BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Legea care impune repartitoare în locuințe a fost promulgată. Toți proprietarii de apartamente din blocurile vechi sunt vizați

Legea care impune repartitoare în locuințe a fost promulgată. Toți proprietarii de apartamente din blocurile vechi sunt vizați

la 9 January 2023 22:43 Reactualizat la: 9 January 2023 22:50
10 Comentarii

Legea care impune repartitoare în locuințe a fost promulgată. Toți proprietarii de apartamente din blocurile vechi sunt vizați

9 January 2023 22:43 Reactualizat la: 9 January 2023 22:50
Legea a fost promulgată luni de preşedintele Klaus Iohannis și se referă la „imobilele de tip condominiu racordate la sistemul de alimentare centralizată cu energie termică în sistem de distribuţie orizontală”.
Legea a fost promulgată luni de preşedintele Klaus Iohannis și se referă la „imobilele de tip condominiu racordate la sistemul de alimentare centralizată cu energie termică în sistem de distribuţie orizontală”.

Trimite articolul

X

Astfel, legea prevede că este obligatorie „montarea sistemelor de măsurare până la 31 decembrie 2023 pentru individualizarea consumurilor de energie pentru încălzire/răcire şi apă caldă la nivelul fiecărui apartament sau spaţiu cu altă destinaţie decât cea de locuit”.

[eadvert]

„Pentru condominiile cu distribuţie verticală a agentului termic în care utilizarea de contoare individuale nu este fezabilă din punct de vedere tehnic sau nu este eficientă din punct de vedere al costurilor este obligatorie montarea sistemelor tehnice de stabilire a consumurilor individuale de energie termică, respectiv a repartitoarelor de costuri, pe toate corpurile de încălzire din fiecare apartament sau spaţiu cu altă destinaţie decât cea de locuit, în condiţiile în care există realizat la nivel de condominiu un sistem de echilibrare hidraulică a instalaţiei de încălzire”, mai zice actul legislativ.

O analiză a hotnews.ro arată că, de fapt, aprobarea acestei legi nu este altceva decât o nouă amânare a termenului până la care trebuie montate aparatele de contorizare. „Această Lege practic prorogă de la 31 decembrie 2022 până la 31 decembrie 2023 termenul până la care exista obligația de montare a sistemelor de măsurare individuală: contoare individuale sau repartitoare, acolo unde nu este fezabil să montezi contor. Practic, până la 31 decembrie trebuie să ne montăm ori contoare ori repartitoare”, a explicat pentru HotNews.ro Mihai Mereuță, președintele Ligii Asociațiilor de Proprietari Habitat. Conform acestuia, administrațiile locale vor avea obligația de a vota regulamentul în baza căruia se va stabili dacă o locuință e fezabilă pentru contor sau repartitor.

În Oradea sunt în jur de 65 mii de locuințe racordate la CET, majoritatea apartamente la bloc, alimentate cu căldură prin rețele interioare pe verticală.

Trimite articolul

X
Taguri:
repartitoare de caldura lege
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. scortosul says:
    January 9, 2023 at 11:12 pm

    montarea nu se poate face pe persoana fizica ci doar prin asociatie caci trebuie ca sistemul sa fie unitar.

    Reply
  2. K62i says:
    January 10, 2023 at 8:30 am

    Serios? Si decontarea se va face pe aceste repartitoare cu cet? Sau vor fi contorizari pasante? Ca nu este acelasi lucru! Contorizarile pasante nu pot fi obligatorii din moment ce nu se deconteaza direct cu furnizorul,asa ca legea este abuziva care are scop sa umple buzunarele celor care dispun montarea si celor care monteaza !!!

    Reply
  3. Petru says:
    January 10, 2023 at 9:22 am

    Nu inteleg de ce statul se baga intr-o asociatie. Daca toti locatarii sunt de acord sa plateasca cum e acum, care e problema? Oricum n-o sa rezolve nimic, si la apa e cu contoare individuale si daca unul nu-si plateste asociatia sufera tot blocul, pana se ajunge in instanta si se rezolva se poate taia apa.

    Ar fi fost bine daca se putea rezolva asa, contor cu posibilitatea de a fi oprit si sigilat, daca nu-ti platesti asociatia ti se opreste caldura si ti se verifica periodic sigiliul, daca l-ai rupt inchisoare.

    Dar nu va fi asa, totul e facut doar ca niste firme sa ia bani frumosi, va fi nevoie de acreditare si doar anumite firme vor primi, e clar o lege cu dedicatie.

