BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Sport - pagina specială
Victorie dupa 6 ani in derby

Victorie dupa 6 ani in derby

la 12 December 2005 07:33
12 December 2005 07:33
<p>Formatia antrenata de Roberto Mancini, Inter&#160;Milano&#160;a reusit sa invinga pe Ac Milan cu 3-2, in derby-ul orasului Milano, prin reusita lui Adriano din prelungiri.<BR /></p>
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - <p>Formatia antrenata de Roberto Mancini, Inter&#160;Milano&#160;a reusit sa invinga pe Ac Milan cu 3-2, in derby-ul orasului Milano, prin reusita lui Adriano din prelungiri.<BR /></p>

Trimite articolul

X

Un nou episod, acelasi razboi: Inter-Milan. Tensiune, incrancenare, dramatism, intrari la limita si o atmosfera incendiara in tribune. Acestea sunt ingredientele care caracterizeaza an de an derby-ul orasului Milano. Nici partida din aceasta seara nu s-a abatut de la regula, cei 22 de jucatori angajandu-se intr-o incrancenare formidabila.

 

Partida a inceput vijelios, Martins spargandu-I arcada lui Kaladze in minutul 2. Dupa un inceput mai bun al trupei lui Ancelotti, interistii au pus treptat stapanire pe joc, agerul Martins si puternicul Adriano dandu-le mari batai de cap fundasilor milanezi.

Primul gol al intalnirii a fost marcat de Adriano (25), dupa ce arbitrul Domenico Messina acordase usor penalty, la patrunderea lui Martins in careul Milanului. In minutul 39, Pirlo executa o lovitura libera de la 20m, Stankovic loveste balonul cu mana in suprafata de pedeapsa si Messina nu sta prea mult pe ganduri, acordand din nou penalty.

Sevcenko transforma cu siguranta si cele doua echipe intra la egalitate la vestiare, dupa o prima repriza in care, arbitrul Domenico Messina a vrut sa fie personajul principal de pe teren.

 

In partea a doua, Milanul incepe in forta, si incursiunile lui Gilardino (46, 47) dau emotii apararii interiste. Un moment important s-a petrecut in minutul 53, cand Nesta a iesit de pe teren accidentat, in locul sau intrand Dario Simic. Defensiva Milanului si asa improvizata pana atunci cu Kaladze fundas central, sufera o noua lovitura.

Stam a fost coborat de pe drepta, in centru, locul sau pe flanc fiind luat de Simic. Nigerianul Martins a adus din nou Interul in avantaj in minutul 59, dupa ce Adriano a executat foarte bine o lovitura libera de la 25m. Dida a respins balonul in fata si Martins pe faza, a facut 2-1 pentru Inter.

Milan a fortat egalarea cu Kaka in rol de dispecer, brazilianul ratand o uriasa ocazie in minutul 68, cand sutul sau din alergare a fost deviat de Cordoba in bara portii lui Julio Cesar.

Egalarea s-a produs in minutul 83, puternicul Stam reluand cu capul, centrarea lui Pirlo din lovitura libera. Era 2-2 si se parea ca va mai trece inca un an, pana ce Inter va reusi sa invinga acasa pe rivala Ac Milan.

De aceeasi parere nu a fost insa si Adriano, care dupa ce a ratat singur cu Dida (87), a adus toate cele trei puncte pentru Inter, in minutul 92. Defensiva fragila a Milanului a cedat in final si astfel, Inter obtine prima victorie pe teren propriu in fata lui Milan, dupa sase ani.

 

In clasamentul Serie A, cele doua echipe fac rocada, Inter urcand pe locul trei, in timp ce Milan coboara pe patru. Lider detasat ramane Juventus cu 42 de puncte, urmat de Inter si Fiorentina cu 32, Milan ramanand cu 31. Pe locul cinci urca surprinzator Livorno cu 28 de puncte, la trei lungimi de un loc in Champions League.

 

INTER: Julio Cesar; J. Zanetti, Cordoba, Samuel, Favalli; Stankovic, Veron, Cambiasso, Figo (Burdisso 81 ); Martins (Cruz 85), Adriano. Antr: Roberto Mancini.

MILAN: Dida; Stam, Nesta (Simic 52 ), Kaladze,Serginho; Gattuso (Jankulovski 71 ), Pirlo, Seedorf; Kaka; Gilardino (Vieri 75 ), Sevcenko.Antr: Carlo Ancelotti.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Se întâmplă în Oradea: un BMW își face propria „linie” pe traseul tramvaiului, în zona Gării
    Un incident neobișnuit a fost surprins în seara zilei de luni, 4 mai, în zona Gării Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident în apropiere de Ștrandul cu Valuri din Băile 1 Mai. O persoană a fost transportată la spital
    Incidentul s-a petrecut în după amiaza zilei de luni, 4 mai.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A fost semnat contractul pentru pasajul suprateran de pe Matei Corvin. Valoarea lucrărilor: peste 45 milioane lei
    Contractul de finanțare pentru pasajul suprateran a fost semnat de președintele Consiliului Județean Bihor, Mircea Mălan și Csilla Hegedüs, directorul general adjunct al Agenției de Dezvoltare Regională Nord-Vest.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    FC Bihor

    Marți se joacă FC Bihor – Chindia Târgoviște. „Noi, din punct de vedere fotbalistic, trebuie să ne facem treaba”
    FC Bihor întâlnește marți, de la ora 17:30, echipa Chindia Târgoviște, ultima clasată din play-off cu înfrângeri pe linie. În fapt, dâmbovițenii au pierdut ultimele 8 meciuri de campionat, printre care și cel din tur cu FC Bihor, scor 1-3.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    A fost etapa a 10-a în Liga 4 Bihor: Rezultate, marcatori și clasamente din play-off și play-out
    Pe parcursul a trei zile s-au jucat meciurile contând pentru etapa cu numărul 10.

    BIHON Sport local

    Echipa LPS Bihorul Oradea s-a calificat la turneul final al Campionatului Național de handbal masculin U16 ani
    La Sala Polivalentă a Universității din Oradea a avut loc la finele săptămânii trecute turneul semifinal al Campionatului Național de handbal pentru juniori II (U 16 ani). Au participat echipele LPS Bihorul, CSȘ Sibiu, CSȘ Odorheiu Secuiesc și LPS Cluj-Napoca. 
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X