BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Orban: 20% din școli nu au conexiune la internet pentru cursurile online

Orban: 20% din școli nu au conexiune la internet pentru cursurile online

la 12 August 2020 15:00 Reactualizat la: 12 August 2020 16:46
3 Comentarii

Orban: 20% din școli nu au conexiune la internet pentru cursurile online

12 August 2020 15:00 Reactualizat la: 12 August 2020 16:46
Aproximativ 20% din școlile din România nu au conexiune la internet care să asigure desfășurarea cursurilor online, anunță premierul Ludovic Orban.
Aproximativ 20% din școlile din România nu au conexiune la internet care să asigure desfășurarea cursurilor online, anunță premierul Ludovic Orban.

Trimite articolul

X

Ludovic Orban a declarat miercuri în ședința comună a Camerei Deputaților și Senatului că, împreună cu ANCOM, cu operatorii de telefonie mobilă și cu reprezentanții autorităților locale se vor găsi soluții pentru conectarea la internet a tuturor școlilor.
„În 14 septembrie va începe anul școlar, în condiții care să țină cont de situația epidemiologică. Unde situația indică un risc epidemiologic mare, școala începe online (…) Pe evaluarea Ministerului Educației, aproximativ 20% din școli nu sunt conectate la internet”, a spus Orban.

[eadvert]

Potrivit acestuia, fiecare școală va trebui să aibă acces la platforme pentru realizarea cursurilor online, iar MEC a discutat cu furnizori de soluții astfel încât va exista posibilitatea de acces gratuit pentru astfel de platforme de învățare în fiecare școală.

„Google și Microsoft au pus la dispoziție astfel de soluții gratuite pentru fiecare școală și sunt obligatorii de utilizat de școli pentru a permite derularea cursurilor online”, a spus premierul.
Orban s-a referit și la asigurarea accesului la cursurile online pentru elevii care nu dispun de tablete sau laptopuri, fiind alocată suma necesară pentru achiziția a 250.000 de tablete.
Licitația este în curs de derulare, iar săptămâna viitoare vor fi stabiliți câștigătorii.

Guvernul a disponibilizat 125 de milioane de euro din fonduri europene pentru decontarea cheltuielor autorităților locale în vederea achizionării a 200.000 de laptopuri suplimentare și pentru decontarea altor cheltuieli pentru achiziționarea mijloacelor de proteție sanitară, a dezifectanților și pentru achiziția de cisterne sanitare unde este necesar.

Premierul a anunțat și organizarea de cursuri pentru creșterea competențelor digitale, de predare online, ale cadrelor didactice.
De asemenea, din fonduri de la Banca Mondială sunt în curs de achiziție pentru 1.164 de unități școlare un numpr de 74.000 de laptopuri, table interactive și camere web.

(sursa: Mediafax)

Trimite articolul

X
Taguri:
conexiune internet ,
romania ,
scoala
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. prof says:
    August 13, 2020 at 8:04 am

    in loc sa se mareasca salariile celor din invatamant trebuia asigurate in primul rand conditii optime in scoli si dotarile necesare.

    Reply
    • Observator says:
      August 13, 2020 at 8:29 pm

      Dar salariile lor sunt chiar mici!De exemplu se puteau dota scolile cu banii aruncati pe corn si lapte de atati ani! Salariile profesorilor ar trebui sa creasca,meseria asta e chiar greu de realizat!Daca un parinte se plange ca ii e greu cu 1-2 copii,cum credeti ca e pentru un profesor cu 30 de copii cand trebuie sa le si predea si sa-i educe?!Salariile sunt chiar mici in raport cu efortul si sanatatea care e foarte afectata de mediul scolar!

      Reply
  2. internet 2.0 says:
    August 14, 2020 at 8:46 am

    Domnu’ Orban! Pai rugati-l pe gigi maniVela sa-si puna geaca de piele si sa ordone trupelor de pilitisti sa duca internetul pe stick celor 20% din scoli! Hai ca puteti!

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Conducerea CSM Oradea a stabilit prețul biletelor și abonamentelor pentru viitorul sezon
    Clubul Sportiv Municipal Oradea pune în vânzare noile abonamente și bilete pentru sezonul competițional 2026-2027 al echipei de baschet.

    Economic

    Schimbare istorică pentru euro: UE renunță la o bancnotă și pregătește un nou design pentru toate celelalte
    Uniunea Europeană se apropie de o schimbare importantă în ceea ce privește aspectul bancnotelor euro. Banca Centrală Europeană (BCE) lucrează la o nouă serie de cupiuri, iar în competiția pentru design au rămas două concepte majore: unul inspirat din patrimoniul cultural european, iar celălalt dedicat naturii și biodiversității continentului. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De la bodycam pentru Poliția Locală la sprijin pentru familii. Bilanțul activității deputatei liberale Arina Moș în Parlament
    Deputatul PNL de Bihor Arina Moș, și-a prezentat, într-un document trimis redacției, raportul privind activitatea desfășurată în sesiunea parlamentară februarie – iunie 2026. 2

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de furtuni în zona montană din Bihor: averse torențiale, vijelii și grindină
    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică, averse torențiale și vijelii, valabilă miercuri în regiunile montane.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Viorel Pașca solicită revenirea beneficiarilor la Dumbrava și propune discuții pentru autorizarea centrelor
    La o zi după ce Curtea de Apel București a respins solicitarea DIICOT de arestare preventivă și a ridicat măsura controlului judiciar în cazul său, Viorel Pașca face un apel public către autorități pentru ca persoanele mutate din așezămintele de la Dumbrava să fie lăsate să revină în locuințele în care au trăit și unde, susține el, doresc să se întoarcă.

    Cultură

    Pierdere dureroasă pentru comunitatea culturală din Oradea: Iuliana Băican Chelu a încetat din viață
    Iuliana Băican Chelu, cunoscută în Oradea pentru activitatea sa în teatru și muzică, a încetat din viață. Anunțul a fost făcut marți dimineață de fiica sa, Alexandrina Chelu, printr-un mesaj publicat pe Facebook: „Doamne, ai ales să o iei pe mama… Iuliana Băican Chelu… De ce…”.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X