BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Transferarea spitalelor către autorităţile locale se va face după reorganizare

Transferarea spitalelor către autorităţile locale se va face după reorganizare

la 12 March 2010 08:21
12 March 2010 08:21
<p>Transferarea spitalelor către autorităţile locale se va face după reorganizarea acestora, acolo unde este cazul, după egalizarea tarifelor pe caz ponderat şi reducerea numărului de paturi acolo unde este depăşit necesarul, a declarat, joi, ministrul Sănătăţii, Cseke Attila.</p>
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - <p>Transferarea spitalelor către autorităţile locale se va face după reorganizarea acestora, acolo unde este cazul, după egalizarea tarifelor pe caz ponderat şi reducerea numărului de paturi acolo unde este depăşit necesarul, a declarat, joi, ministrul Sănătăţii, Cseke Attila.</p>

Trimite articolul

X

“Vom transfera structuri funcţionale şi după descentralizare vom da posibilitatea primarilor să se implice mai mult în sistem”, a declarat Cseke Attila, la Adunarea Generală a Asociaţiei Oraşelor din România, la Poiana Braşov.

Cseke Attila i-a asigurat pe primarii prezenţi la eveniment că transferul unităţilor sanitare nu va însemna o povară în plus pentru autorităţile locale. Ministrul Sănătăţii a mai declarat că după descentralizarea unităţile sanitare vor avea acelaşi mod de finanţare ca şi până în prezent, prin contracte încheiate cu Casele de Asigurări de Sănătate.

“Descentralizarea se va face în mod corect. Vom transfera unităţile sanitare numai după ce vom asigura şanse egale de finanţare prin egalizarea tarifelor pe caz ponderat şi vom transforma unităţile sanitare în structuri funcţionale. După ce vom analiza fiecare unitate sanitară în parte este posibil să avem şi o reducere a numărului de paturi dar numai acolo unde constatăm că se depăşeşte necesarul”, a declarat Cseke Attila.

Potrivit reprezentanţilor ministerului Sănătăţii, primarii prezenţi la întâlnire au fost de acord cu noile măsuri pe care ministerul intenţionează să le ia în perioada următoare şi au declarat că vor continua dialogul pe această temă.

Sursa NewsIn

Trimite articolul

X
Taguri:
autoritatile ,
Cseke ,
locale ,
sanitare
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Consider că este un regulament corect pentru toți”
    Noul regulament al Federației Române de Baschet pentru ediția 2026-2027 a Ligii Naționale de Baschet Masculin prevede obligativitatea prezenței pe teren a unui singur jucător român pe întregul parcurs al meciurilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Asociația Dumbrava a contestat amenda de 1.000.000 de lei dată de ITM Bihor. Procesul-verbal de sancționare, semnat de șoferul ITM
    Judecătoria Beiuș a fost chemată să soluționeze o plângere contravențională care a fost formulată de Asociația Dumbrava – Dumnezeu Poartă de Grijă împotriva amenzii de 1.000.000 de lei, aplicată de Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Apel umanitar: Salvați de vecini din calea flăcărilor, doi soți din Bihor au rămas fără tot ce au agonisit
    În doar câteva ore, munca și agoniseala de o viață s-au transformat în cenușă.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Firma de catering care livra mâncare la Grădinița „Aleodor”, închisă temporar de CJPC Bihor. Amenzi de 20.000 de lei
    Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Bihor a dispus oprirea temporară a activității firmei de catering care furniza mesele pentru Grădinița „Aleodor” din Oradea, în urma controlului efectuat vineri, 24 iulie, în contextul anchetei declanșate după îmbolnăvirea mai multor copii și a unei educatoare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Pericol public. O groapă nesemnalizată de aproape doi metri adâncime a fost lăsată de izbeliște de muncitorii unei firme lângă cimitir
    Potrivit imaginilor primite la redacție de la mai mulți orădeni, pe strada Universității, vizavi de cartierul Europa, a fost săpată o groapă în zona trotuarului de lângă cimitirul Rulikowski.

    Economic

    ANPC: 67% dintre hainele verificate aveau etichete neconforme. Aproape 40.000 de amenzi în șase luni
    La 100 de zile de la preluarea conducerii ANPC, președintele instituției, Békési Csaba, și-a prezentat raportul de activitate acasă, la Oradea, ocazie cu care a făcut public și bilanțul Autorității pentru primul semestru al anului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X