BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Altex a achiziționat Brico Dépôt România pentru 70 de milioane de euro

Altex a achiziționat Brico Dépôt România pentru 70 de milioane de euro

De Maria Oprea
la 18 December 2024 10:18

Altex a achiziționat Brico Dépôt România pentru 70 de milioane de euro

foto: Forbes.ro
18 December 2024 10:18
Grupul Kingfisher plc, lider internațional în bricolaj, a anunțat vânzarea Brico Dépôt România către Altex, liderul pieței de electro-IT din România.
Scris de Maria Oprea - Grupul Kingfisher plc, lider internațional în bricolaj, a anunțat vânzarea Brico Dépôt România către Altex, liderul pieței de electro-IT din România.

Trimite articolul

X

Tranzacția, în valoare de 70 de milioane de euro, include întreaga rețea Brico Dépôt, formată din 31 de magazine în 24 de orașe, sediul central din București și operațiunile de distribuție, potrivit G4Media.ro.

Finalizarea tranzacției depinde de aprobările autorităților de reglementare din România și este estimată pentru prima jumătate a anului 2025, potrivit unui comunicat oficial al Kingfisher.

„Suntem încântați că am găsit în Altex un partener de încredere cu experiență și viziune pentru Brico Dépôt România. Această decizie ne permite să ne concentrăm pe piețele unde suntem cel mai bine poziționați pentru a genera randamente atractive și valoare mai mare pentru acționari și clienți”, a declarat Thierry Garnier, CEO Kingfisher.

Brico Dépôt își va desfășura activitatea în mod obișnuit în perioada de tranziție, asigurând stabilitatea operațională pentru clienți, angajați și parteneri.

„Altex România, liderul pieței de electro-IT, anunță cu entuziasm achiziția rețelei de magazine Brico Dépôt. Acesta este un moment important pentru toți cei implicați, iar acest prim pas ne deschide noi orizonturi de dezvoltare și oportunități pe piața de bricolaj din România. Obiectivul nostru principal este să continuăm să ne dezvoltăm și să oferim servicii de calitate, având clientul în centrul atenției”, a transmis Dan Ostahie, CEO Altex România.

Adela Smeu, CEO Brico Dépôt România, a precizat „Această tranziție marchează un moment important pentru Brico Dépôt România și cei peste 2.000 de angajați. De-a lungul anilor, am construit o fundație solidă, devenind o destinație de încredere pentru proprietarii de locuințe și profesioniștii din întreaga țară”.

Brico Dépôt România a fost lansată pe piața locală în 2013 prin achiziția Bricostore. Brico Dépôt și-a extins operațiunile în 2017, integrând Praktiker. Astăzi, compania deține o rețea solidă de 31 de magazine și o echipă de peste 2.000 de angajați.

Altex România operează peste 130 de magazine la nivel național și a devenit lider pe piața de produse electronice și electrocasnice prin inovație și prețuri competitive. Cu o experiență de peste 30 de ani, compania vizează acum extinderea pe piața de bricolaj.

Trimite articolul

X
Taguri:
achizitionare ,
altex ,
Brico Depot ,
bricolaj ,
rețea de magazine
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    S-a schimbat ora! FC Bihor Oradea nu mai joacă sâmbătă de la ora 16:00 cu Unirea Slobozia
    Programat inițial sâmbătă, 1 august, de la ora 16:00, meciul dintre FC Bihor Oradea și Unirea Slobozia se va juca mai devreme.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Performanță de excepție pentru Vlad Trip: luptătorul orădean a cucerit bronzul mondial la U17
    După bronzul de la Campionatul European U20, luptătorul orădean a cucerit o nouă medalie de bronz la Campionatul Mondial U17 ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Petiție pentru reguli mai stricte privind trotinetele electrice, după ce un adolescent de 14 ani a murit în Chișlaz
    Comunitatea INFO TRAFIC BIHOR a lansat o petiție prin care solicită autorităților din județ măsuri urgente pentru reducerea riscurilor generate de utilizarea necorespunzătoare a trotinetelor electrice. 1

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    FC Bihor

    FC Bihor Oradea a cedat un jucător sub formă de împrumut în Liga 3
    Fundașul dreapta Sebastian Cucu nu a mai intrat în vederile antrenorului Erik Lincar pentru sezonul 2026/2027, astfel că s-a ajuns la varianta unui transfer temporar.

    BIHON Sport local

    Opt echipe au antrenori noi în Liga 2. Petre Grigoraș e cel mai bătrân, Adrian Scarlatache e cel mai tânăr
    Noul sezon în Liga 2 va debuta la 1 august cu 22 de echipe la start, opt dintre ele având antrenori noi față de cei cu care au încheiat sezonul trecut.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parchetul Bihor, detalii despre crima de la Vășad. Cei doi suspecți arestați au lovit victima în cap cu topoare
    Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a făcut publice primele informații oficiale despre crima petrecută în noaptea de sâmbătă spre duminică (25/26 iulie) în colonia de rromi din Vășad, comuna Curtuișeni.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X