BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
1.504 de candidaţi pentru titularizare

1.504 de candidaţi pentru titularizare

la 22 May 2014 10:22
22 May 2014 10:22
Doar 74 din posturile scoase la concurs de Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor sunt titularizabile.
Scris de erdei - Doar 74 din posturile scoase la concurs de Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor sunt titularizabile.

Trimite articolul

X

Peste 1.500 de persoane s-au înscris la examenul de titularizare din acest an. Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor a scos la concurs 1.096 de posturi, potrivit inspectorului şcolar general adjunct Nicolae Avram. Perioada de depunere a dosarelor s-a încheiat pe 19 mai. Începând de ieri şi până pe 24 mai vor fi validate fişele de înscriere, iar din 26 mai până la încheierea anului şcolar candidaţii la concursul de admitere în învăţământul preuniversitar trebuie să-şi susţină inspecțiile la clasă. Conform calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei, pe 21 iulie candidații vor susține examenul scris.

„Au fost 1.672 de posturi libere, dintre care 576 au fost ocupate în perioada de mobilitate a titularilor. Au mai rămas 1.096 de poziţii libere. 74 dintre acestea sunt posturi titularizabile (36 în mediul urban şi 38 în mediul rural), 326 sunt posturi complete (135 în mediul urban şi 191 în mediul rural), 696 sunt fracţiuni (233 în urban şi 460 în rural)”, a declarat prof. Alin Novac-Iuhas, inspectorul responsabil cu resursele umane în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Bihor.

Cereri pentru educatori

La nivelul judeţului Bihor au fost constituite patru centre de concurs (la Şcoala Gimnazială „Dacia” – pentru învăţători şi educatori), la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” – profilul uman, la Colegiul Tehnic „Traian Vuia” – pentru real, şi la Colegiul Tehnic „Mihai Viteazul” – pentru disciplinele tehnice şi învăţământul special.

Cei mai mulţi candidaţi s-au înscris pentru ocuparea unui post de învăţător sau educator (593). 456 de dosare au fost depuse pentru ocuparea unui post la disciplinele umane, 324 de candidaţi s-au înscris pentru disciplinele reale şi 131 pentru disciplinele tehnice şi pentru învăţământul special.

„Posturile scose la concurs diferă de la an la an. Spre exemplu, anul trecut am avut multe posturi pentru învăţământul primar şi preşcolar. În acest an, avem multe posturi pentru educaţie fizică şi sport”, a exemplificat inspectorul Novac.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
examen de titulariare ,
isj bihor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Prima reacție a lui Bolojan la adresa moțiunii de cenzură: „Cei care au generat această criză să găsească soluția”
    Moțiunea de cenzură anunțată de PSD și AUR a generat o reacție critică din partea lui Ilie Bolojan, care pune sub semnul întrebării nu doar oportunitatea demersului, ci mai ales lipsa unei alternative guvernamentale clare.

    Economic

    ANAF anunță bonificații pentru zeci de mii de români care și-au plătit impozitele anticipat
    Un număr semnificativ de români care și-au achitat din timp obligațiile fiscale au fost recompensați financiar, potrivit unui anunț făcut luni de Agenția Națională de Administrare Fiscală.

    Educație

    Elevii bihoreni, provocați să gândească financiar: competiția CECCAR ajunge la a IV-a ediție
    Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR), a organizat cea de-a IV-a ediție a Concursului de cultură și educație financiar-contabilă, un demers care își propune să apropie elevii de realitățile economice și de importanța gestionării responsabile a resurselor financiare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Operațiunea Jupiter. Magazin clandestin cu produse contrafăcute, descoperit în Oradea, în urma a 3 percheziții
    Un magazin clandestin cu zeci de articole vestimentare și de încălțăminte, în valoare de peste 30.000 de lei, a fost descoperite cu ocazia a trei percheziții făcute, luni, în Oradea de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice (SICE) Bihor. 1

    Cultură

    „Lumina ce o ducem mai departe”, expoziție itinerantă a fotografilor Emil Pușcașu şi Liviu Florin Cionca
    Expoziţia cuprinde o serie de peste 30 de fotografii vechi, reprezentând chipuri ale locuitorilor din Valea de Sus, comuna Câmpani.

    România

    Bătălia pentru 233: calcule tensionate și voturi decisive pentru căderea Guvernului Bolojan
    Criza din Parlament se intensifică după ce reprezentanții Partidului Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) au anunțat în cursul zilei de luni, 27 aprilie au anunțat că vor depunde o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X