BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihorean rănit în timp ce încerca să stingă incendiul la un adăpost de animale. 23 de animale arse de vii

Bihorean rănit în timp ce încerca să stingă incendiul la un adăpost de animale. 23 de animale arse de vii

De Costel Demian
la 25 April 2022 11:24 Reactualizat la: 25 April 2022 11:25
5 Comentarii

Bihorean rănit în timp ce încerca să stingă incendiul la un adăpost de animale. 23 de animale arse de vii

25 April 2022 11:24 Reactualizat la: 25 April 2022 11:25
Duminică, 24 aprilie, un adăpost de animale din localitatea bihoreană Munteni a fost cuprins de flăcări.
Scris de Costel Demian - Duminică, 24 aprilie, un adăpost de animale din localitatea bihoreană Munteni a fost cuprins de flăcări.

Trimite articolul

X

Incendiul a fost sesizat la 112 la ora 22:09, iar ISU Crișana a mobilizat la fața locului trei echipaje de pompieri din cadrul Stației de Pompieri Aleșd, din care două de stingere și unul de prim ajutor calificat. În sprijinul acestora au intervenit și membrii Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență ai unității administrativ-teritoriale.

[eadvert]

„În momentul sosirii forțelor de intervenție la adresa indicată, incendiul se manifesta violent pe o suprafață de aproximativ 100 mp în care era amenajat un adăpost de animale, existând pericolul iminent de propagare a incendiului la alte anexe din apropierea focarelor”, precizează sergent major ISU Crișana, Alina Butaci.

Până să ajungă pompierii, un sexagenar a încercat să salveze animalele și să stingă incendiul, însă a suferit arsuri la nivelul feței. Pompierii militari paramedici i-au acordat primul ajutor calificat și au transportat victima la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Clinic Județean Oradea.

„Pompierii au acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului timp de aproximativ trei ore, evitând propagarea acestuia la celelalte anexe aflate în apropierea grajdului incendiat. Operațiunea a fost îngreunată de accesul dificil în locul respectiv, drumul fiind impracticabil pentru autospecialele de intervenție și de lipsa surselor de apă în zonă, echipajele fiind nevoite să realizeze alimentarea cu apă dintr-un pârâu cu debit mic, folosindu-se de motopompele din dotare”, mai transmite sergent maior Butaci.

Două vaci, un vițel și 20 de capre nu au putut fi salvate din calea flăcărilor, care au distrus în totalitate adăpostul de animale, pe o suprafață de circa 100 mp.

În urma cercetărilor, pompierii au stabilit faptul că incendiul a fost, cel mai probabil, provocat de un conductor electric defect, neizolat corespunzător sau cu izolație deteriorată.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
animale ,
incendiu ,
Munteni
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Pompierii cu oierii says:
    April 25, 2022 at 1:34 pm

    Austria nu are grajd fără PSI.

    Reply
  2. Ion says:
    April 25, 2022 at 1:51 pm

    Pompierii din județul Cluj nu intervin în Bihor?

    Reply
    • MAI de ca-ca!!! says:
      April 25, 2022 at 5:21 pm

      Nici ăstea din Bihor nu prea intervin în timp.bine ca sânt plătiți regeste gusteri de bugetari.pacat de domnul are si de animale neputincioși.

      Reply
  3. Mlm says:
    April 25, 2022 at 9:47 pm

    Bietele animale! Prin ce a trebuit sa treaca!..
    Nu putea sa sparga in spate doua-trei scanduri ca sa le poata sccoate?

    Reply
    • Dromihetes says:
      April 28, 2022 at 3:59 am

      Cred ca lui ii ardea doar sa-si salveze grajdul.

      Reply
  4. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Radarul a „luat foc” pe DN1, la Groși: patru șoferi prinși cu peste 140 km/h în câteva ore, toți lăsați fără permis
    Polițiștii continuă acțiunile de tipul „razie” în județul Bihor.

    Cultură

    Proiectul FIL Nouveau/Feel Young continuă la Filarmonică. Maestrul Adrian Morar va dirija concertul ediţiei 2026
    Tineri artiști instrumentiști din România vor urca pe scenă alături de orchestra şi corul Filarmonicii de Stat Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Încep lucrările la Grădina Urbană Nufărul. Printre atracții: un turn de observație, sere și o pasarelă pietonală
    Grădina Urbană Nufărul va fi construită în zona cuprinsă între străzile Meiului, Lotus, Complex Lotus și Strada Vavilov.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Cultură

    Poeta Ana Blandiana, la Oradea, la spectacolul despre povestea unei iubiri care trece dincolo de moarte
    Ana Blandiana a fost prezentă în sală la cele două reprezentaţii al spectacolului „N-am înţeles niciodată cum se simte aerul că ai plecat”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Termoficare Oradea repornește încălzirea în oraș. De când revine căldura în calorifere
    Decizia a fost luată ca urmare a solicitărilor formulate de orădeni și scăderea temperaturilor exterioare din ultimele zile, precum și prognoza meteo pentru următoarea perioadă.

    România

    Președintele României, despre susținerea lui Ilie Bolojan: „Am ajuns într-o situație ireconciliabilă”
    Șeful statului a evitat, luni, 27 aprilie, în cadrul unei intervenții la DigiFM să ofere un răspuns la întrebarea „Dacă îl mai susține pe premierul Ilie Bolojan?”, susținând că el (președintele- n.red) are rolul de mediator în criza politică.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X