BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
565,7 milioane lei nerambursabili - Proiectul spitalului de boli infecțioase va fi depus la finanțator

565,7 milioane lei nerambursabili - Proiectul spitalului de boli infecțioase va fi depus la finanțator

De Cristina Ghilea
la 9 December 2022 09:27 Reactualizat la: 9 December 2022 11:18
9 December 2022 09:27 Reactualizat la: 9 December 2022 11:18
A fost nevoie de formalizarea parteneriatului dintre Consiliul Județean Bihor și Primăria Oradea, cele două entități care dețin terenul din strada Vlădeasa.
Scris de Cristina Ghilea - A fost nevoie de formalizarea parteneriatului dintre Consiliul Județean Bihor și Primăria Oradea, cele două entități care dețin terenul din strada Vlădeasa.

Trimite articolul

X

 

[eadvert]

Consiliul Local a aprobat proiectul „Construire și dotare corp clădire destinat secțiilor de boli infecțioase și pneumologie”, în vederea finanțării acestuia în cadrul Planului Național De Redresare și Reziliență – Componenta C12 – Sănătate, dar și cheltuielile legate de proiect. Dosarul a fost completat cu parteneriatul dintre Primărie și CJ Bihor,

Direcția de Management Proiecte cu Finanțare Internațională va depune proiectul spre finanțare prin Componenta C12 – Sănătate, în cadrul PNRR. Finanțarea nerambursabilă va fi de 95% și reprezintă peste 565,7 milioane lei fără TVA, în timp ce contribuția Primăriei va fi de 5%, respectiv 28,2 milioane lei.

Pe 2,5 hectare

Proiectul votat de consilieri mai prevede suportarea din bugetul local a sumelor reprezentând alte cheltuieli necesare finalizării acestuia, cheltuieli ce pot apărea pe durata implementării lui. Spital urmează să fie construit pe un teren de 2,5 hectare de pe strada Vlădeasa, el fiind proiectat să corespundă tuturor cerințelor secolului XXI, consideră inițiatorii.

Construcția se va ridica pe 4 etaje, va avea minimum 218 paturi pentru spitalizarea continuă a pacienților, ce vor putea fi suplimentate la 295 de paturi, în funcție de necesități.

La acestea se adaugă 20 de paturi în regim de spitalizare de zi și 11 paturi pentru terapie intensivă, ajungându-se la un total de minimum 249 de paturi și maximum 326 de paturi.

Cu dispensar TBC, ca anexă

Capacitățile noului spital de boli infecțioase și pneumoftiziologie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Oradea sunt formate din zona de spitalizare continuă, spitalizare de zi, zona de îngrijire ambulatorie, dispensarul TBC, zona de servicii de diagnosticare și un bloc operator. Spitalul va avea, de asemenea, și un compartiment pentru urgențe, cu cameră de gardă pentru fiecare dintre specialitățile medicale deservite: boli infecțioase, pneumoftiziologie, un cabinet pentru vaccinuri și spații pentru deservirea funcției educaționale (sală conferințe, săli studiu, camere pentru rezidenți etc). Totodată, va avea un compartiment pentru primiri urgențe, cameră de tratament și monitorizare, 3 izolatoare și cu câte o cameră de gardă pentru fiecare dintre specialitățile medicale. Va cuprinde și un ambulatoriu integrat, cu cabinete pentru fiecare dintre specialități, precum și săli de tratamente. În cadrul ambulatoriului se va regăsi și o camera hiperbarică. Ambulatoriul va avea acces direct din exterior, precum și din holul de acces al spitalului. „Independent de acesta, cu acces separat de restul spitalului, se va regăsi Dispensarul TBC. Pentru a oferi servicii medicale complete în specialitățile vizate, noua clădire va cuprinde, pe lângă serviciile necesare tratamentului pacienților internați, și serviciile necesare diagnosticului (imagistică, explorări funcționale, endoscopie bronșică și digestivă)”, informază Primăria.

Accesul auto principal se va realiza direct din strada Vlădeasa, pe ambele laturi ale spitalului. Vor fi 175 locuri de parcare pentru autoturisme și 139 locuri de parcare biciclete, distribuite în parcaj subteran și parcaje la sol.

Trimite articolul

X
Taguri:
Oradea infectioase ,
Proiect european spital infectioase ,
Spital Infectioase Vladeasa
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    GALERIE FOTO/VIDEO
    „Leii roșii” au luat o opțiune serioasă pentru calificarea în semifinale. CSM CSU Raiffeisen conduce în seria cu FC Argeș
    Echipa orădeană a câștigat cu scorul de 89-78 cea de-a doua partidă cu FC Argeș Basketball Pitești, contând pentru sferturile de finală din turneul play off al Ligii Naționale de baschet masculin.

    BIHON Sport local

    Liga 4 Bihor: Rezultate, marcatori și clasamente după etapa a 9-a din play-off și play-out
    În etapa a 9-a, CS Oșorhei a obținut o remiză în prelungiri cu viceliderul CAO, în timp ce ACS Transilvania Sport Academy s-a impus la scor la Salonta și s-a distanțat la 5 puncte de „atletici”. După opt înfrângeri consecutive, CSO Ștei a obținut primul succes în play-off.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Incendiu puternic în Palota: pompierii au salvat gospodăria și mai multe animale din calea flăcărilor
    Pompierii orădeni au acționat în dimineața acestei zile, pentru stingerea unui incendiu de amploare, care a cuprins o gospodărie din localitatea Palota, comuna Sântandrei, reușind să salveze din calea flăcărilor o casă, un depozit de materiale de construcții, solarii și mai multe animale.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    România

    11 case cuprinse de flăcări într-o localitate din Vrancea. Pompieri din 5 județe intervin
    Un incendiu de amploare izbucnit în localitatea Rucăreni, comuna Soveja, a mobilizat forțe de intervenție din mai multe județe, după ce flăcările au cuprins 11 case din lemn.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    23 de tineri din Marghita, noi voluntari alături de pompierii bihoreni în programul „Salvator din pasiune”
    În perioadele 18–19 aprilie 2026 și 25–26 aprilie 2026, la sediul Detașamentului de Pompieri Marghita, 23 de tineri au participat la cursul introductiv general destinat voluntarilor înscriși în programul „Salvator din pasiune”, desfășurat de Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Crișana” al județului Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Incendiu violent într-un apartament de pe strada Grigore Erofte din Oradea: trei persoane au ajuns la spital
    Un incendiu puternic a izbucnit în dimineața zilei de duminică, 26 aprilie, la un bloc cu patru etaje situat pe strada Grigore Erofte din Oradea. Nouă persoane au fost evacuate de pompieri, dintre care trei au necesitat transportul la spital.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X