Astfel, supravegheaţi permanent copiii aflaţi în apă sau în apropierea acesteia, scăldaţi-vă doar în locuri special amenajate pentru înot şi respectaţi avertizările privind interzicerea scăldatului, evitaţi scăldatul solitar, fără a avea alte persoane prin apropiere, mai ales dacă nu ştiţi să înotaţi sau dacă nu înotaţi bine. Evitaţi scăldatul în râuri, lacuri, canale de irigaţii sau alte cursuri de apă unde malurile sunt abrupte, curenţii sunt foarte puternici, albiile nămoloase sau pline de plante, pietre, crengi şi trunchiuri de copaci. Nu vă aventuraţi în apă când sunteţi în stare de ebrietate, seara târziu sau pe timp de noapte. Evitaţi scăldatul în zone în care, anterior, s-au produs incidente. Nu intraţi în apa rece înfierbântaţi, după ce aţi stat foarte mult timp la soare. „Nu săriţi de pe platforme, poduri sau alte construcţii, aceste acte de teribilism putând avea consecinţe grave” mai spun reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Crişana Bihor.
Aveţi grijă la scăldat
Pentru a evita o tragedie, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Crişana adresază cetăţenilor rugămintea de a respecta recomandările referitoare la scăldatul în zone neamenajate, în vederea evitării unor situaţii deosebit de grave.
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Europa raportează cazuri, România raportează decese. În 2024, 22 din cele 23 de decese provocate de rubeolă la nivel european s-au înregistrat în România, majoritatea în rândul copiilor mici, nevaccinați.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”
„REABILITARE TERMOENERGETICĂ A ȘCOLII GENERALE COCIUBA MARE
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un an și 9 luni de închisoare, cu suspendarea executării pe un termen de supraveghere de 2 ani, și obligația de a munci 60 de zile în folosul comunității.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de marți, 23 decembrie.
Citiți principiile noastre de moderare aici!