Sunt vizate sediile sociale ale unor firme și domiciliile unor persoane care controlează aceste societăți și care sunt acuzate că în 2025 și 2026 ar fi fabricat, fără drept, aparate de cafea purtând însemnele unei mărci consacrate.
„În procesul de fabricație al aparatelor de cafea ar fi fost utilizate componente însușite, în mod ilegal, din fabrica deținătorului dreptului de marcă, situată pe teritoriul României, precum și componente provenite din deșeuri electronice achiziționate din alt stat membru al Uniunii Europene. În vederea punerii în funcțiune a aparatelor, pe acestea, ar fi fost instalate, fără drept, softurile ce ar fi aparținut titularului mărcii”, se arată într-un comunicat al Poliției Române.
Ulterior, suspecții ar fi vândut aparatele pe site-uri proprii, prezentându-le ca fiind produse noi și oferind în acest sens garanție și mentenanță. Prețurile cerute erau net inferioare celor cu care erau comercializate produsele originale oferite de distribuitorii autorizați.
În acest fel, deținătorul mărcii ar fi suferit un prejudiciu de 1,3 milioane de lei.
Oficialii Poliției Române au precizat că la percheziții participă polițiști judiciariști din cadrul Direcției de Investigare a Criminalității Economice și de la inspectoratelor județene din Bihor, Hunedoara, Gorj și Timiș, sprijiniți de echipe de intervenție din cadrul Grupării Mobile de Jandarmi Timișoara.
Citiți principiile noastre de moderare aici!