    Reply
    • marius says:
      January 10, 2023 at 6:04 pm

      Cum de ce? Pai daca acum contorul de bloc arata sa zicem 5000lei, dupa ce vor fi contoare individuale suma lor va arata 9000 lei. Uite cum se mai fac bani, mai ales Bolovanul e in culmea fericirii cand stie cati bani va face la buget

      Reply
  4. alex says:
    January 10, 2023 at 12:21 pm

    ”…din fiecare apartament sau spaţiu cu altă destinaţie decât cea de locuit ” Deci nu este vorba de locuinte .Doar de cele cu alta destinatie decat de locuit. Sau i-mi scapa mie ceva?

    Reply
    • Gheorghe says:
      January 10, 2023 at 4:48 pm

      …nu îti scapă nimic doar ești printre puținii care și înțeleg ceea ce citesc !

      Reply
      • ionuuuuu says:
        January 11, 2023 at 8:25 pm

        ba ii scapa…. “pe toate corpurile de încălzire din fiecare apartament sau spaţiu cu altă destinaţie decât cea de locuit,…” ,scrie clar, din fiecare apartament SAU spatiu cu alta destinatie… este foarte clar, nu se refera doar la spatii cu alta destinatie…

        Reply
  5. O lege idioata. says:
    January 10, 2023 at 12:36 pm

    Este o lege idioata si cheltuiala inutila pentru proprietarii apartamentelor contorizarea caldurii trebuie facuta pe scara de bloc si calcularea cotei pe apartamente in functie de suprafata apartamentelor, nu pe fiecare apartament, dar naiba stie de ce politrucii parveniti si incompetenti dau legi idioate si ambiguie impotriva cetatenilor .

    Reply
  6. sandu2100 says:
    January 11, 2023 at 1:37 pm

    Voi vreti sa nu platiti nimic? Sa va dea PSD pe gratis. Normal ca trebuie instalate ca oamenii sa plateasca, vrem bani la buget pentru dezvoltare

    Reply
  7. Ela says:
    January 13, 2023 at 1:11 am

    Din cate se pare, nu se face referire la apartamente sau spatii de locuit ci doar la cele care au altă destinație. Cel puțin așa este relatată legea. Asta daca luam în calcul formularea strict gramaticală și faptul că cei care au compus-o au habar de gramatica limbii romane. Sau poate rămâne la latitudinea fiecarei asociații de proprietari și dacă “sefu’ a lipsit de la ora de gramatica, nasol pentru cine l-a ales, prostimea e buna de plata. Sau poate o fi vreun test de sus dat să vadă oare câți se prind la prima citire a textului de lege? 🙂

    Reply
  8. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Reguli noi pentru comercianți de la evenimentele publice din Oradea: înscrieri online, licitații pentru spații și amenzi de 7.000 de lei
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în cadrul ședinței ordinare din 25 iunie, noul regulament privind înscrierea comercianților la evenimentele publice organizate sau co-organizate de Asociația pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fostul agent de frontieră care a primit șpagă pe Revolut și-a recunoscut faptele. Ce pedeapsă a propus Parchetul Bihor
    Fostul agent de Poliție de Frontieră Alexandru Marius Dulău, cercetat de Parchetul Bihor într-un dosar de luare de mită, a admis că a comis faptele de care a fost acuzat și a încheiat un acord de procurorul de caz din cadrul Parchetului Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curtea de Apel Oradea: avertisment pentru un notar acuzat că a autentificat o procură semnată în fals de un profesor
    Notarul orădean Dan Dumitru Ogășanu a primit, joi, un avertisment din partea unui complet al Curții de Apel Oradea, care a dispus renunțarea la aplicarea pedepsei într-un dosar în care acesta a fost inculpat pentru fals intelectual şi complicitate la uz de fals.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Modificări în regulamentul de funcționare a păcănelelor din Oradea. Consilierii locali au respins autorizațiile mai multor săli din oraș
    La solicitarea Direcției Poliției Locale, consilierii locali orădeni au aprobat două modificări la regulamentul privind funcționarea sălilor de jocuri pe raza municipiului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cu ochii pe pepeni! Unde se vor putea vinde în Oradea și ce amenzi riscă cei care agață marfa pe ușile deschise ale magazinelor
    Consilierii locali orădeni au votat mai multe modificări la Regulamentul privind organizarea și desfășurarea activităților în zone publice, aprobat prin HCL nr. 48/2025. 1

    Educație

    Programul grădinițelor pe timpul verii. Unde pot fi înscriși copiii în Bihor
    Pentru a asigura continuitatea actului educațional și îngrijirea copiilor în condiții optime, unitățile de învățământ preșcolar vor funcționa prin alternanță în lunile iunie, iulie și august.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X