BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihorenii indragostiti de Volkswagen

Bihorenii indragostiti de Volkswagen

la 4 December 2010 12:27

Bihorenii indragostiti de Volkswagen

4 December 2010 12:27
<p>Dealerul local D&C este pe locul doi pe ţară, după Bucureşti, la maşinile de import vândute.</p>
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - <p>Dealerul local D&C este pe locul doi pe ţară, după Bucureşti, la maşinile de import vândute.</p>

Trimite articolul

X

Volkswagen este cea mai vândută maşină din import în România în primele zece luni ale anului 2010, potrivit statisticilor Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA). Volkswagen a comercializat în perioada ianuarie – octombrie 2010 nu mai puţin de 7.157 de autoturisme, ceea ce o plasează pe locul doi după autohtona Dacia cu 29.684 de unităţi vândute. Locul trei aparţine lui Renault cu 7.012 maşini comercializate, iar pe patru se situează Skoda cu 6.777 unităţi. Ford vine pe locul cinci pe ţară cu 6.257 de maşini vândute.

În Bihor

La nivel local, Dacia a vândut 689 de maşini în primele zece luni. Volkswagen râmâne şi în Bihor cea mai iubită maşină din import cu 374 de unităţi comercializate. Locul doi la maşinile din import este ocupat de Suzuki cu 170 de unităţi. Pe trei se plasează Renault cu 151 de maşini vândute, iar pe patru – Audi – cu 107 vânzări.

„În continuare, piaţa locală a maşinilor de import este dominată Volkswagen Golf cu 129 de maşini vândute şi Polo cu 113 maşini comercializate în perioada ianuarie – octombrie 2010. Audi este ceai mai vândută marcă Premium în Bihor cu 107 unităţi”, ne-a informat Maria Băncui, reprezentantul Biroului Marketing & Comunitare de la D&C Oradea. Peste un sfert din piaţa locală a maşinilor de import este ocupată de Volkswagen cu 26,2%. Alte maşini comercializate de D&C au cotele de piaţă: Seat – 5,7%, Audi – 7,5%. „D&C şi Iberica Auto au o cotă pe piaţa auto locală de 39,4%”, a precizat Maria Băncui.

Dealerul bihorean D&C se plasează pe poziţia a doua pe ţară la vânzările de maşini de import, după Bucureşti, cu cele 374 de maşini comercializate. La Audi, D&C este pe locul trei după Bucureşti şi Cluj, cu cele 107 maşini vândute.

D.B.

Trimite articolul

X
Taguri:
apia ,
import ,
volkswagen
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primarul Florin Birta, despre noul stadion: „municipiul Oradea își va asuma cota de cofinanțare de 25%”
    După tumultoasele lupte politice din ultimele săptămâni, primarul Florin Birta a evidențiat pasul înainte făcut în perspectiva construirii noului stadion de 16.000 de locuri în Oradea. După zece luni de contestații, constructorul desemnat inițial își va putea duce planul. Lucrările ar urma să înceapă în primăvara anului 2027, dar până atunci trebuie mutată și Grădina Zoologică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Tragedie în Bihor. Un adolescent a murit înecat după ce a ieșit la scăldat alături de un prieten
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de miercuri, 24 iunie.

    FC Bihor

    Ioan Filip: „Vrem să obținem mai mult sezonul acesta, ca să se vadă o evoluție”
    Ioan Filip are 37 de ani și se pregătește pentru un nou sezon în Liga 2 cu FC Bihor. Revenit la Oradea în 2024, căpitanul echipei speră la un sezon și mai bun al „roș-albaștrilor”.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Cu coroniţe şi bucheţele de sânziene, fete îmbrăcate în costume tradiţionale au marcat Ziua Internaţională a Iei, la Oradea
    Parada costumelor a fost organizată de Centrul de Cultură al Județului Bihor.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO+VIDEO
    31 de jucători au fost prezenți la primul antrenament al FC Bihor. „Obiectivul este să încercăm să ajungem din nou în play-off ”
    Plecați în vacanță după antrenamentul din 20 mai, jucătorii de la FC Bihor au revenit miercuri pe iarbă, dornici să pregătească sezonul 2026/2027.

    Economic

    Oradea: un teren valoros cu potențial economic, ținut pe loc în mijlocul unei povești naționale de pierderi
    Declarațiile recente ale Oanei Gheorghiu au readus în atenție situația companiei de stat Active Conexe SA, o societate înființată în urma reorganizării activelor rezultate din privatizarea Automobile Craiova către Ford.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X