BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Sport - pagina specială
Steaua, aproape de tragedie

Steaua, aproape de tragedie

la 13 September 2006 06:32
13 September 2006 06:32
<p>Avionul cu care Steaua a decolat marti dimineata spre Kiev a trebuit sa se intoarca din drum din cauza unei fisuri a parbrizului aeronavei. Dupa reparatie, avionul a decolat a doua oara si a ajuns cu bine la Kiev.</p>
Scris de IM:ONLINE_SPORT.RO - <p>Avionul cu care Steaua a decolat marti dimineata spre Kiev a trebuit sa se intoarca din drum din cauza unei fisuri a parbrizului aeronavei. Dupa reparatie, avionul a decolat a doua oara si a ajuns cu bine la Kiev.</p>

Trimite articolul

X

Avionul a rulat pe pista si s-a inaltat la ora 10.19, dar a revenit pe Aeroportul “Henri Coanda” la ora 11.00!

Avionul a rulat pe pista si s-a inaltat la ora 10.19, dar a revenit pe Aeroportul “Henri Coanda” la ora 11.00! La scurt timp dupa decolare, pilotii au observat ca in parbriz a aparut o fisura. Comandantul a decis ca nu e cazul sa riste si a revenit la baza, unde mecanicii au inlocuit geamul. Dupa mai bine de doua ore de asteptare, delegatia stelista a plecat din nou spre Kiev, cu acelasi avion, la ora 13.15.

Astfel, totul se putea termina cu o tragedie. De ce se intampla aceste probleme la avioane? Din cauza costurilor din ce in ce mai scazute pentru verificari si intretinere, sustin specialistii.

Superstitiosi, jucatorii si conducatorii delegatiei s-au enervat din cauza incidentului, considerand ca expeditia a pornit cu stangul.

Culmea e ca luni, in ultima conferinta de presa dinaintea plecarii, managerul general stelist Mihai Stoica a avut chiar o premonitie.

Vorbind despre Departamentul de marketing, caruia i-a fixat ca termen-limita data de 11 septembrie 2007 pentru a-si atinge tintele, “MM” spusese ca “vorbim peste un an, asta daca nu o sa avem probleme cu avionul!”. 

Initial, delegatia Stelei nu a stiut ce se intampla in aer! Comandantul luase aceasta decizie pentru a-i proteja pe jucatori. Insa multi dintre cei aflati la bord au sesizat ca aeronava s-a intors! Si au inceput sa puna intrebari… Pana la urma, comandantul i-a anuntat in ce consta defectiunea. Jucatorii murmura, oficialii se freaca la ochi. Se simte tensiunea. Nu de asta aveam nevoie, e semn rau! O fi grav, n-o fi? , se aud vociferari.

Doamne-ajuta , se aude din alta parte. Pilotul linisteste pasagerii. Se revine la Bucuresti. Nu este ceva care sa produca pe loc un accident, ci un necaz minor , care va fi reparat la aeroport! Oricum, este semn rau. La Otopeni se strange iar presa. De bine ce echipa plecase, acum se intoarce! Cat de grava o fi avaria?

Incidentul cu avionul a fost speculat si de ucraineni. Ziarul “Sport” a concluzionat, dupa ce a relatat patania romanilor: “Semn prost pentru Steaua inaintea meciului cu Dinamo”.

Compania Romavia a remis ieri, dupa eveniment, un comunicat prin care a detaliat incidentul: “S-au efectuat inlocuirea si testarea parbrizului in mod operativ, conform procedurilor standard de intretinere aplicabile acestui tip de aeronava”.

Mesajul de la Romavia sugereaza ca pasagerii si echipajul n-au fost, de fapt, in pericol, deoarece s-a fisurat doar stratul exterior al parbrizului, al carui geam e alcatuit din trei straturi.

Avionul a plecat la ora 13.15 si a aterizat la Kiev la ora 14.35, dand peste cap tot programul stabilit initial de stelisti.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dezvăluirile unuia dintre fiii lui Viorel Pașca despre noaptea petrecută în arest: „Statul român ne-a tratat ca pe cei mai periculoși criminali”
    Într-un mesaj postat sâmbătă pe Facebook, unul dintre fiii lui Viorel Pașca, Sabin, a dezvăluit cum a fost tratat el și familia sa în orele petrecute în arest, acolo unde au fost trimiși ca urmare a emiterii unor ordonanțe de reținere de către DIICOT – Structura Centrală, în urma descinderilor din această săptămână la așezămintele familiei Pașca din Bihor.

    Bihon CSM Oradea

    Cu antrenorul „leilor roșii” pe banca tehnică, naționala Suediei a câștigat meciul cu Cehia
    Reprezentativa de baschet a Suediei a câștigat cu scorul de 87-76 meciul de pe teren propriu cu Cehia, contând pentru etapa a 5-a din Grupa H a calificărilor pentru FIBA Basketball World Cup 2027. Naționala Suediei este pregătită de antrenorul echipei CSM CSU Raiffeisen Oradea, Mikko Riipinen.

    Cultură

    Piese de patrimoniu în garderobă: costumele populare ale artistei Antonela Ferche-Buțiu
    Şapte costume populare complete din colecţia artistei bihorene au fost expuse la Roma.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Soacră și ginere, judecați pentru trafic cu „zăpadă”. Una din tranzacții s-a făcut prin apel video
    O femeie din Oradea și ginerele ei au fost condamnați la închisoare cu suspendare într-un caz în care au fost investigați de polițiștii antidrog și de procurorii DIICOT pentru efectuarea de operaţiuni cu substanţe susceptibile de a avea efecte psihoactive.

    Bihon CSM Oradea

    CSM CSU Raiffeisen Oradea nu i-a prelungit contractul lui Emmanuel Nzekwesi
    Internaționalul olandez Emmanuel Nzekwesi se desparte de echipa „leilor roșii”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea scoate la licitație cinci terenuri. Prețurile pornesc de la 40 de euro pe metrul pătrat
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în cadrul ședinței ordinare din luna iunie, scoaterea la licitație publică a cinci parcele de teren aflate în proprietatea privată a municipalității. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X