BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
MApN reacționează după ce ministerul rus al Apărării a afirmat că în România ar fi relocate aeronave militare ucrainene

MApN reacționează după ce ministerul rus al Apărării a afirmat că în România ar fi relocate aeronave militare ucrainene

la 9 March 2022 22:59 Reactualizat la: 9 March 2022 23:06
12 Comentarii

MApN reacționează după ce ministerul rus al Apărării a afirmat că în România ar fi relocate aeronave militare ucrainene

9 March 2022 22:59 Reactualizat la: 9 March 2022 23:06
Ministerul Apărării Naționale (MApN) a reacționat miercuri la afirmațiile ministerului rus al Apărării, care ar fi acreditat ideea că în România ar fi relocate aeronave de luptă ucrainene.
Ministerul Apărării Naționale (MApN) a reacționat miercuri la afirmațiile ministerului rus al Apărării, care ar fi acreditat ideea că în România ar fi relocate aeronave de luptă ucrainene.

Trimite articolul

X

„Pe teritoriul României nu se află aeronave militare ucrainene”, spune MApN.

[eadvert]

„Cu privire la afirmațiile purtătorului de cuvânt al Ministerului Rus al Apărării, de miercuri, 9 martie, prin care se acreditează ideea că pe teritoriul României ar fi fost relocate aeronave de luptă ucrainene, care astfel , facem următoarele precizări: Afirmația este în totalitate falsă. Pe teritoriul României nu se află aeronave militare ucrainene”, a transmis MApN.

Reprezentanții ministerului susțin că, cel mai probabil, se încearcă specularea exemplului aeronavei militare ucrainene Suhoi 27 care a solicitat, în 24 februarie – prima zi a invaziei ilegale a armatei ruse în Ucraina, aterizarea de urgență în România.

Ministerul Apărării susține că a comunicat cu transparență situația acestei aeronave, care a fost gestionată cu respectarea strictă a normelor legislative naționale și internaționale aplicabile în astfel de situații.

„Aeronava a fost returnată autorităților ucrainene, fără armament la bord și, evident, nu se mai află pe teritoriul României”, transmite ministerul.

Conform instituției, și situația celor 14 elicoptere ucrainene civile, neînarmate, a fost comunicată în mod transparent și oportun.

„Autoritățile ucrainene au solicitat părții române aprobări diplomatice de survol cu destinația finală Ghimbav, jud. Brașov, pentru un număr de 14 elicoptere configurate pentru executarea misiunilor civile, nefiind înarmate, în scopul efectuării operațiunilor de mentenanță la Airbus Helicopters România, potrivit contractelor în vigoare. În urma primirii aprobărilor de survol din partea autorităților române, pentru toate cele 14 elicoptere au fost depuse marți, 8 martie, și miercuri, 9 martie, planuri de zbor în sistemul de trafic aerian civil, aeronavele aflându-se deja la destinația finală”, a anunțat Ministerul Apărării.

Sursa: Mediafax

Trimite articolul

X
Taguri:
aeronave de lupta ucrianene ,
aeronave militare ucrainene ,
ministerul rus al apararii ,
romania ,
Rusia
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. wert says:
    March 10, 2022 at 10:12 am

    Si cu avionul venit la Bacau impreuna cu un elicopter al ministerului de interne din UKR cum ramane?

    Reply
    • anonim says:
      March 10, 2022 at 12:10 pm

      pai incet toata flota aviativca a lor vine la noi la “mentenanta”. ale noastre asa bine sunt mentinute ca se probusesc la 0 grade…

      Reply
    • Oradean says:
      March 10, 2022 at 12:35 pm

      Ramane ca vrei sa manipulezi ordinar. Acele aparate au plecat inapoi in Ucraina, deci pe teritoriul Romaniei NU SE MAI AFLA APARATE DE ZBOR MILITARE UCRAINIENE!

      Reply
      • wert says:
        March 10, 2022 at 2:35 pm

        Sa inteleg ca au luat incarcatura

        Reply
      • ert says:
        March 10, 2022 at 2:35 pm

        Sa inteleg ca au luat incarcatura

        Reply
      • wert says:
        March 10, 2022 at 2:38 pm

        ps: daca flightradar manipuleaza atunci si eu ca acolo am vazut pe baieti venind cu transponderul pornit ,identificatoare aproape la fel unul elicopter Airbus al politiei UKR si un avion mana de mana au aterizat la Bacau.

