BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Sport local
Luptă dură pentru şefia FRF

Luptă dură pentru şefia FRF

la 31 October 2005 18:38
31 October 2005 18:38
Lupta pentru preşedenţia Federaţiei Române de Fotbal devine tot mai acerbă o dată cu apropierea termenului de 21 noiembrie, când este fixată data Adunării Generale.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Lupta pentru preşedenţia Federaţiei Române de Fotbal devine tot mai acerbă o dată cu apropierea termenului de 21 noiembrie, când este fixată data Adunării Generale.

Trimite articolul

X

Primii care si-au anuntat candidatura au fost Ionut Lupescu si Gica Popescu,
doi dintre cei mai importanti componenti ai „Generatiei de Aur”
din fotbalul românesc. Apoi a iesit la rampa actualul presedinte Mircea
Sandu. Dupa ce în mai multe rânduri anuntase ca nu va mai candida,
Sandu a demonstrat ca nu este un om de cuvânt si s-a înscris în
cursa, nu înainte de eliminarea din cursa a lui Lupescu, fostul international
neprimind derogare. Constient ca are un rival important în Gica Popescu,
în sufletul actualului presedinte s-a instaurat frica.

Sistemul lui Sandu

Aceeasi frica l-a cuprins si pe Nicolae Ceausescu în 1989. A început
sa vada tradatori peste tot si a început atacul. Din umbra, asa cum îi
place, folosindu-se de omul bun la toate, Kassay Adalbert.

L-a fortat pe Cristian Bivolaru sa demisioneze, dupa care l-a rând a
venit seful arbitrilor Ion Craciunescu, judecat de niste fosti arbitri a caror
moralitate lasa mult de dorit. Cu toate acestea, sistemul construit de Mircea
Sandu si clica lui da semne vizibile de surpare.

Bate vântul schimbarii si în fotbalul românesc, condus de
o mâna de oameni care s-au îmbogatit sugându-i toata seva.
Zeci de milioane aduse de „Generatia de Aur” au fost irosite fara
sa se vada ceva în urma actualei conduceri.

Sandu a ajus sa fie urât în asa hal de suporteri, încât
si-a limitat iesirile pe stadioane. Iar atunci când a facut-o a fost huiduit
copios. În schimb, marea majoritate a observatorilor de la meciuri au
devenit agentii lui electorali.

A instaurat un sistem bazat pe prietenii si pe plocoane. Oficialii cluburilor
bihorene au simtit pe pielea lor ca nimic nu pot rezolva la FRF daca nu „deschid
usa cu capul”.

Popescu la Oradea

De luni, fostul mare international Gica Popescu si-a început campania
electorala menita sa produca marea schimbare la FRF. Orasul de unde a pornit
lupta cu sistemul este Timisoara, orasul de pe Bega, de unde românii si-au
luat portia de libertate în decembrie 1989.

Marti, fostul international se va afla la Oradea, unde va dialoga cu reprezentantii
cluburilor bihorene cu drept de vot. În cei 13 ani de domnie, Sandu nu
a catadicsit sa vina macar o data la Oradea. Întâlnirea va avea
loc la Consiliul Judetean între orele 13:30 si 15:30.

Programul sau conceput sa revitalizeze fotbalul românesc cuprinde un
management modern menit sa atraga sponsori importanti, care au stat deoparte
din cauza imaginii proaste a actualului presedinte.

Bihorul este cunoscut ca fief-ul lui Bela Kassay, prin faptul ca acesta este
nascut în acest judet si are relatii de prietenie cu majoritatea conducatorilor
de aici. Fara îndoiala, presiunile acestuia vor fi mari pentru ca judetul
sau natal sa-l voteze, in corpore, pe Sandu. Popescu are ocazia marti, sa-i
convinga pe oficialii bihoreni ca este cea mai buna solutie si ca merita sa-i
acorde votul.

Teodor Biris

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    Amenzi mai mari pentru șoferi de la 1 iulie. Crește valoarea punctului de amendă odată cu salariul minim
    Începând cu 1 iulie, șoferii care încalcă regulile de circulație vor scoate mai mulți bani din buzunar.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Prădător sexual în propria familie. Un bihorean e acuzat că și-a abuzat fiica vitregă timp de un an
    Un bărbat dintr-o comună de lângă Marghita a fost trimis în judecată sub control judiciar, pentru agresiune sexuală împotriva unui minor, fiind acuzat că, timp de aproape un an, ar fi mângâiat-o în zonele intime și ar fi sărutat-o pe fiica sa vitregă, care avea la acea vreme 14 ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Anunț finalizare proiect Electro Vital

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Anunț finalizare proiect Efiplast

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Anunț finalizare proiect Rus&Ben Construct

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Anunț finalizare proiect Octaser
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X