BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ajutor social suspendat pentru neplata taxelor

Ajutor social suspendat pentru neplata taxelor

la 15 May 2014 11:46
15 May 2014 11:46
134 de bihoreni au sistate ajutorul social, alocaţia pentru susţinerea familiei şi stimulentul pentru creşterea copilului.
Scris de erdei - 134 de bihoreni au sistate ajutorul social, alocaţia pentru susţinerea familiei şi stimulentul pentru creşterea copilului.

Trimite articolul

X

Peste 130 de bihoreni vor rămâne fără ajutorul social, alocaţia pentru susţinerea familiei sau stimulentul pentru creşterea copilului. Este vorba despre cei care nu şi-au achitat taxele şi impozitele către bugetul local până la data de 31 martie 2014. „În situaţia în care, până la data de 31 martie a fiecărui an, primarul constată că nu a fost îndeplinită obligaţia prevăzută mai sus, acesta suspendă, prin dispoziţie, dreptul la ajutorul social respectiv alocaţia pentru susţinerea familiei pe o perioadă de cinci luni, începând cu drepturile aferente lunii aprilie”, ne-a informat Felix Cozma, directorul executiv al Agenţiei Judeţene pentru Plăţi şi Inspecţie Socială (AJPIS) Bihor. Potrivit datelor furnizate de AJPIS Bihor, în judeţ a fost suspendată plata ajutorului social pentru 29 de persoane, plata alocaţiei pentru susţinerea familiei pentru 40 de persoane şi plata stimulentului pentru creşterea copilului pentru 65 de persoane.

Pot recupera

Beneficiarii cărora li s-au suspendat aceste drepturi mai pot să le recupereze.

„Achitarea obligaţiilor legale faţă de bugetul local în perioada de suspendare de cinci luni atrage reluarea, prin dispoziţia primarului, a dreptului la ajutorul social respectiv alocaţia pentru susţinerea familiei, începând cu luna următoare celei în care s-a achitat obligaţia, inclusiv pentru drepturile cuvenite în perioada suspendării”, a precizat Felix Cozma.

În situaţia în care, după termenul de cinci luni, nu au fost achitate obligaţiile legale faţă de bugetul local, dreptul la ajutorul social respectiv alocaţia pentru susţinerea familiei încetează prin dispoziţia primarului.

De asemenea, se suspendă, pe o perioadă de cinci luni, plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului, în cazul neachitării obligaţiilor legale faţă de bugetele locale până la data de 31 martie a fiecărui an.

Achitarea obligaţiilor legale faţă de bugetul local în perioada de suspendare de cinci luni atrage reluarea plăţii drepturilor, începând cu luna următoare celei în care s-a achitat obligaţia, inclusiv pentru drepturile cuvenite în perioada suspendării. „În vederea reluării în plată, beneficiarii drepturilor reprezentând indemnizaţia pentru creşterea copilului, care şi-au achitat obligaţiile faţă de bugetele locale, transmit agenţiei teritoriale copia actului eliberat de autoritatea administraţiei publice locale prin care se face dovada achitării obligaţiilor de plată către bugetul local”, a subliniat directorul executiv al AJPIS Bihor.

În situaţia în care, după termenul de suspendare de cinci luni, nu au fost achitate obligaţiile legale faţă de bugetul local, dreptul la indemnizaţie încetează.

În ceea ce priveşte persoanele singure care se ocupă de creşterea şi îngrijirea unuia sau mai multor copii, în cazul în care nu şi-au achitat taxele şi impozitele, indemnizaţia nu se suspendă.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
ajutor social ,
bihor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Celebrarea hramului Sanctuarului Eparhial „Adormirea Maicii Domnului” din Oradea
    În Anul Jubiliar Franciscan, sărbătoarea hramului readuce în lumină legătura profundă dintre spiritualitatea franciscană și devoțiunea față de Preasfânta Fecioară Maria.

    Cultură

    „Ave Maria”, concert cu intrare liberă în Catedrala Romano-Catolică din Oradea
    Concertul va cuprinde, printre altele, lucrări de Bach, Beethoven, Dvořák sau Mozart.

    BIHON Sport local

    Debut victorios pentru România la Campionatul European de polo U20 de ani. Orădeanul Orsós Roland a marcat două goluri
    La Varna (Bulgaria) a început luni Campionatul European de polo U20 de ani.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON Sport local

    Sprinterul bihorean Mihai Sorin Dringo s-a calificat în semifinalele probei de 400 metri la Campionatul European de atletism
    Mihai Sorin Dringo a concurat astăzi în seriile probei de 400 metri, în prima zi a Campionatului European de atletism în aer liber. Competiția are loc pe Stadionul Alexander din Birmingham (Marea Britanie).

    Cultură

    VIDEO
    „Carmina Burana” la Oradea: tenorul bihorean Ştefan von Korch revine acasă într-un concert eveniment
    Concertul face parte dintr-o serie prin care tenorul Ştefan von Korch propune publicului să descopere sau redescopere magistrala cantată a lui Carl Orff.

    Educație

    Urban contra rural, note umflate și sute de absenți la Bac. Ce arată de fapt examenele naționale din Bihor
    Rezultatele obținute de elevii bihoreni la Evaluarea Națională și la Bacalaureat arată că, dincolo de procentele de promovare, sistemul de învățământ se confruntă cu trei probleme majore: diferențele mari dintre mediul urban și cel rural, discrepanța dintre notele din timpul anului și cele obținute la examen în multe școli, dar și numărul ridicat al elevilor care nu mai ajung să susțină Bacalaureatul.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X