BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Rata anuală a inflației a scăzut, dar prețurile continuă să crească. Berea s-a scumpit cel mai mult

Rata anuală a inflației a scăzut, dar prețurile continuă să crească. Berea s-a scumpit cel mai mult

De Ramona Pașcu
la 15 January 2024 07:53 Reactualizat la: 14 January 2024 13:59
4 Comentarii

Rata anuală a inflației a scăzut, dar prețurile continuă să crească. Berea s-a scumpit cel mai mult

15 January 2024 07:53 Reactualizat la: 14 January 2024 13:59
Produsele de consum s-au scumpit cu 10,4% în 2023, potrivit datelor furnizate de Institutul Național de Statistică (INS). Cele mai mari creșteri ale prețurilor au fost în sectorul serviciilor: 11,2%.
Scris de Ramona Pașcu - Produsele de consum s-au scumpit cu 10,4% în 2023, potrivit datelor furnizate de Institutul Național de Statistică (INS). Cele mai mari creșteri ale prețurilor au fost în sectorul serviciilor: 11,2%.

Trimite articolul

X

Anul trecut, prețurile alimentelor au crescut cu 5,8%, iar cele ale mărfurilor nealimentare cu 5,5%, conform sursei citate. Dintre produsele alimentare, cel mai mult s-au scumpit berea, cu 14,59% față de decembrie 2022, dar și peștele proaspăt, cu 14,11%. La polul opus, cu o ieftinire semnificativă de -27,5%, se află uleiul comestibil. Dintre mărfurile nealimentare, cel mai mult s-au scumpit detergenții, cu 23,27%, precum și articolele chimice, cu 16,63%. Cel mai mult s-a ieftinit energia electrică, cu 14,94%.

[eadvert]

Concret, dacă în ianuarie 2023, o bere de 0,33 costa 4 lei, la începutul acestui an, aceeași bere costă puțin peste 5 lei

În decembrie 2023, numeroase produse alimentare, inclusiv pâinea, uleiul sau carnea de porc, s-ar fi ieftinit , ceea ce ar fi dus la o creștere lunară medie a prețurilor alimentelor de doar +0,3% față de noiembrie, arată INS.

La servicii, cel mai mult s-au scumpit apa, canalul și salubritatea, cu 20,81%, dar și serviciile poștale, cu 16,12%, în timp ce tarifele hotelurilor și prețurile restaurantelor au crescut într-un an cu 14%. Nu s-au înregistrat ieftiniri la această categorie.

Banca Națională a României (BNR) a menținut la 7,5% prognoza de inflație pentru 2023 și a majorat-o la 4,8% pe cea pentru sfârșitul lui 2024, potrivit datelor prezentate în noiembrie de către guvernatorul BNR, Mugur Isărescu. Totodată, BNR anticipează că rata anuală a inflației va urca la 7,7% la finalul primului trimestru din 2024, urmând să coboare la 6,8% la sfârșitul trimestrului II.

Trimite articolul

X
Taguri:
1 leu per sticla ,
berea ,
cresteri ,
rata inflatiei ,
romania ,
scumpiri
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. sandu2100 says:
    January 15, 2024 at 8:55 am

    Propaganda vrea pe gratis! Voi nu vreti sa platiti pentru nimic?

    Reply
    • drop-aka-Sandu2100 says:
      January 15, 2024 at 3:12 pm

      Io platesc pentru tinye drumul spre Telehurman cu caruta.

      Reply
      • Sandu2100 says:
        January 15, 2024 at 3:19 pm

        Mihăiță te simți bine 😁😁

        Reply
    • Cornel says:
      January 16, 2024 at 6:40 am

      Tu primesti gratis de la PNL. Cred ca in natura o iei

      Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO
    Flagrant delict cu droguri de mare risc, în Oradea. Un bărbat a fost arestat pentru trafic de substanțe interzise
    Un orădean de 33 de ani a fost arestat de Tribunalul Bihor, după ce a fost prins în flagrant delict în momentul în care încerca să vândă droguri de mare risc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Listă cu inexactități. Primarii comunelor din județul Bihor sunt nemulțumiți de lista vicepremierului Gheorghiu
    Vicepremierul interimar Oana Gheorghiu a anunțat, într-o postare publicată pe pagina sa de socializare, că toate primăriile din România trebuie să fie înrolate în platforma Ghișeul.ro până la 25 august.

    Cultură

    Un spectacol cu scântei: Copiii descoperă electricitatea statică alături de Profu' Zăpăcit
    Atelierul electricității statice cu Profu' Zăpăcit are loc în amfiteatrul din parcul Muzeului Ţării Crişurilor.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    România

    Guvernul pregătește raționalizarea energiei pentru marii consumatori. Bolojan: „Criza ar mai putea dura o săptămână, două”
    Criza din sectorul energetic ar putea să mai dureze între una și două săptămâni, iar sistemul s-ar putea confrunta cu dificultăți suplimentare în cazul în care grupul 2 al Centralei Nuclearoelectrice Cernavodă nu va mai putea funcționa sau dacă România nu va mai reuși să asigure importurile necesare în orele de seară.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorul este lovit de cea mai cruntă secetă din ultimii 140 de ani. Criza apei va mai dura cel puțin până în octombrie
    Seceta care afectează județul Bihor a ajuns într-o etapă critică, iar autoritățile avertizează că problemele legate de resursele de apă nu se vor încheia odată cu scăderea temperaturilor. 5

    România

    VIDEO
    Tupeu revoltător pe Transfăgărășan: Un turist a vandalizat o stâncă pentru „Anna” și a sfidat martorii
    Un gest surprins pe Transfăgărășan a provocat numeroase reacții de revoltă în mediul online. 5
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X