BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Atac mafiot la padurar

Atac mafiot la padurar

la 29 June 2011 09:28
29 June 2011 09:28
Un alt localnic se teme că ar putea fi următoarea victimă a mafiei lemnelor din zona Lugas.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Un alt localnic se teme că ar putea fi următoarea victimă a mafiei lemnelor din zona Lugas.

Trimite articolul

X

Fac afaceri de miliarde cu lemnul exploatat iraţional din pădurile din zona Lugas. Şi fiindcă îşi simt ameninţate poziţiile astfel dobândite, acţionează în stilul grupărilor mafiote. Nu se feresc să folosească acest termen nici primarul de Lugas, nici şeful Ocolului Silvic Alesd, nici fost responsabil cu fondul forestier din cadrul Asociaţiei Urbariale Pădureana. Dar în primul rând, o spune Gavril Luca, omul care a decis să pună stavilă jafului din pădurile zonă. În noaptea de 22-23 iunie, gospodăria sa a fost incendiată. Aceasta după ce a fost ameninţat cu moartea, dar şi cu incendierea de către însuşi şeful Asociaţiei Urbariale.

Mafia lemnelor prospera

Oamenii sunt speriaţi fiindcă susţin că există indicii clare că mafia lemnelor prosperă şi datorită toleranţei adjunctului şefului de post din Lugaşu de Jos. Implicat în această poveste pare a fi şi inginerul cadastru din cadrul Primăriei Lugaşu de Jos care şi-a şi prezentat demisia după izbucnirea scandalului. Considerând că grupul constituit în jurul afacerilor cu lemne din zonă a devenit unul periculos, oamenii cer autosesizarea Poliţiei, a Parchetului, a ITRSV Bihor şi chiar a organelor fiscale de control.

Marcarea unui volum de masă lemnoasă mai mare decât permite regimul silvic la suprafaţa aferentă. Subdimensionarea arborilor marcaţi, ceea ce permite exploatarea şi comercializarea unui volum enorm de masă lemnoasă în mod ilegal. Acestea sunt doar o parte dintre chestiunile reclamate de fostul responsabil cu fondul forestier din cadrul Asociaţiei Urbariale Pădureana, Aurel Secară, care nu a dorit să fie părtaş la ceea ce omul consideră că e necurat în Asociţie. Şi a demisionat.

Acum Aurel Secară este speriat că ar putea fi următoarea victimă a celor care exploatează pădurea în mod fraudulos. Aceasta după ce, săptămâna trecută a văzut cu ochii lui cum a ars anexa gospodăriei lui Gavril Luca, şef de district în cadrul Romsilva în zona Lugaş. „Mafia achită şi condamnă aici prin incendiere”, spune Aurel Secară. Omul susţine că a fost martor atunci când, în prezenţa a încă 20 de localnici, la adunarea generală a asociaţiei urbariale, preşedintele Gavril Urs l-a ameninţat pe Gavril Luca că „îi taie capul şi-l duce nevestei pe tavă”, dar şi că îi dă foc. Nimeni nu a crezut însă că s-ar putea întâmpla aşa ceva. Acum însă, mi-e frică că voi fi următoarea victimă. Eu l-am propus pe domnul Luca să fie cenzor la asociaţie, pentru a avea evidenţa activităţii realizată de un specialist. Dar nu a fost votat. Eu mi-am dat demisia apoi, fiindcă nu am dorit să fiu părtaş la ceea ce se întâmplă acolo”, ne-a declarat Aurel Secară. Oamenii din zonă consideră că incendiul provocat de la gospodăria lui Gavril Luca, aşa cum se specifică în raportul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, „va fi acoperit”.

Aceasta, fiindcă, cu teamă, oamenii vorbesc de o complicitate a mafiei lemnelor cu adjunctul şefului de post, care ar avea legături cu cei implicaţi încă din vremea în care era paznic de vânătoare. Gavril Luca este nemulţumit de importanţa pe care adjunctul şefului de post a dat-o constatărilor specialiştilor ISU. „Au venit cu câinele poliţist să vadă urme abia a doua zi. În prima zi, am întrebat de ce nu au adus câinele, dar au spus că e prea cald şi câinele nu simte. L-au adus însă a doua zi, după ce a plouat. Câinele a şi descoperit urmele posibililor făptaşi prin porumb. Există apoi indicii clare. Se vede cum s-a încercat să se desprindă o scândură din gard cu levierul, pentru a putea arunca benzina să incendieze anexa”, spune Gavril Luca.

