BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Au început controale la azilele de bătrâni din Bihor. CJ Bihor: „Din câte știm, în Bihor lucrurile funcționează cum trebuie”

Au început controale la azilele de bătrâni din Bihor. CJ Bihor: „Din câte știm, în Bihor lucrurile funcționează cum trebuie”

De Georgiana Anghel
la 10 July 2023 15:22 Reactualizat la: 10 July 2023 15:36
3 Comentarii

Au început controale la azilele de bătrâni din Bihor. CJ Bihor: „Din câte știm, în Bihor lucrurile funcționează cum trebuie”

10 July 2023 15:22 Reactualizat la: 10 July 2023 15:36
Ministrul Dezvoltării, Adrian-Ioan Veştea, a cerut președinților consiliilor județene din ţară, o verificare în centrele pentru instituţionalizarea persoanelor vulnerabile (copii, vârstnici, persoane cu dizabilităţi).
Scris de Georgiana Anghel - Ministrul Dezvoltării, Adrian-Ioan Veştea, a cerut președinților consiliilor județene din ţară, o verificare în centrele pentru instituţionalizarea persoanelor vulnerabile (copii, vârstnici, persoane cu dizabilităţi).

Trimite articolul

X

În Bihor, Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS), a demarat un control, la azilele de bătrâni, în urmă cu două săptămâni, potrivit Gabrielei Iova, directorul instituției. Ea a precizat că rezultatele vor fi comunicate la finalul acțiunii, la nivel central sau prin intermediul Prefecturii Bihor.

[eadvert]

Controalele sunt realizate de echipe mixte din cadrul instituțiilor AJPIS, IPJ, ISU, DSP, DSV, Protecția Consumatorului și ITM.
Mirela Abrudan, director Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Bihor, furnizor de servicii sociale în județul Bihor, ne-a declarat că, de acum înainte, vor exista săptămânal controale în centrele pentru instituţionalizarea persoanelor vulnerabile.

Purtătorul de cuvânt al CJ Bihor, Bianca Firezar, ne-a precizat că aceste „controale se fac de autoritățile competente” iar CJ Bihor „se asigură că activitatea se desfășoară în bună regulă”.

„Din câte știm, în Bihor lucrurile funcționează cum trebuie”, ne-a precizat sursa citată.

Duminică, Ministrul Dezvoltării, Adrian-Ioan Veştea a cerut, în cadrul unei videoconferințe cu președinții consiliilor județene, demarearea unor controale în centrele pentru instituţionalizarea persoanelor vulnerabile.

„Vă solicit să dispuneţi măsuri urgente şi să verificaţi toate centrele de pe raza administrativă a judeţelor dumneavoastră, astfel încât, în maximum o săptămână, să avem o situaţie reală referitoare la ce se întâmplă în toate aceste instituţii! Nu vor fi tolerate nicio abatere de la proceduri, nicio justificare şi nicio scuză!

Este imperios necesară implicarea, cu seriozitate şi responsabilitate, a tuturor funcţionarilor din domeniul asistenţei sociale, astfel încât să răspundem aşteptărilor tuturor persoanelor vulnerabile care au nevoie de noi toţi. Pentru că absolut toţi suntem responsabili de siguranţa şi bunăstarea acestora!”, a declarat ministrul, potrivit unui comunicat de presă al MDLPA.

Trimite articolul

X
Taguri:
cererea ministrului ,
controale azile de batrani ,
controale saptamanale ,
DGASPC ,
incepere ,
lamuriri
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. functioneaza pe naiba. says:
    July 10, 2023 at 4:03 pm

    Cum sa functioneze cum trebuie , ati uitat de scandalul de anul trecut cand un proprietar de camin de batrani i-a furat casa unei batrane relatate si in presa locala dupa care mostenitorii batranei s-au trezit fara mostenire, toate aceste case de batrani ar trebui controlate permanent pentru ca se produc jafuri si tratamente rele aplicate pensionarilor care au ajuns laei majoritatea niste escroci care nu au nici o mcakitate sa detina asfel de case de batrani.

    Reply
    • cetatean says:
      July 11, 2023 at 7:49 am

      pai la noi in Bihor la ce justitie avem , asta inseamna “functioneaza cum trebuie” 🙁

      Reply
  2. Mari says:
    July 11, 2023 at 9:29 am

    Controalele sunt anuntate din timp , așa că au timp sa se pregateasca , toți-s cu pile și în Oradea ,pe profit , șmecheri cu acte-n regula și un bătrân cu demență sau alte boli grave e foarte greu de îngrijit acasă, chiar imposibil și ei profita de asta.

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Contractele de execuție pentru parcurile fotovoltaice din Dobrești și Drăgănești au fost semnate
    Două comune din Bihor au trecut la etapa de finalizare a proiectelor care vizează construirea unor parcuri fotovoltaice.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dispărută din 2024, o hoață de bijuterii a fost condamnată la 3 ani de detenție și dată în urmărire
    Prinsă în timp ce arunca pe geam un pantof de sport în care a ascuns bijuterii furate, în valoare de peste 12.000 de lei, dar dispărută în urmă cu doi ani în timpul anchetei, o femeie din Bihor a ajuns pe lista infractorilor căutați de Poliția Română.

    Economic

    ANAF activează bodycam-urile la controale. Ce se întâmplă dacă ești filmat de inspectori
    Inspectorii antifraudă din cadrul ANAF vor putea înregistra audio și video controalele pe care le desfășoară, după ce instituția a stabilit procedurile de utilizare a camerelor de corp (bodycam).

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Prima pistă de biciclete din Sâniob, aproape de final. Traseul trece prin zona celor peste 200 de pivnițe
    Lucrările la prima pistă de biciclete amenajată în comuna Sâniob se apropie de final, investiția urmând să ofere o nouă posibilitate de acces către una dintre cele mai importante zone viticole și pomicole ale localității.

    Economic

    Șoferii care transportă marfă contra cost cu permis de categoria B vor avea nevoie de certificat profesional
    Șoferii care efectuează transport rutier contra cost cu vehicule pentru care este suficient permisul de conducere din categoriile B sau BE vor trebui să respecte noi cerințe de pregătire profesională.

    Ştiri sportive

    Baschetbaliștii tricolori s-au revanșat. România câștigă în fața Serbiei la Campionatul European de baschet masculin U16 ani!
    După debutul nereușit în fața Poloniei, scor 62-105, reprezentativa U16 ani a României a obținut un succes de senzație în fața Serbiei, scor 75-73, în cea de-a doua zi a Campionatului European, care se desfășoară la Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X