BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Bilanțul deceselor a ajuns, marți dimineață, la peste 4400 de morți în Turcia și Siria, după cutremurele devastatoare

Bilanțul deceselor a ajuns, marți dimineață, la peste 4400 de morți în Turcia și Siria, după cutremurele devastatoare

la 6 February 2023 22:23 Reactualizat la: 7 February 2023 08:13

Bilanțul deceselor a ajuns, marți dimineață, la peste 4400 de morți în Turcia și Siria, după cutremurele devastatoare

Foto: EPA
6 February 2023 22:23 Reactualizat la: 7 February 2023 08:13
Un seism cu magnitudinea 7,8 care a lovit luni sud-estul Turciei, în apropiere de oraşul Gaziantep şi Siria a fost urmat de un nou seism având magnitudinea 7,6.
Un seism cu magnitudinea 7,8 care a lovit luni sud-estul Turciei, în apropiere de oraşul Gaziantep şi Siria a fost urmat de un nou seism având magnitudinea 7,6.

Trimite articolul

X

UPDATE: Echipele de salvare au lucrat în noaptea de luni spre marți pentru a elibera persoanele prinse sub dărâmăturile clădirilor din sudul Turciei, în timp ce bilanțul victimelor cutremurului a crescut la aproape 3.000 de morți în Turcia și la cel puțin 1.444 în Siria, potrivit Reuters.

[eadvert]

Aproape 8.000 de persoane au fost salvate din 4.758 de clădiri distruse de cutremurul de luni, a anunțat Autoritatea turcă pentru gestionarea dezastrelor și a situațiilor de urgență (AFAD).

Șeful AFAD, Yunus Sezer, a declarat că 2.921 de persoane au murit în Turcia, în timp ce replici au continuat să zguduie regiunea. Un alt cutremur cu magnitudinea de 5,6 a lovit marți centrul Turciei, a anunțat Centrul Seismologic European Mediteranean (EMSC).

Temperaturile au scăzut aproape de zero grade în timpul nopții, înrăutățind condițiile pentru persoanele prinse sub dărâmături sau rămase fără adăpost. În Kahramanmaras, la nord de Hatay, familii întregi s-au adunat în jurul focurilor și s-au înfășurat în pături pentru a se încălzi.

În Siria, cel puțin 1.444 de persoane au fost ucise și aproximativ 3.500 au fost rănite, potrivit cifrelor guvernului de la Damasc și ale lucrătorilor de salvare din regiunea de nord-vest controlată de insurgenți.

Președintele turc Tayyip Erdogan, care se pregătește pentru alegerile dificile din luna mai, a calificat cutremurul drept un dezastru istoric și a declarat că autoritățile fac tot ce pot. El a spus că 45 de țări s-au oferit să ajute la eforturile de căutare și salvare. MEDIAFAX


Bilanţul provizoriu indică cel puţin 1.651 de morţi şi 11.159 de răniţi – în Turcia şi 1.000 de morţi şi 2.453 de răniţi – în Siria.
Uniunea Europeană a activat Mecanismul de protecţie civilă.
Echipele de salvare provin din Bulgaria, Croaţia, Republica Cehă, Franţa, Grecia, Italia, Malta Olanda, Polonia, România, Slovacia, Spania şi Ungaria.
De asemenea, sistemul de sateliţi Copernicus al UE a fost activat pentru a furniza hărţi detaliate ale zonelor afectate.
Turcia a cerut oficial ajutorul NATO, pe lista solicitărilor către aliaţi figurează echipe medicale şi echipamente pentru urgenţe, unităţi de căutare şi salvare a victimelor, precum şi spitale de campanie izolate împotriva condiţiilor meteorologice extreme.
MAE român a făcut publice contactele de urgenţă dedicate românilor afectaţi de cutremurele din Turcia şi a recomandat ca liniile telefonice să nu fie ocupate.
AGERPRES

https://www.bihon.ro/wp-content/uploads/2023/02/57148951000000063499135017100745778019356416700324n.mp4

Trimite articolul

X
Taguri:
2600 morti turcia ,
cutremur 2600 morti
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Se anunță lupte grele. În premieră, Festivalul Medieval Oradea va găzdui Campionatul Internațional de Buhurt
    Înainte cu o zi de deschiderea oficială a ediției 2026 a Festivalului Medieval Oradea a fost organizată o conferință de presă, la care au fost invitați să fie prezenți participanți din Marea Britanie, USA, Australia și China. Cetatea Oradea devine, în perioada 3-5 iulie, locul de desfășurare a peste 130 de manifestări dedicat cavalerilor, turnirurilor, bătăliilor și muzicii medievale și experiențelor autentice pentru întreaga familie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Stenograme și interceptări din dosarul DIICOT referitor la azilele din Bihor. Investigatori sub acoperire, vizite restricționate
    Anchetatorii recunosc că persoanele care au fost adăpostite de Viorel Pașca și apropiații săi în mai multe imobile din Bihor au fost trimise acolo în baza unei anchete sociale, deoarece instituțiile statului nu aveau capacitatea de a le asigura îngrijirea, însă susțin că victimele nu și-ar fi dat consimțământul informat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Avocatul Poporului, în 2025, despre asociația Dumbrava, a lui Viorel Pașca: „plasa de urgență pentru multe situații sociale”
    Într-o recomandare din iunie 2025, adresată președintelui Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități, Avocatul Poporului a făcut referire la situația caracterizată „deosebit de gravă” pe care a identificat-o în localitatea Dumbrava, unde asociația lui Viorel Pașca găzduia la acel moment 329 de persoane. 1

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Acumularea Leșu beneficiază de un sistem modern de retenție a deșeurilor și de primele insule ecologice din administrarea ABA Crișuri
    Administrația Bazinală de Apă Crișuri continuă modernizarea și punerea în siguranță a Acumulării Leșu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șofer din Oradea, reținut după ce a fost prins băut la volan, deși avea permisul suspendat
    Un bărbat de 32 de ani din Oradea a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii Serviciului Rutier Bihor, după ce a fost depistat în trafic conducând sub influența alcoolului, deși avea suspendat dreptul de a conduce autovehicule.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Expoziție aniversară ,,Varadinum-9 ani”. Expun 40 de membri ai fotoclubului
    Foto Clubul Varadinum din Oradea, a împlinit 9 ani de existență în 17 iunie 2026! Momentul va fi marcat cu o expoziție aniversară ,,Varadinum-9 ani”, al cărei vernisaj va avea loc sâmbătă, 4 iulie, ora 18:00, la Ovi D.Pop Art Photo Gallery din Era Shopping Park.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X