BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Altfel arată! Trotuarul de nici 1 metru din fața Poliției Rutiere din Oradea a fost lărgit la 3 metri

Altfel arată! Trotuarul de nici 1 metru din fața Poliției Rutiere din Oradea a fost lărgit la 3 metri

De Sorin Martin Vereș
la 12 November 2025 16:08
4 Comentarii

Altfel arată! Trotuarul de nici 1 metru din fața Poliției Rutiere din Oradea a fost lărgit la 3 metri

12 November 2025 16:08
La aproape o lună și jumătate de la materialul publicat de bihon.ro pe tema unui trotuar de 78 cm în Centrul Civic, Primăria Oradea a finalizat lucrările de extindere a trotuarului din Piața Emanuil Gojdu și anunță schimbarea modului de delimitare a locurilor de parcare.
Scris de Sorin Martin Vereș - La aproape o lună și jumătate de la materialul publicat de bihon.ro pe tema unui trotuar de 78 cm în Centrul Civic, Primăria Oradea a finalizat lucrările de extindere a trotuarului din Piața Emanuil Gojdu și anunță schimbarea modului de delimitare a locurilor de parcare.

Trimite articolul

X

Lucrările de reamenajare a zonei din fața sediului Poliției Rutiere Oradea, din Piața Emanuil Gojdu, se apropie de final. Potrivit directorului tehnic al Primăriei Oradea, Sebastian Marchiș, trotuarul din dreptul parcării a fost deja lărgit și prelungit cu aproape 3 metri, urmând ca în perioada imediat următoare să fie turnat stratul final de asfalt și refăcute marcajele rutiere.

„Trotuarul din dreptul parcării are acum o lățime asfaltată de aproximativ 3 metri, la care se adaugă bordurile de 40 de cm, și a fost prelungit față de situația anterioară, astfel se realizează un culoar ce asigură continuitate între zona Catedralei și Calea Clujului. Mâine (13 noiembrie- n.r.) se toarnă stratul de asfalt, iar lucrarea se va finaliza. Urmează să se șteargă marcajele pentru parcările la 90 de grade și să se refacă pentru parcări paralele. Zona se va marca tot cu roșu, conform regulamentului DPI”, ne-a transmis declarat Marchiș.

foto: Trotuar lărgit în fața Poliției Rutiere, 12.11.2025

 

Întrebat dacă această redesenare a parcărilor va duce la o creștere sau scădere a numărului de locuri de parcare în zona respectivă, directorul tehnic din Primăria Oradea susține că numărul exact va fi cunoscut abia după finalizarea lucrărilor de asfaltare și trasare a marcajelor.

„Nu sunt făcute măsurătorile finale, urmează ca după turnarea stratului final de asfalt să se măsoare și să se traseze”, ne-a mai precizat Sebastian Marchiș.

Decizia de lărgire a trotuarului vine după ce, în luna septembrie, o orădeancă a sesizat redacția noastră nemulțumită de lucrările anterioare, susținând că trotuarul ar fi rămas cu o lățime de doar 78 de centimetri. Criticile privind lipsa de spațiu pentru pietoni au determinat administrația locală să intervină și să refacă zona, prin extinderea trotuarului și reorganizarea parcărilor în format paralel.

Orădenii se declară revoltați de trotuarul de 78 cm din fața Poliției Rutiere. Ce spune Primăria

Trimite articolul

X
Taguri:
3 metri ,
largire ,
politia rutiera ,
trotuar
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Bogdan says:
    November 12, 2025 at 5:22 pm

    De ce nu-i intrebati de ce nu s-a facut de la inceput asa?
    Asfaltul turnat prima data si spart acuma si acesta nou, cine le plateste?
    Cumva proiectantul sau tot noi fraierii de oradeni?

    Reply
    • Tautu says:
      November 13, 2025 at 11:33 am

      Întrebare retorica, evident varianta doi. Dar fiind ziar de casă, au ascuns sub titlul de entuziasm pueril.

      Reply
  2. xxx says:
    November 12, 2025 at 6:27 pm

    Acum pot parca militienii de la rutiera pe el.

    Reply
  3. Ion Generic says:
    November 13, 2025 at 9:59 am

    Romanul are doua viteze… Extrem de incet si imposibil de rapid.

    Reply
  4. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Performanță! Luptătorul orădean Vlad Trip a cucerit medalia de bronz la Campionatul European U20 de ani!
    Rezultat excelent pentru Vlad Ioan Trip, sportiv legitimat la secția de lupte a CSȘ LPS Bihorul - CS Gladiatorul Oradea! Luptătorul pregătit de antrenorul prof. Nelu Sandu Pop s-a clasat pe podium la categoria 55 kg la Campionatul European de lupte U20 de ani, la secțiunea lupte greco-romane.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Liniștea de la Dumbrava. La o săptămână după descinderi, Viorel Pașca vorbește despre foame, umilință și casele rămase goale
    Cu o săptămână în urmă, curțile din Dumbrava erau pline de oameni. Astăzi, liniștea pare să fi pus stăpânire peste fiecare alee, fiecare bancă și fiecare casă. O liniște apăsătoare, pe care o citești înainte de toate pe chipul lui Viorel Pașca.

    BIHON Sport local

    „E normal să simțim un sentiment de frustrare pentru că am fost la «o secundă» de a prinde play-off-ul”
    Crișul Sântandrei a fost cea mai bine clasată echipă bihoreană în sezonul 2025/2026, ocupând primul loc în play-out și locul 5 la general în Seria 8.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident grav pe DN 1, între Oradea și Oșorhei. Un copil a fost transportat de urgență la spital
    Un copil și o femeie au ajuns la spital după un accident produs pe DN 1 în cursul zilei de marți, 7 iulie 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Servicii publice la un click distanță: Cloudul Regional Nord-Vest ar urma să fie implementat în Bihor
    Consiliul Județean Bihor, în parteneriat cu Agenția de Dezvoltare Regională (ADR) Nord-Vest, a organizat marți, 7 iulie 2026, sesiunea județeană de lucru din cadrul „Caravanei Cloud Regional Nord-Vest”, un eveniment dedicat digitalizării administrațiilor publice locale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Unul dintre hoții care au spart o bijuterie din Era Park, condamnat la 4 ani și 6 luni de închisoare
    Judecătoria Salonta a pronunțat, marți, sentința în cazul unuia dintre cei doi bărbați acuzați că au spart o bijuterie din complexul comercial Era Park, din Oradea, și au furat bijuterii estimate la 390.000 de lei.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X