BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Începe programului de titluri de stat FIDELIS, cu termen până în martie

Începe programului de titluri de stat FIDELIS, cu termen până în martie

la 21 February 2024 08:30 Reactualizat la: 20 February 2024 20:44

Începe programului de titluri de stat FIDELIS, cu termen până în martie

21 February 2024 08:30 Reactualizat la: 20 February 2024 20:44
Prima ediţie din acest an a programului de titluri de stat FIDELIS începe miercuri şi se va desfăşura până pe 1 martie, informează Ministerul Finanţelor, printr-un comunicat.
Prima ediţie din acest an a programului de titluri de stat FIDELIS începe miercuri şi se va desfăşura până pe 1 martie, informează Ministerul Finanţelor, printr-un comunicat.

Trimite articolul

X

„Cu o colaborare devenită deja tradiţie, programul înseamnă şi continuarea campaniei ‘România are sânge de rocker, acum şi de investitor’ iniţiată de Morning Glory, Rock FM, cu sprijinul Centrului de Transfuzie Sanguină Bucureşti, la care MF s-a alăturat”, se menţionează în comunicat.

[eadvert]

Donatorii de sânge vor avea parte în continuare de o tranşă specială în cadrul acestei ediţii.

„Am văzut deja că Fidelis a creat un nou concept în peisajul investiţional: donatorul-investitor. O paradigmă care împleteşte actul nobil al donării de sânge cu oportunităţile financiare oferite de investiţiile responsabile. Aceşti donatori-investitori au reuşit un bilanţ remarcabil în 2023: peste 15.000 vieţi salvate şi peste 522 milioane lei investiţi. Sperăm ca în 2024 să depăşim cifrele acestea, tocmai de aceea menţinem beneficiile speciale pentru donatori, atât cea mai bună dobândă, cât şi cel mai mic prag de subscriere. În ceea ce priveşte impulsionarea donării, după cum ştiţi nu este singurul efort financiar realizat de Guvern, pentru că, de la 1 ianuarie 2024, valoarea tichetelor a crescut de patru ori, de la 67 lei la 280 lei”, a explicat ministrul Marcel Boloş, citat în comunicat.

Tranşa dedicată donatorilor de sânge se va aplica pentru titlurile de stat emise în lei, cu scadenţa la un an, având o dobândă de 7%, cea mai mare oferită în cadrul acestei ediţii.

De asemenea, un alt beneficiu oferit donatorilor este scăderea de 10 ori a pragului minim de subscriere de la 5.000 de lei la 500 lei. Pot beneficia de condiţiile avantajoase ale noii emisiuni persoanele care fac dovada donării de sânge începând cu 1 iulie 2023.

„Vrem ca şi în această ediţie, prin tranşa dedicată donatorilor, să contribuim concret la stimularea donării de sânge de către persoanele fizice, alăturându-ne demersurilor cu această temă derulate la nivel naţional, local, dar şi în mediul privat”, se mai subliniază în comunicat.

Totodată, în afară de tranşa specială, ediţia FIDELIS care debutează miercuri va conţine şi emisiunile uzuale, respectiv: titluri de stat în lei, cu scadenţe de 1 an şi 3 ani şi dobânzi anuale de 6% şi respectiv 6,75%, şi titluri de stat în euro, cu scadenţe de 1 an şi 5 ani şi dobânzi anuale de 4%, respectiv 5%.

Valoarea nominală a unui titlu de stat FIDELIS este de 100 de lei pentru emisiunea în lei şi 100 de euro pentru emisiunea în euro, iar pragul minim de subscriere este de 5.000 de lei, respectiv 1.000 de euro.

Persoanele fizice rezidente şi nerezidente cu vârsta peste 18 ani pot subscrie în titlurile de stat FIDELIS denominate în lei şi în euro, prin intermediul băncilor partenere BT Capital Partners&Banca Transilvania, Banca Comercială Română, B.R.D. – Groupe Societe Generale şi Alpha Bank, titluri care sunt listate la Bursa de Valori Bucureşti.

În procesul de subscriere a titlurilor de stat FIDELIS nu se percep comisioane de către băncile intermediare, iar veniturile obţinute, atât din dobânzi, cât şi din câştigurile de capital sunt neimpozabile.

Deţinătorii de titluri de stat FIDELIS lansate în cadrul emisiunilor anterioare ajunse la maturitate pot reinvesti disponibilităţile neridicate la scadenţă, prin subscrierea în cadrul acestei noi emisiuni. AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
dobanda ,
fidelis ,
obligatiuni ,
sange
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dosarul reciclărilor fictive de ambalaje din sticlă, cu un prejudiciu de 8,3 milioane de lei, finalizat de Parchetul Bihor
    Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a anunțat finalizarea anchetei și trimiterea în judecată a doi bărbați și a unei firme din Oradea, acuzați de implicare într-un dosar referitor la gestionarea deșeurilor de ambalaje din sticlă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    S-a turnat stratul final de asfalt pe pasajul de la Metro. Când urmează să fie deschis traficul
    Vineri, 24 aprilie, a început așternerea ultimului strat de asfalt, cel de uzură, la pasajul suprateran de pe Centura Oradea, la intersecția cu Centura Oșorhei, pe DN 1, în apropierea magazinului Metro.

    Economic

    Oradea Job Expo a umplut sala de CV-uri: sute de candidați, numeroși angajatori și oportunități reale de angajare
    Evenimentul s-a reconfirmat ca un punct de referință important de conectare între angajatori și candidați, evidențiind dinamica în creștere a pieței muncii din regiune.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Cultură

    La doar 12 ani, visul lui Stasy este să ajungă pe cele mai mari scene ale lumii
    Anastasia „Stasy” Barla este medaliată la show dance, iar de două luni a început să practice şi voltijă.

    România

    Bolojan, despre viitoarea lege a salarizării: „Unele câștiguri vor crește progresiv, pentru echitate. Nu vor scădea veniturile”
    Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că viitoarea lege a salarizării unitare nu va determina scăderi ale veniturilor, dar că unele câștiguri vor crește progresiv, pentru a se asigura echitatea necesară.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 27.04.2026 - 07.05.2026 - PL Alesd + PL Oradea + PL Rural + PL Salonta + PL Sacueni
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X