BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Avocatul Sava atacă sentinţa primită „cu suspendare”

Avocatul Sava atacă sentinţa primită „cu suspendare”

la 12 January 2015 20:44
12 January 2015 20:44
Pledând că dosarul i-a fost „ticluit” de DNA, Sava aduce ca sprijin o plângere a procurorului arestat Vasile Popa.
Scris de erdei - Pledând că dosarul i-a fost „ticluit” de DNA, Sava aduce ca sprijin o plângere a procurorului arestat Vasile Popa.

Trimite articolul

X

Avocatul orădean Ioan Sava şi soţia sa, pe de o parte, precum şi procurorii DNA pe de altă parte, au atacat, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, sentinţa emisă vinerea trecută de Curtea de Apel (CA) Cluj.
Astfel, magistraţii clujeni l-au condamnat pe avocatul Ioan Sava la trei ani de închisoare cu suspendare pe un termen de încercare de cinci ani iar pe soţia sa au condamnat-o la 10 luni de închisoare cu suspendare, termenul de încercare fiind de 2 ani şi 10 luni.
Totodată, judecătorii CA Cluj au dispus confiscarea sumei de 7.000 euro şi i-a obligat pe cei doi soţi avocaţi să achite câte 10.000 de lei cu titlul de cheltuieli judiciare. Însă decizia finală va aparţine ÎCCJ.

Denunţător hoţ

În acest dosar (mai au încă unul instrumentat tot de DNA Oradea), soţii Sava au fost trimişi în judecată în 2012. Ioan Sava a fost acuzat de trafic de influenţă, fals în înscrisuri sub semnătură privată (ambele în formă continuată) şi spălare de bani. Iar în sarcina soţiei sale s-a reţinut complicitate la infracţiunea de fals în înscrisuri sub semnătură privată şi uz de fals.
În esenţă, procurorii anticorupţie l-au acuzat pe Sava că ar fi pretins şi primit 7.000 de euro de la un denunţător pentru a interveni la judecători ai Curţii de Apel Oradea astfel ca aceştia să-i dea o pedeapsă cu suspendare. Sava ar fi spălat banii prin încheierea unui contract de asistenţă juridică pentru un onorariu de succes de 7.000 de euro. Iar soţia sa l-ar fi sprijinit în aceste demersuri.

O poveste încâlcită…

La fel ca şi la reţinerea respectiv trimiterea sa în judecată, Ioan Sava susţine că este nevinovat iar dosarul ar fi o „înscenare” din partea procurorului DNA care i-a fost stagiar la cabinetul de avocatură. Motivaţia în acest sens a lui Sava e că procurorul DNA ar urmări „să-i plătească poliţe”, fără să precizeze însă ce fel de „poliţe” ar putea determina un procuror anticorupţie să „ticluiască” dosare.
„Denunţătorul infractor a făcut târgul cu procurorul DNA, prin ticluirea unui denunţ dictat la DNA Oradea, prin promisiunea de scoatere de sub urmărirea penală în Dosarul 16/P/2011 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, pentru 6 furturi din locuinţă”, pledează Sava.

Plusează cu denunţul lui Popa

Iar de această dată, avocatul Sava aduce ca argumentaţie suplimentară o plângere penală înaintată de procurorul suspendat şi arestat Vasile Popa la Parchetul de pe lângă ÎCCJ – Direcţia Naţională Anticorupţie, împotriva a doi procurori din cadrul DNA Oradea.
Dat fiind că Vasile Popa a semnat plângerea invocată după ce a fost arestat preventiv în cauza instrumentată de DNA Oradea, se cuvine a fi luate în calcul şi eventuale resentimente ale fostului şef al Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor faţă de procurorii anticorupţie.
Astfel că, dincolo de afirmaţiile făcute de Vasile Popa într-un moment în care credibilitatea îi este zdruncinată, merită semnalate doar două aspecte. Şi anume că, într-adevăr, denunţătorul avocatului Sava a fost scos de sub urmărire penală în cazul furturilor în dauna Bisericii Apostolice Penticostale nr. 4 «Horeb» şi a cinci credincioşi penticostali, în timp ce celălalt suspect a fost trimis în judecată. Iar un alt element cheie ar putea fi supoziţia lui Vasile Popa că procurorii DNA ar fi făcut presiuni şi asupra procuroarei de caz de la Parchetul de pe lângă Judecătoria (PJ) Oradea pentru ca aceasta să accepte mutarea dosarului de furt calificat al denunţătorului la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor, unde să se dea soluţia de scoatere de sub urmărirea penală. Aceasta fiindcă procuroarea PJ Oradea ar putea confirma sau infirma, în cadrul verificărilor efectuate de Structura Centrală a DNA, dacă s-au făcut presiuni asupra ei pentru a i se lua dosarul penal al denunţătorului.
„Sperăm ca organele abilitate vor lua măsurile legale împotriva celor care au ticluit acest dosar şi au săvârşit fapte penale, promiţându-i unui denunţător că va fi exonerat de răspunderea penală pentru faptele sale”, plusează, deocamdată, avocatul Sava. Poate în ideea că, uneori, cea mai bună apărare rămâne atacul…

Trimite articolul

X
Taguri:
dna oradea ,
ioan sava ,
vasile popa
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    USR vrea depolitizarea educației. Concursuri pentru directori organizate de fiecare școală în parte
    USR propune schimbarea modului în care sunt aleși directorii de școli. Potrivit unui proiect de lege depus în Parlament, concursurile nu ar mai fi organizate de inspectoratele școlare, ci de consiliile de administrație ale fiecărei unități de învățământ.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bolojan: „Coaliția e greu de refăcut”. Scenariul guvernelor de criză intră în joc
    Ilie Bolojan spune că refacerea coaliției este puțin probabilă și că România ar putea avea guverne minoritare sau soluții temporare de tip „armistițiu” politic, din cauza lipsei de încredere între partide.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O nouă atenționare meteo! Cod galben de vijelii și grindină în Bihor
    Toată țara se va afla până vineri dimineața sub o atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică, averse însemnate cantitativ, intensificări ale vântului, vijelii și grindină, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM).

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    Economic

    Joburi disponibile în Bihor la început de iulie. Șoferii, montatorii și lucrătorii comerciali sunt cei mai căutați
    În județul Bihor sunt disponibile, în această perioadă, 554 de locuri de muncă prin Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM), dintre care 330 sunt în Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Răzbunare de Revelion. Certat cu vecinii, un bărbat din Marghita le-a vandalizat mașinile
    Un bărbat de 36 de ani, din Marghita, a fost ridicat, marți, de polițiștii de investigații criminale din municipiul bihorean și predat penitenciarului Oradea, unde va executa o pedeapsă de un an, 3 luni și 10 zile de închisoare pentru furt calificat și distrugere. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 2 iulie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 2 iulie. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X