BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Cont de 1 milion de euro, 4 case și zero explicații: Cristina Chiriac, propusă la Parchetul General

Cont de 1 milion de euro, 4 case și zero explicații: Cristina Chiriac, propusă la Parchetul General

De Bihon.ro
la 4 March 2026 14:31 Reactualizat la: 4 March 2026 14:33
7 Comentarii

Cont de 1 milion de euro, 4 case și zero explicații: Cristina Chiriac, propusă la Parchetul General

Foto: Gandul.ro
4 March 2026 14:31 Reactualizat la: 4 March 2026 14:33
Cristina Chiriac, actuala șefă a DNA Iași, a fost nominalizată recent pentru conducerea Parchetului General, însă numirea sa vine în contextul unor semne de întrebare legate de averea sa.
Scris de Bihon.ro - Cristina Chiriac, actuala șefă a DNA Iași, a fost nominalizată recent pentru conducerea Parchetului General, însă numirea sa vine în contextul unor semne de întrebare legate de averea sa.

Trimite articolul

X

Conform declarațiilor de avere disponibile, Chiriac deține un cont bancar deschis în 2022, în valoare de aproximativ 1.000.270 de euro, sumă a cărei proveniență nu a fost explicată public, notează Newsweek.ro.

În ciuda solicitărilor de clarificare, Chiriac nu a oferit nicio explicație privind modul în care a acumulat această sumă mai notează sursa citată. În declarația sa de avere din 2024, apare și un cont de 400.000 de lei, alături de contul în euro menționat anterior. Analiza comparativă a declarațiilor din 2023 și 2024 nu relevă vânzări de terenuri sau locuințe, iar patrimoniul său include 4 case, 8 terenuri intravilane și 5 terenuri agricole.

Atât în declarațiile din 2023, cât și în cele din 2024, Chiriac raportează aceleași autoturisme și datorii bancare de 500.000 de lei. Soțul său, judecător la Curtea de Apel Iași, avea în 2024 un venit net de 23.000 de lei, în timp ce actuala șefă a DNA Iași declara un salariu net de 25.000 de lei.

Nominalizarea ei pentru Parchetul General a fost făcută de Ministerul Justiției pe 2 martie, odată cu alte propuneri pentru conducerea marilor instituții de parchet: Viorel Cerbu la DNA și Codrin Horațiu Miron la DIICOT. Marius Voineag și Alex Florența au fost propuși pentru pozițiile de procurori generali adjuncți.

Trimite articolul

X
Taguri:
avere nedeclarata ,
Cristina Chiriac ,
DNA ,
Parchetul General
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. xxx says:
    March 4, 2026 at 6:53 pm

    Asta e propunerea USR? Tembelii din USR

    Reply
    • Gery says:
      March 5, 2026 at 8:41 am

      ai scris gresit PSD

      Reply
  2. SORIN GANE says:
    March 4, 2026 at 8:49 pm

    SI MAI COMENTAU UNII DE IOHANIS CU 6 CASE — PAI IN ZIUA DE AZI DACA AI O FUNCTIE CIT DE CIT LA STAT , SI N-AI CEL PUTIN 3-4 CASE ESTI SARACUL SARACILOR

    Reply
    • anonimus says:
      March 5, 2026 at 1:00 pm

      Corect, sa fii si doar un simplu consilier la o primarie comunala oarecare, in mod miraculos automat esti si “mostenitor” de niste zeci de hectare de terenuri de prin imprejurimi 🙂

      Reply
  3. Eu says:
    March 4, 2026 at 10:19 pm

    USEREII sînt un fel de Haurişti dar mai cu ştaif…dar la gîndire sînt tot pe acolo…

    Reply
  4. Orădeanul says:
    March 5, 2026 at 5:40 am

    Nu trebuie să dea nici o declarație. Verificat ani de muncă, venitul net pe această perioadă și tras linie. Veți vedea că se apropie de sumă! Dar întrebarea este :aceasta din ce a trăit, cheltuieli de întreținere, concedii…. Etc. Si nu avea dreptate Bolojan cu această clasă socială! Venituri colosale, corupție și numai facem comentări. Pe acestea ar trebuii să îi verifice parchetul european. Că, altfel striga :AMESTEC ÎN TREBURILE JUSTIȚIEI!

    Reply
  5. Cosmin says:
    March 5, 2026 at 8:34 am

    Este candidatul perfect!

    Reply
  6. powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    Se pun în vânzare biletele pentru meciul dintre FC Bihor și Farul Constanța, din play off-ul Cupei României
    Conducerea FC Bihor pune în vânzare biletele de acces la meciul dintre FC Bihor și Farul Constanța, din play off-ul Cupei României, care va avea loc miercuri, 19 august, cu începere de la ora 17:30, pe Stadionul „Iuliu Bodola”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    După codul galben de caniculă, vremea se schimbă brusc în Bihor: urmează vijelii, ploi și răcire accentuată
    Meteorologii au emis un Cod galben de caniculă pentru mai multe regiuni, unde temperaturile vor urca până la 37 de grade, dar și o informare pentru vijelii, averse și răcire accentuată, valabilă de luni seara până marți seara.

    Stiri Inter(Nationale)

    Accident cumplit pe o autostradă din Ungaria: 12 morți și 47 de răniți după răsturnarea unui autocar cu turiști polonezi
    Un accident grav produs în Ungaria, în care a fost implicat un autocar polonez, s-a soldat cu 12 morți și aproximativ 47 de răniți.

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Motorina s-a ieftinit în Oradea după reducerea cu 20% a accizei. Cât costă litrul și unde sunt cele mai mici prețuri
    Motorina s-a ieftinit duminică, 16 august 2026, cu până la 68 de bani pe litru în unele benzinării din Oradea, însă reducerea nu a fost aplicată de toate marile lanțuri, în ciuda intrării în vigoare a noii accize reduse. 1

    Cultură

    Desenele artistului orădean Mircea Cantor sărbătoresc aurul dacilor, într-o emisiune de mărci poştale
    Artistul a realizat desenele de pe marca poştală și de pe plicul „prima zi”, din emisiunea de mărci poștale introduse de Romfilatelia și Poşta Română.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un polițist și soția sa, inspector DSP, condamnați de Tribunalul Bihor pentru luare de mită. Sentința nu e definitivă
    Tribunalul Bihor a pronunțat în această săptămână sentința în cazul unui polițist sătmărean și al soției sale, inspector în cadrul Direcției de Sănătate Publică Satu Mare, judecați într-un dosar în care au fost acuzați de luare de mită.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X