BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bijuterii capturate de poliţie

Bijuterii capturate de poliţie

la 30 July 2010 13:36
30 July 2010 13:36
Poliţiştii orădeni au ridicat 17 kg de bijuterii aparent ilicite, după ce au fost ţinta unei tentative de jaf.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Poliţiştii orădeni au ridicat 17 kg de bijuterii aparent ilicite, după ce au fost ţinta unei tentative de jaf.

Trimite articolul

X

Peste 17 kilograme de bijuterii, majoritatea din aur, au fost indisponibilizate la sediul Inspectoratului Poliţiei Judeţelui (IPJ) Bihor până la lămurirea situaţiei, întrucât patronul turc din Bucureşti nu a putut prezenta deocamdată acte de provenienţă.

Totodată, poliţiştii orădeni au reuşit să identifice autorii unei tentative de tâlhărie iniţiate miercuri în jurul orei 02:00, constatând ulterior că lovitura fusese pusă la cale chiar de una dintre victime, angajat al magazinului pe care patronul turc vroia să-l deschidă la Oradea. Oamenii legii au intrat pe fir în urma unui apel la 112 care semnala un scandal într-un apartament de bloc. La locul incidentului s-au deplasat poliţiştii birourilor de Ordine Publică respectiv de Combatere a Infracţiunilor contra Persoanei iar la cercetări au stabilit că în locuinţa au pătruns două indivizi, imediat după ce locatarii acesteia intraseră în apartament şi se pregăteau să închidă uşa. Intruşii intenţionau să sustragă cele 17 kilograme de bijuterii despre care aveau informaţii că se află în bagajele transportate de locatari.

„Cei trei locatari erau angajaţi ai unei firme din Bucureşti patronate de un cetăţean turc, cu obiect de activitate comercializarea bijuteriilor din metale preţioase. Auzindu-i pe unii dintre colocatari pe scara imobilului şi bănuind că poliţia va sosi în cel mai scurt timp, suspecţii s-au panicat şi au părăsit locuinţa, fără a mai sustrage vreun bun”, mai informează purtătorul de cuvânt al IPJ Bihor, inspector principal Alina Dinu.

Câteva ore mai târziu, poliţiştii l-au găsit şi reţinut pe unul din suspecţi, în vârstă de 31 de ani. Acesta se afla în Gară, dorind probabil să se întoarcă în localitatea de origine, comuna Modelu din judeţul Călăraşi. Complicele, un alt călărăşean în vârstă de 22 de ani, din comuna Alexandru Odobescu, se sustrage cercetărilor, fiind dat în urmărire.

Dator la cămătari

În urma aprofundării cercetărilor s-a stabilit că tâlhăria fusese plănuită de un bucureştean de 27 de ani, angajat al firmei vizate, care încerca să-şi plătească datoriile acumulate la cămătari.

„Pe fondul unor probleme financiare acute, acesta a pregătit cu minuţiozitate toate fazele atacului, instigându-i şi coordonându-i pe cei doi călărăşeni, care îi sunt prieteni, în fiecare etapă”, mai arată inspectorul principal de poliţie Alina Dinu. Bucureşteanul şi călărăşeanul de 31 de ani din Călăraşi au fost prezentaţi joi procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea care au dispus măsura interdicţiei de a părăsi localitatea.

În ce îl priveşte pe patronul turc, acesta va răspunde şi pentru nerespectarea Legii 333/2003 privind paza valorilor.

Cristian Horgoş

Trimite articolul

X
Taguri:
bijuterii ,
ipj bihor ,
turc
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mihai Sorin Dringo va concura luni în seriile probei de 400 metri la Campionatul European de atletism
    La Birmingham (Marea Britanie) se va desfășura, în perioada 10-16 august, ediția 2026 a Campionatului European de atletism în aer liber pentru seniori.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Nu scăpăm! ANM a emis un nou Cod galben de caniculă pentru județul Bihor
    Potrivit meteorologilor, vor fi caniculă şi temperaturi deosebit de ridicate, luni în vestul ţării, marţi în vest, nord-vest, în sud şi pe arii restrânse în rest, iar miercuri, local în sud-sud-vest.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Noul Audi Q9. Un nou standard în segmentul SUV premium
    Audi extinde gama SUV prin lansarea noului Audi Q9, cel mai mare model din portofoliul mărcii.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Pervers la Silvaș. Un bărbat care se masturba în văzul celor veniți la locul de scăldat din Oradea, amendat de instanță
    Judecătoria Oradea a pronunțat în această săptămână sentința în cazul unui bărbat de 63 de ani, acuzat de ultraj contra bunelor moravuri, după ce s-a masturbat în apropierea zonei de agrement Silvaș, în văzul celor veniți la cunoscutul loc de scăldat și picnic din municipiu.

    Cultură

    13 concerte în spaţii neconvenţioanle, în cadrul programul estival INITIO 2026
    Stagiunea estivală scoate muzica din sala de concerte și transformă orașul într-o scenă a întâlnirilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Contractele de execuție pentru parcurile fotovoltaice din Dobrești și Drăgănești au fost semnate
    Două comune din Bihor au trecut la etapa de finalizare a proiectelor care vizează construirea unor parcuri fotovoltaice.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X