BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Apa a ieșit din matcă și a măturat totul în cale în localitatea Cuzap

Apa a ieșit din matcă și a măturat totul în cale în localitatea Cuzap

De Simona Drimbău
la 12 June 2023 11:58 Reactualizat la: 12 June 2023 13:53

Apa a ieșit din matcă și a măturat totul în cale în localitatea Cuzap

foto: Apele Române Crișuri
12 June 2023 11:58 Reactualizat la: 12 June 2023 13:53
Mai multe curți și gospodării au fost inundate în urma viiturilor produse duminică seara în localitatea Cuzap.
Scris de Simona Drimbău - Mai multe curți și gospodării au fost inundate în urma viiturilor produse duminică seara în localitatea Cuzap.

Trimite articolul

X

În după amiaza zilei de duminică, 11 iunie, în urma ploilor torențiale au avut loc scurgeri de pe versanți în localitatea Cuzap, comuna Popești.

[eadvert]

În aceste condiții, s-a produs o viitură rapidă pe Valea Cuzap, afluent al râului Barcău, generând pagube pentru comunitate.

„Echipajele Sistemului Hidrotehnic Barcău au intervenit în localitatea Cuzap pentru a debloca scurgerea apei de pe Valea Cuzap, afluent al râului Barcău. Din cauza inundațiilor provocate de ploile torențiale, mari cantități de material lemnos au rămas angrenate în zona podului rutier din localitatea Cuzap, blocând astfel scurgerea apei. Până la miezul nopții colegii noștri au fost în teren și au curățat materialul lemnos și ale deșeuri aduse de viitură pentru a nu bloca din nou trecerea pe sub pod. În prezent, în zonă nu mai sunt semnalate probleme”, ne-a spus Anca Mihociu, purtătorul de cuvânt la ABA Crișuri.

Primăria din localitate urmează să facă evaluarea pagubelor.

FOTO: Pod rutier, deteriorat de viituri, 12.06.2023

Reprezentanții ABA Crișuri atrag atenția asupra necesității curățării în această perioadă a șanțurilor și rigolelor de scurgere a apelor pluviale.

„Toţi deţinătorii de poduri şi podeţe trebuie să menţină în permanenţă secţiunea de scurgere a apei liberă curată”, spun aceștia.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
Cuzap ,
lemne ,
pod ,
viituri
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    „Leii roșii” sunt de nerecunoscut! Vicecampioana României leagă înfrângerile în Liga Națională!
    CSM CSU Raiffeisen Oradea are probleme serioase când evoluează în compania echipelor din a doua jumătate a clasamentului. Pe locul 10 înaintea meciului de marți, cu 12 victorii și 13 eșecuri, Steaua Sharks București a câștigat disputa cu vicecampioana României, aflată pe locul 1 în LNBM, scor 82-97!

    România

    Fostul selecționer al României, Mircea Lucescu a murit la vârsta de 80 de ani
    Doliu în fotbalul mondial! Seara zilei de marți, 7 aprilie a venit cu o veste tristă de la Spitalul Universitar din București. Fostul selecționer Mircea Lucescu s-a stins din viață la 80 de ani, după ce pe 26 martie a stat pe banca tricolorilor la meciul de baraj cu Turcia. A fost ultimul meci al lui Il Luce.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Autostrada A3: lotul Chiribiș - Suplacu de Barcău ar putea fi inaugurat la finalul acestei veri
    Potrivit Asociației Pro Infrastructură, progresul pe tronsonul Chiribiș - Suplacu de Barcău al Autostrăzii A3 este bun. 

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Pasajul suprateran de lângă magazinul Metro prinde contur: au început lucrările de asfaltare
    Muncitorii au început așternerea primului strat de asfalt din cele două prevăzute pentru pasajul suprateran de pe Centura Oradea, la intersecția cu Centura Oșorhei, în apropiere de magazinul Metro.

    România

    Realitatea Plus se închide. CNA a votat retragerea licenței pentru postul de televiziune
    CNA a decis retragerea licenţei postului Realitatea Plus, motivul fiind neplata unor amenzi aplicate în anul 2024. Ulterior, instituţia a retras şi licenţa postului de radio Gold FM, asociat lui Cozmin Guşă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Curățenie de primăvară în Zona 4 din Oradea: zeci de străzi și spații publice, vizate de intervenții
    Lucrările de întreținere și igienizare a spațiului public în Zona 4 se desfășoară în perioada 6 - 9 aprilie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X