Anunțul a fost făcut de primarul comunei, Adrian Pietroi, care a informat că intervențiile din teren vor presupune lucrări de săpătură și montare a conductelor în mai multe sate din comună. Pe durata execuției, administrația locală estimează că vor exista restricții temporare de circulație și disconfort în zonele în care se vor desfășura lucrările.
Investiția este realizată în cadrul Programului Național de Investiții „Anghel Saligny”. Consiliul Local Hidișelu de Sus a aprobat anul trecut devizul general actualizat și indicatorii tehnico-economici ai obiectivului, după atribuirea contractului de proiectare și execuție. Valoarea totală a investiției este de 17.085.144,04 lei, cu TVA inclus. Din această sumă, 16 milioane de lei provin de la bugetul de stat, prin Programul „Anghel Saligny”, iar 1.085.144,04 lei reprezintă contribuția bugetului local. Valoarea lucrărilor de construcții-montaj este de 11.234.923,28 lei, cu TVA. Contractul de proiectare și execuție a fost atribuit asocierii formate din Flodor Transcom SRL, în calitate de lider, împreună cu Distrigaz Vest Construcții SRL și Gazmind SRL.
Potrivit documentației tehnice, proiectul prevede înființarea unei rețele noi de distribuție a gazelor naturale în toate satele aparținătoare comunei, Hidișelu de Sus, Hidișelu de Jos, Mierlău, Sîntelec și Șumugiu. Rețeaua va avea o lungime totală de 15.404 metri și va include o stație de reglare-măsurare-predare, necesară funcționării sistemului. Durata estimată pentru implementarea investiției este de 12 luni. După finalizarea lucrărilor, rețeaua va putea deservi 1.227 de gospodării din comună. Documentația prevede un consum anual estimat de aproximativ 1.693 de mii mc de gaze naturale, atât pentru consumatorii casnici, cât și pentru cei non-casnici.
Proiectul include realizarea unui sistem inteligent de distribuție a gazelor naturale, care va integra echipamente și tehnologii pentru monitorizarea și administrarea rețelei. Printre acestea se numără sisteme de măsurare a presiunii și debitelor, echipamente pentru contorizare și odorizare, soluții de protecție și monitorizare a conductelor, precum și sisteme automate de colectare și transmitere la distanță a datelor de funcționare. Documentația mai prevede utilizarea unor tehnologii informatice care permit gestionarea în timp real a rețelei și optimizarea funcționării acesteia.
Totodată, sistemul este proiectat astfel încât să asigure continuitatea alimentării, creșterea siguranței în exploatare și posibilitatea extinderii serviciilor de distribuție în funcție de necesitățile viitoare. Lucrările vor fi executate pe trasee amplasate de-a lungul drumului național DN76 și al drumurilor județene DJ768 și DJ795A, în funcție de configurația rețelei proiectate. După finalizarea investiției și punerea în funcțiune a sistemului, locuitorii și operatorii economici din comună vor avea posibilitatea de a solicita racordarea la rețeaua de distribuție a gazelor naturale.
Citiți principiile noastre de moderare aici!