„Cred ca Mircea Sandu nu doarme prea linistit stiind ca are de luptat
cu mine. Vazând masurile luate în ultima perioada, cred ca a început
sa-i fie teama. Fiecare nas îsi are nasul”, a afirmat Popescu.
Fostul capitan al nationalei, sustine ca Sandu doar a gestionat perioada de
glorie a „Generatiei de aur”: „Mircea Sandu a fost omul care
a gestionat rezultatele echipei nationale. Este foarte usor sa stai în
fruntea unei federatii în momentul când vin banii în urma
calificarilor obtinute de echipa nationala. Nu a fost preocupat sa aduca bani,
sa gaseasca sponsori, sa-si faca imagine, pentru ca functiona echipa nationala”.
Întrebat ce a ar însemna pentru fotbalul românesc înca
patru ani cu Mircea Sandu, „Baciul” a raspuns sec: „Doamne
fereste!”.
„Are alt substrat”
Popescu apreciaza ca înlaturarea lui Bivolaru si Craciunescu nu sunt
benefice fotbalului românesc: „Este interesant cum oameni importanti,
care au facut lucruri pozitive, cum sunt Cristi Bivolaru sau Ion Craciunescu,
sunt îndepartati. Cred ca eliminarea lui Craciunescu are alt substrat.
Arbitrajul s-a îmbunatatit mult sub comanda lui, a muncit mult si are
proiecte interesante. Cred ca nu este o solutie benefica fotbalului eliminarea
lui Craciunescu. Daca nu erau aceste alegeri, Craciunescu ar fi ramas seful
arbitrilor”.
Întrebat daca îl va coopta pe seful arbitrilor în echipa
lui, Popescu a fost diplomat: „Pâna vineri este seful CCA si, pentru
binele fotbalului românesc, ar fi bine sa ramâna acolo”.
Teodor Biris
Citiți principiile noastre de moderare aici!