        Reply
        • Oradean says:
          March 10, 2022 at 3:11 pm

          Si de-ar fi asa, ce treaba ai tu cu astea? Te-a pus cineva paznic la lanul cu bostani si la avioanele ucrainienilor? In ce calitate negi o pozitie oficiala a autoritatilor romane si faci afirmatii bazate pe supozitii, nu pe dovezi? Esti dubios si periculos, cu atat mai mult cu cat rostogolirea unor astfel de minciuni in spatiul virtual pot face mult rau! Ce ar fi sa-ti vezi de treaba ta si sa lasi autoritatile sa faca declaratii si afirmatii despre lucruri atat de sensibile? Ori asta e treaba ta: sa manipulezi, sa instigi, sa creezi suspiciuni nefondate si sa alimentezi lipsa de incredere in autoritati? Daca asta te mana in lupta, oare de ce nu esti banat si/sau sanctionat pentru postarile astea?!

          Reply
          • Anonim says:
            March 10, 2022 at 5:15 pm

            Ca bine zici Oradeanu ! Periculoase aceste fake news care se tot rostogolesc.
            Acum sute de ani românii i-au atacat pe turci, dar românii nu au ascultat de autoritățile de pe vremea aia și au scos un fake news că a fost invers.
            Adică acel fake news era că : defapt turcii i-au atacat pe români.
            Da,și acel fake news s-a rostogolit sute de ani,și uite că lumea a aflat ca defapt a fost invers, adică turcii i-au atacat pe români.

          • Radu says:
            March 10, 2022 at 6:53 pm

            Ba sulă de orădean,ai un limbaj dubios de prin anii ’40..
            ..’50, limbaj de de comunist de ala rău care tuna și fulgera împotriva imperialismului american și asupritorii patriei și a clasei muncitoare.
            Precis ca ești ceva puța verde de la USR cu creierul spălat care habar nu are de istorie.

          • Willhelm says:
            March 10, 2022 at 9:21 pm

            Esti un prost. Habar nu ai de ce se intampla chiar in fata ochilor tai!

        • Linx says:
          March 11, 2022 at 8:05 am

          Poți să-ți vezi de malul tău?? Ptr.anonimul

          Reply
  2. Baubau says:
    March 10, 2022 at 5:31 pm

    .

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    România

    Prima reacție a lui Bolojan la adresa moțiunii de cenzură: „Cei care au generat această criză să găsească soluția”
    Moțiunea de cenzură anunțată de PSD și AUR a generat o reacție critică din partea lui Ilie Bolojan, care pune sub semnul întrebării nu doar oportunitatea demersului, ci mai ales lipsa unei alternative guvernamentale clare.

    Economic

    ANAF anunță bonificații pentru zeci de mii de români care și-au plătit impozitele anticipat
    Un număr semnificativ de români care și-au achitat din timp obligațiile fiscale au fost recompensați financiar, potrivit unui anunț făcut luni de Agenția Națională de Administrare Fiscală.

    Educație

    Elevii bihoreni, provocați să gândească financiar: competiția CECCAR ajunge la a IV-a ediție
    Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR), a organizat cea de-a IV-a ediție a Concursului de cultură și educație financiar-contabilă, un demers care își propune să apropie elevii de realitățile economice și de importanța gestionării responsabile a resurselor financiare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Operațiunea Jupiter. Magazin clandestin cu produse contrafăcute, descoperit în Oradea, în urma a 3 percheziții
    Un magazin clandestin cu zeci de articole vestimentare și de încălțăminte, în valoare de peste 30.000 de lei, a fost descoperite cu ocazia a trei percheziții făcute, luni, în Oradea de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice (SICE) Bihor. 1

    Cultură

    „Lumina ce o ducem mai departe”, expoziție itinerantă a fotografilor Emil Pușcașu şi Liviu Florin Cionca
    Expoziţia cuprinde o serie de peste 30 de fotografii vechi, reprezentând chipuri ale locuitorilor din Valea de Sus, comuna Câmpani.

    România

    Bătălia pentru 233: calcule tensionate și voturi decisive pentru căderea Guvernului Bolojan
    Criza din Parlament se intensifică după ce reprezentanții Partidului Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) au anunțat în cursul zilei de luni, 27 aprilie au anunțat că vor depunde o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X