BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
E lege! Fără făină de insecte în produsele tradiționale românești

E lege! Fără făină de insecte în produsele tradiționale românești

De Ramona Pașcu
la 19 December 2023 10:44

E lege! Fără făină de insecte în produsele tradiționale românești

19 December 2023 10:44
Președintele Klaus Iohannis a promulgat legea inițiată de liderul PSD, Marcel Ciolacu.
Scris de Ramona Pașcu - Președintele Klaus Iohannis a promulgat legea inițiată de liderul PSD, Marcel Ciolacu.

Trimite articolul

X

Legea care interzice folosirea făinii de insecte în produsele tradiționale românești, precum cozonac, a primit votul decisiv din partea șefului statului. Actul normativ reglementează utilizarea făinii de insecte în prepararea produselor și comercializarea acestor produse pe teritoriul României, fiind adoptat de Camera Deputaților în luna noiembrie.

Expuse în standuri speciale

De asemenea, legea îi obligă pe comercianți să eticheteze clar produsele alimentare care conțin făină din insecte și să le expună pe standuri speciale.

„Produsele alimentare care sunt/conțin specii de insecte autorizate a fi introduse pe piață ca alimente noi provenite din spaţiul Uniunii Europene se prezintă în suprafeţele de vânzare clasice directe într-un stand separat, delimitat de standurile ce conţin produsele alimentare consacrate care nu sunt/nu conţin specii de insecte autorizate a fi introduse pe piaţă ca alimente noi”, se arată în textul legii (PL-x 493/12.09.2023).

Dispoziţiile prezentei legi sunt aplicate tuturor operatorilor economici care prepară sau produc, etichetează şi comercializează pe teritoriul României produsele alimentare prevăzute în Registrul Naţional al Produselor Tradiţionale şi Registrul Naţional al Reţetelor Consacrate.

[eadvert]

De asemenea, se interzice prepararea sau producerea produselor alimentare, precum şi etichetarea şi comercializarea acestor produse sub denumirea utilizată iniţial, dacă acestea au printre ingrediente alimentele noi autorizate menţionate.

Totodată, etichetele produselor alimentare care conţin alimente noi, respectiv larve de Alphitobius diaperinus (larvele gândacului de faină) sub formă congelată, de pastă, uscată şi de pulbere şi/sau pulbere parţial degresată de Acheta domesticus (greier de casă) şi/sau Locusta migratoria (lăcustă călătoare) sub formă congelată, uscată/pudră, întreagă şi/sau vierme galben de făină (larva de Tenebrio molitor) sub formă congelată, uscată şi de pudră, trebuie să conţină o menţiune din care să reiasă că acest ingredient poate cauza reacţii alergice consumatorilor cu alergii cunoscute la crustacee şi la produse derivate din acestea, precum şi la acarieni. Această menţiune trebuie să apară în imediata apropiere a listei ingredientelor.

Proiectul de lege prevede şi sancţiuni

Astfel, nerespectarea prevederilor acestei legi constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 10.000 lei la 100.000 lei. Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancțiunilor se fac de către reprezentanţii Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor.

Patru insecte aprobate de CE pentru consum

În luna ianuarie a acestui an, larva gândacului de bălegar a devenit aliment în Uniunea Europeană, fiind cea de-a patra insectă aprobată pentru consum de Comisia Europeană. De asemenea, Comisia a autorizat introducerea pe piață ca alimente a următoarelor insecte: viermele de făină, lăcusta migratoare și greierele de casă. În total, patru insecte au fost autorizate până acum de Comisia Europeană drept produse alimentare. Ungaria a fost singura țară care s-a opus deciziei.

Trimite articolul

X
Taguri:
adoptata ,
faina ,
fara insecte ,
lege ,
produse ,
romania
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon Decese

    Decese 22.04.2026

    România

    Prima zi de concediu medical va fi plătită. Vezi pentru cine
    Ministrul Sănătății a anunțat pe Facebook că parlamentul a aprobat mai multe excepții în cazul neplății primei zile de concediu medical.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 27.04.2026 - 07.05.2026 - PL Alesd + PL Oradea + PL Rural + PL Salonta + PL Sacueni

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    România

    Surse: Cine ar urma să preia portofoliile miniștrilor PSD după demisii. Care sunt propunerile lui Ilie Bolojan
    Premierul intenționează să înlocuiască miniștrii PSD care ar urma să demisioneze în dimineața zilei de joi, cu miniștri interimari.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lumea prin ochii lui Dragoș: expoziție de pictură cu fragmente de emoție și imaginație la Filarmonica de Stat
    Filarmonica de Stat Oradea va găzdui joi, 23 aprilie, de la ora 17:30, în cadrul „Varadinum Indoor Gallery Foto Club” vernisajul expoziției de pictură „Fragmente de lume”.

    Economic

    AJOFM Bihor: cerere mare pentru muncitori necalificați și personal în servicii
    Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor a publicat la data de 22 aprilie 2026 o ofertă de 776 locuri de muncă vacante la nivelul județului, dintre care 426 în Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X