Primrul din Lugas confirma

La rândul său, primarul de Lugas de Jos, Sorban Levente, confirmă existenţa unui grup care exploatează ilegal pădurile comunei. „Noi, în comună, am avut probleme de-a lungul timpului cu exploatările ilegale. Am stopat în localitatea Lugaşu de Jos fenomenul. La Urvind, chiar oamenii au început să acţioneze şi să-i oprească pe cei care jefuiau pădurea, după ce au înţeles cât rău pot provoca defrişările necontrolate. La Lugaşu de Sus însă, fenomenul a atins cote pe care nu le puteam bănui, iar cei care îl provoacă au depăşit orice limite. Ceea ce i s-a întâmplat şefului de district, Gavril Luca, nu mai poate fi tolerat. Şi aceasta la solicitarea noastră şi a şefului Ocolului Silvic să ne sprijine să curmăm tăierea necontrolată a pădurii. Solicităm şi noi sprijinul celor care pot să se implice şi să ne ajute să punem capăt tăierilor, dar şi în elucidarea situaţiei incendiului provocat în gospodăria lui Gavril Luca”, spune primarul comunei Lugaşu de Jos.

Veronica Bursaşiu, Valentin Teuca

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
lemne ,
lugas ,
mafia lemnelor ,
ocol silvic
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    GALERIE FOTO
    Artista Amalia Verzea a vernisat, la Muzeul Ţării Crişurilor, expoziţia personală „Arta vitraliului la 360°”
    Lucrările expuse au fost realizate pe parcursul a peste trei decenii de activitate, atât în Italia cât şi în România.

    Bihon CSM Oradea

    „Leii roșii” s-au făcut de râs la Sibiu! Liderul din LNBM a pierdut pe terenul echipei de pe locul 10!
    Prestația slabă a CSM CSU Raiffeisen Oradea s-a soldat cu a patra înfrângere stagională, suferită pe terenul echipei care avea 12 victorii și 12 înfrângeri în campionat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Profesorul de sport de la Colegiul „Iosif Vulcan” din Oradea, acuzat că a agresat sexual un elev, trimis în judecată
    Parchetul Bihor a finalizat ancheta și a dispus trimiterea în judecată a lui Cătălin Marius Urs, profesorul de sport în vârstă de 48 de ani din cadrul Colegiul Național „Iosif Vulcan” din Oradea, acuzat de agresiune sexuală asupra unui elev de 9 ani.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O fetiță de 11 ani, din Bihor, agresată sexual de tatăl vitreg. Mama sa ar fi încercat să o convingă să-și retragă acuzațiile
    Doi soți din localitatea bihoreană Drăgănești au fost trimiși în judecată de procurorii Parchetului Bihor, bărbatul fiind acuzat că și-a agresat sexual fiica vitregă, de doar 11 ani la momentul comiterii faptei, în timp ce femeia ar fi încercat să o determine pe minoră să-și retragă acuzațiile.

    Economic

    Guvernul scade acciza la motorină cu 30 de bani și impune o singură modificare zilnică a prețurilor
    Într-un context marcat de volatilitatea prețurilor la carburanți și presiuni tot mai mari din partea transportatorilor și agricultorilor, autoritățile de la București au decis să intervină direct asupra mecanismelor de formare a prețului la motorină.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Noile legi privind siguranța femeilor, protejarea copiilor și audiențe parlamentare transparente, prezentate de deputata Arina Moș
    Deputatul PNL de Bihor, Arina Moș, și-a prezentat, într-o conferință de presă, principalele direcții de activitate din primele trei luni ale acestui an, insistând asupra inițiativelor legislative în care a fost implicată, dar și asupra activității desfășurate în relația directă cu cetățenii, prin cabinetele parlamentare din Oradea și Aleșd.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X