BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Atentie la antigel si lichidul de parbriz!

Atentie la antigel si lichidul de parbriz!

la 20 November 2012 10:29
20 November 2012 10:29
Apropierea sezonului rece creşte interesul conducătorilor auto pentru antigel şi lichid de parbriz.
Scris de Dan Birta - Apropierea sezonului rece creşte interesul conducătorilor auto pentru antigel şi lichid de parbriz.

Trimite articolul

X

Acest lucru i-a băgat în priză pe comisarii de la Agenţia Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC). Astfel, în perioada 18-24.10.2012, aceştia au desfăşurat o acţiune de verificare a respectării prevederilor legale la comercializarea lichidului antigel şi a lichidului de spălare parbrize. Concluziile nu sunt prea îmbucurătoare. Conform rapoartelor de expertizare emise de CNIEP Larex, la 80% din totalul prelevărilor efectuate (două probe de lichid antigel şi trei probe de lichid de spălare a parbrizului), parametrii determinaţi nu corespund cu cei inscripţionaţi pe eticheta acestora.

La nivel naţional au fost controlaţi 645 operatori economici. 347 de operatori economici din cei controlaţi, reprezentând 53,79 %, au fost depistaţi cu abateri de la prevederile legale. Valoarea produselor cu abateri a fost de 269.221 lei.

În Bihor

Potrivit informaţiilor primite de la Traian Bejan, şeful Comisariatului pentru Protecţia Consumatorilor Bihor, în judeţ au fost verificaţi 15 operatori economici. „Zece dintre aceştia aveau abateri la comercializarea lichidului antigel şi lichidului de spălare a parbrizului. Au fost aplicate sancţiuni în valoare de 35.000 de lei”, ne-a precizat Traian Bejan.

Abaterile produselor se refereau la lipsa declaraţiei de conformitate, la etichetare (inscripţionări incomplete, inscripţionări fără traducere). Într-un caz, un produs nu avea sistem de închidere cu siguranţă pentru copii. Valoarea produselor cu abateri se ridică la 6.624 de lei.

Reprezentanţii ANPC atrag atenţia asupra locului de unde sunt achiziţionate lichidul de spălare a parbrizului şi lichidul antigel.

„Este indicat ca şoferii să utilizeze lichidul antigel recomandat de producător sau unul echivalent tehnic, conform cărţii tehnice a autovehiculului. Procesul de schimbare a lichidului antigel ar trebui să fie făcut în service-uri, iar la achiziţionare să fie citită eticheta pentru a urmări şi respecta instrucţiunile de utilizare, atenţionările de evitare a anumitor pericole şi măsurile de precauţie speciale şi să le respecte”, conchide preşedintele ANPC, Bogdan Cristian Nica.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
antigel ,
bihor ,
lichid de parbriz
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    BT Arena găzduiește luni, 1 iunie, meciul 3 al finalei dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Raiffeisen
    Cele două echipe se află la egalitate, scor 1-1, după primele două partide ale finalei, disputate la Oradea, încheiate cu scorurile de 87-84, respectiv 83-88.

    BIHON Sport local

    Tenismena orădeană Beatrice Boico, pe podium la turneul Hai Cup de la Arad
    Jucătoarea de tenis Beatrice Boico, legitimată la CSM Oradea (antrenor Alexandru Stohor), a avut evoluții remarcabile la turneul internațional Hai Cup de la Arad, contând pentru circuitul Tennis Europe Categoria 1.

    Bihon CSM Oradea

    Meciul decisiv cu Steaua a fost ultimul pentru golgheterul Filip Gardasevic sub culorile echipei CSM Oradea
    Filip Gardasevic a jucat timp de trei sezoane la CSM Oradea, fiind de fiecare dată golgheterul echipei noastre și totodată cel mai bun marcator al Superligii Naționale de polo.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON CAO

    Stop branșamentelor și racordurilor frauduloase

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tâlhar condamnat pentru o faptă comisă după ce a stat 5 ani în pușcărie pentru tentativă de omor
    Un bărbat de 53 de ani, din Tileagd, a ajuns din nou la închisoare pentru o tâlhărie comisă la scurt timp după ce a executat o altă pedeapsă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Șinteu, reabilitată energetic cu 1,2 milioane de lei din fonduri AFM
    Lucrările de reabilitare și creștere a eficienței energetice a clădirii Primăriei Șinteu au fost finalizate, investiția având o valoare totală de 1,2 milioane de lei fără TVA, din care 90% au fost fonduri asigurate prin AFM.

    Educație

    GALERIE FOTO
    Premii pe bandă rulantă pentru elevii bihoreni, la trei competiții naționale
    Elevii din Bihor au obținut premii importante la trei competiții naționale desfășurate simultan la Breaza, Vorona și Târgu Mureș. Palmaresul include un premiu I, un premiu II, un premiu III, două mențiuni și trei medalii de aur.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X