BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Avansează lucrările la viitoarele centre medicale de urgență situate în zonele de munte Padiș și Stâna de Vale

Avansează lucrările la viitoarele centre medicale de urgență situate în zonele de munte Padiș și Stâna de Vale

De Vlad Chelaru
la 20 June 2022 12:28 Reactualizat la: 20 June 2022 12:29

Avansează lucrările la viitoarele centre medicale de urgență situate în zonele de munte Padiș și Stâna de Vale

20 June 2022 12:28 Reactualizat la: 20 June 2022 12:29
Clădirile în care vor funcționa două centre medicale de urgență la Padiș și Stâna de Vale au ajuns la un stadiu fizic al lucrărilor cuprins între 50 și 60%.
Scris de Vlad Chelaru - Clădirile în care vor funcționa două centre medicale de urgență la Padiș și Stâna de Vale au ajuns la un stadiu fizic al lucrărilor cuprins între 50 și 60%.

Trimite articolul

X

”La Padiș, construcția se află în faza de finisaje interioare și lucrări la instalația termică și electrică, iar după această etapă urmează montarea instalațiilor sanitare. La clădirea de la Stâna de Vale, constructorii încep în această săptămână lucrările la finisaje interioare” se arată într-un comunicat transmis de Consiliu Județean Bihor.

[eadvert]

După finalizarea construcțiilor și dotarea acestora cu mobilă și echipamente medicale, centrele vor fi date în folosința Serviciului Județean Salvamont Salvaspeo Bihor.

Fiecare centru de urgență are prevăzută o suprafață utilă de 163 de metri pătrați, cu parter și mansardă. Accesul va fi realizat printr-o terasă acoperită, dotată cu o rampă pentru accesul tărgii. La parter va exista un cabinet medical, o sală de ședințe, o zonă de depozitare și grup sanitar. La nivelul mansardei vor fi amenajate două dormitoare pentru angajați, cu 2, respectiv 3 paturi.

Centrele de urgență vor fi dotate cu echipamente de căutare și salvare performante interconectate cu sistemul de telemedicină folosit și de spitalele din județ. Cele două noi amplasamente și dotările aferente vor facilita acțiunile de salvare în zonele greu accesibile. Totodată, interconectarea la sistemul de telemedicină face posibilă intervenția promptă în situațiile grave, salvând astfel mai multe vieți.

Executantul proiectului este Asocierea SC VUTAN INSTALAȚII SRL și SC COFIDO SRL. Valoarea contractului pentru realizarea proiectului tehnic și execuția lucrărilor este de 1.739.000 lei, fără TVA. Termenul de execuție este de 12 luni de la data semnării ordinului de începere a lucrărilor.

Centrele medicale de urgență fac parte din proiectul transfrontalier RO-HU 449, IPHEALTH – „Proiect integrat pentru dezvoltare durabilă în zona montană a județului Bihor, îmbunătățirea accesului și dezvoltarea serviciilor de sănătate în cazul intervențiilor medicale în situații de urgență”, finanțat cu fonduri europene. Investiția este realizată de către Consiliul Județean Bihor în parteneriat cu Autoguvernarea Locală Berettyóújfalu, U.A.T. Oradea, U.A.T. Marghita, U.A.T. Salonta, U.A.T. Aleșd, U.A.T. Beiuș, Universitatea Oradea, Salvamont Bihor, Spitalul „Gróf Tisza István” și ISU „Crișana”.

Proiectul IPHEALTH este finanțat în cadrul Programului Interreg V-A România – Ungaria 2014-2020, prin Fondul European de Dezvoltare Regională (FEDR), completat de co-finanțarea națională a celor două State Membre, România și Ungaria, are un buget total în valoare de 9.717.383,06 Euro, din care 7.987.250,81 Euro de la FEDR (Fondul European de Dezvoltare Regională).

Mai multe detalii despre proiectul IPHEALTH găsiți pe website-ul dedicat acestuia: https://iphealth.ro/.

FOTO: Centre medicale în zona de munte Padiș și Stâna de Vale 20.06.2022

Trimite articolul

X
Taguri:
centre medicale ,
Padis ,
stadiu lucreari ,
stana de vale
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat din Valea lui Mihai, condamnat la 8 ani de închisoare pentru că și-ar fi violat nepoata de 13 ani
    Un bărbat din orașul Valea lui Mihai a fost condamnat la 8 ani de închisoare pentru viol, fiind acuzat că, timp de mai bine de un an, și-a obligat nepoata în vârstă de 13 ani să întrețină cu el relații sexuale orale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    O nouă fabrică de 4 milioane de euro va fi construită la Salonta. Investiția va crea 100 de locuri de muncă
    O nouă fabrică va fi construită în zona industrială din Salonta, pe strada Iosif Vulcan, momentul fiind marcat printr-o festivitate de punere a pietrei de temelie pentru noua unitate de producție a companiei Corex România.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Minor prins cu „cristal”, într-un magazin din Oradea. A fost condamnat alături de 3 bihoreni, pentru trafic de droguri
    Tribunalul Bihor a pronunțat sentința în cazul a patru bihoreni, printre care și un minor, acuzați de trafic de droguri de risc și mare risc, tentativă la această infracțiune, dar și de deținere de substanțe interzise pentru propriul consum.

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    Economic

    10 milioane de euro pentru producătorii locali. Ce pot construi primăriile din Regiunea Nord-Vest
    Autoritățile locale din Regiunea Nord-Vest vor putea accesa fonduri europene pentru dezvoltarea unor infrastructuri dedicate producătorilor locali.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Trei sate din comuna Copăcel vor beneficia de o nouă rețea de alimentare cu apă
    Locuitorii din satele Chijic, Copăcel și Surduc vor avea acces la o rețea de alimentare cu apă potabilă, în urma unei investiții derulate de administrația locală din comuna Copăcel.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Caștalău”, un recidivist din Bihor, va fi predat în Ungaria după ce va executa în țară 3 ani de pușcărie
    Curtea de Apel Oradea a admis, zilele trecute, o cerere a autorităților judiciare din Ungaria și a dispus predarea în țara vecină a unui recidivist din Suplacu de Barcău, Elemér Marian Kállai, zis „Caștalău”, de 51 de ani.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X