BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Spania, prima semi-finalistă la EURO2020. Ibericii înving Elveția la loviturile de departajare

Spania, prima semi-finalistă la EURO2020. Ibericii înving Elveția la loviturile de departajare

la 2 July 2021 21:56 Reactualizat la: 3 July 2021 00:15

Spania, prima semi-finalistă la EURO2020. Ibericii înving Elveția la loviturile de departajare

FOTO: AFP
2 July 2021 21:56 Reactualizat la: 3 July 2021 00:15
Elveția și Spania au ridicat vineri seara cortina sferturilor de finală la EURO 2020, pe Gazprom Arena din Sankt Petersburg. Spania s-a calificat în semifinală după ce a învins cu scorul de 4-2 (1-1), în urma executării loviturilor de departajare, elvețienii jucând în 10 oameni din minutul 77.
Elveția și Spania au ridicat vineri seara cortina sferturilor de finală la EURO 2020, pe Gazprom Arena din Sankt Petersburg. Spania s-a calificat în semifinală după ce a învins cu scorul de 4-2 (1-1), în urma executării loviturilor de departajare, elvețienii jucând în 10 oameni din minutul 77.

Trimite articolul

X

[eadvert]

 

Spania a deschis scorul devreme, cu noroc, Denis Zakaria marcând în propria poartă, în minutul 8 (0-1). A fost al 10-lea autogol al acestei ediții a EURO 2020. Ibericii au dominat teritorial în continuare, întreaga primă repriză, având o posesie zdrobitoare, ce a trecut chiar de 75 la sută în primele 30 de minute.

Cu toate acestea, Spania a avut o singură ocazie cu adevărat periculoasă la poarta lui Yann Sommer, care a respins in extremis lovitura de cap a lui Cesar Azpilicueta, din minutul 25. Elvețienii revin de la vestiare deciși să egaleze și ratează două ocazii mari, prin Rodriguez și Zuber, șutul celui din urmă fiind respins spectaculos de portarul Unai Simon.

În minutul 69, Xherdan Shaqiri profită de o greșeală a defensivei spaniole și egalează din apropierea porții (1-1). Elvețienii rămân în 10 oameni în minutul 77, când Remo Freuler are o intervenție neglijentă și primește cartonaș roșu, confirmat și de sistemul VAR.

Până la finalul celor 90 de minute regulamentare, Elveția rezistă ofensivei iberice, care nu-și mai procură nici o ocazie periculoasă, și partida ajunge în prelungiri. Spaniolii, deciși să profite de superioritatea numerică se aruncă în ofensivă și Gerard Moreno bifează un prim șut periculos, mingea trecând foarte aproape de bara porții lui Sommer.

Același Gerard Moreno ratează o șansă incredibilă de a se desprinde, acesta ratând din poziție de unu la unu, Sommer opunându-se din nou cu un reflex de efect.

Portarul elvețian își salvează încă o dată echipa, respingând în corner, cu o robinsonadă spectaculoasă, șutul plasat al lui Mikel Oyarzabal. Elveția rezistă fără să primească gol în prima repriză de prelungiri, după ce a rămas în teren fără numele importante.

„Furia Roja” s-a instalat în jumătatea elvețienilor, în a doua repriză de prelungiri, dominând categoric, dar nereușind să treacă de defensiva ermetică condusă excelent de Ricardo Rodriguez.

Rând pe rând, Marcos Llorente, Dani Olmo sau Sergio Busquets, au irosit ocazia de a tranșa calificarea, din situații favorabile, opriți de fie de zidul defensiv al elvețienilor, fie de Sommer, care a avut 10 intervenții de-a lungul meciului. După alte 30 de minute, rezultatul a rămas egal și s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

Busquets a deschis balul cu un șut în bară, ratând a șasea lovitură de pedeapsă consecutivă a Spaniei. După câte o execuție reușită de fiecare parte, Spania a revenit în joc după ce Unai Simmon a apărat în fața lui Fabian Schar (1-1).

Sommer repetă performanța lui Unai Simon, apărând în fața lui Rodri. În replica, tânărul portar spaniol respinge a doua lovitură consecutivă, menținând Spania în joc.

Spaniolii marchează următoara execuție, în timp ce elvețienii ratează și a treia lovitură, Ruben Vargas șutând peste poartă. Lovitura decisivă i-a aparținut lui Mikel Oyarzabal, care l-a învins pe Sommer și a trimis Spania în semifinală, unde va întâlni câștigătoarea partidei dintre Belgia și Italia

Sursa: Mediafax

Trimite articolul

X
Taguri:
Elvetia ,
EURO2020 ,
lovituri departajare ,
Spania
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Elevii din Cadea învață să opereze buldo-excavatoare pe simulatoare de ultimă generație
    La Liceul Tehnologic Nr. 1 Cadea, procesul de modernizare din ultimii ani a adus o schimbare semnificativă în modul de pregătire a elevilor, prin investiții care depășesc 21 de milioane de lei, atrase prin programe europene și naționale.

    Economic

    Turiștii din afara UE pot recupera TVA-ul pentru cumpărăturile făcute în Europa. Ce condiții trebuie îndeplinite
    Mulți vizitatori care ajung în țările Uniunii Europene nu cunosc faptul că pot recupera o parte importantă din banii cheltuiți la cumpărături prin sistemul „tax free”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Mai mulți elevi bihoreni au cucerit unul dintre cele mai spectaculoase drumuri alpine din Europa
    Un grup de elevi din Săcueni a reușit să ajungă pe Grossglockner High Alpine Road, unul dintre cele mai spectaculoase drumuri alpine din Europa, situat la 2.571 de metri altitudine.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    Mapamond

    Trump spune că acordul cu Iranul este finalizat și autorizează redeschiderea Strâmtorii Ormuz
    Președintele american Donald Trump a confirmat duminică după-amiază că acordul pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu este 'finalizat' și a anunțat redeschiderea Strâmtorii Ormuz și ridicarea 'imediată' a blocadei navale americane, relatează EFE și AFP.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tramvai deraiat în zona Pieței Rogerius. Călătorii, nervoși
    Evenimentul a avut loc luni, 15 iunie, cu puțin înainte de ora 8 dimineața.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Când medicul obosește, pacientul plătește prețul. Realitățile din spatele protestelor din sănătate
    Este ușor să privești de pe margine protestele din spitale și să consideri că revendicările personalului medical nu te privesc sau sunt exagerate.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X