate la uz de fals.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Modificări în regulamentul de funcționare a păcănelelor din Oradea. Consilierii locali au respins autorizațiile mai multor săli din oraș
    La solicitarea Direcției Poliției Locale, consilierii locali orădeni au aprobat două modificări la regulamentul privind funcționarea sălilor de jocuri pe raza municipiului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cu ochii pe pepeni! Unde se vor putea vinde în Oradea și ce amenzi riscă cei care agață marfa pe ușile deschise ale magazinelor
    Consilierii locali orădeni au votat mai multe modificări la Regulamentul privind organizarea și desfășurarea activităților în zone publice, aprobat prin HCL nr. 48/2025. 1

    Educație

    Programul grădinițelor pe timpul verii. Unde pot fi înscriși copiii în Bihor
    Pentru a asigura continuitatea actului educațional și îngrijirea copiilor în condiții optime, unitățile de învățământ preșcolar vor funcționa prin alternanță în lunile iunie, iulie și august.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X