Astfel, normativele prevăd o pedeapsă cu închisoare de la unu la cinci ani pentru conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge.
Nici depăşirea limitelor legale de viteză şi viteza neadaptată la condiţiile de trafic care reprezintă unele din principalele cauze ale accidentelor rutiere grave produse pe drumurile publice nu sunt permise. Polițiștii motivează explicând că viteza determină creşterea distanţei de frânare necesară opririi autovehiculului în siguranţă și determină agravarea consecinţelor accidentelor rutiere indiferent de cauză.
Șoferii începători sunt rugați din nou să nu conducă pe drum alunecos. pe timp de noapte sau pe distanţe mari, fiindcă din pricina experienţei redusă ei prezintă un risc mai mare de a fi implicați în evenimente rutiere nedorite. Șoferii cu mai puţin de un an de practică să nu uite că viteza maximă admisă în afara localităţilor este cu 20 km/h mai mică, transmite Alina Dinu, purtător de cuvânt al Poliției Bihor.
O.Ș.
Citiți principiile noastre de moderare aici!