BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bilanțul coronavirus în Bihor: 50 de cazuri noi și 5 decese. Peste 4.000 de bihoreni au primit și vaccinul rapel

Bilanțul coronavirus în Bihor: 50 de cazuri noi și 5 decese. Peste 4.000 de bihoreni au primit și vaccinul rapel

De Costel Demian
la 6 February 2021 11:36
4 Comentarii

Bilanțul coronavirus în Bihor: 50 de cazuri noi și 5 decese. Peste 4.000 de bihoreni au primit și vaccinul rapel

6 February 2021 11:36
În ultimele 24 de ore, în județul Bihor au fost efectuate 471 de teste de coronavirus, iar 50 dintre acestea au fost pozitive.
Scris de Costel Demian - În ultimele 24 de ore, în județul Bihor au fost efectuate 471 de teste de coronavirus, iar 50 dintre acestea au fost pozitive.

Trimite articolul

X

Potrivit datelor județene, în ultimele 24 de ore au fost vaccinate 862 de persoane. Până sâmbătă dimineața, la nivelul județului Bihor au fost vaccinate 22.418 persoane, dintre 4.366 au primit ambele doze de vaccin. Până la această oră au fost înregistrate 28 de reacții adverse, iar 17 doze de vaccin au fost pierdute.

Numărul de cazuri noi confirmate pe parcursul zilei de vineri este de 50, în timp ce 48 de pacienți au fost declarați vindecați. Astfel, sâmbătă dimineața, în județ se înregistra 730 de cazuri active. 34 dintre pacienții confirmați sunt internați pe secțiile ATI din județ.

În ultimele 24 de ore au fost confirmate și 5 decese la persoane cu coronavirus. În urma acestora, numărul bihorenilor decedați de la începutul pandemiei de covid-19 a ajuns la 883.

[impdf url=”https://www.bihon.ro/wp-content/uploads/2021/02/260412720210206Incidentacumulatape2saptpeUAT.pdf” width=”640″ height=”850″]

Controale și amenzi

Echipe mixte de polițiști și jandarmi au verificat 1349 persoane carantinate și 507 persoane izolate la domiciliu. De asemenea, echipele mixte au efectuat verificări cu privire la respectarea măsurilor de protecție individuală și a prevederilor legale în vigoare fiind verificate 108 societăți comerciale și 37 mijloace de transport în comun. În urma controalelor au fost aplicate 152 sancțiuni contravenționale, din care 65 cu avertisment scris și 87 cu amenzi în valoare de 56.600 lei pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de Covid-19.

În aceste misiuni au fost implicați 323 polițiști ai Inspectoratului de Poliție Județean Bihor, precum și 57 de cadre din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bihor, din care 6 au fost implicați în transportul vaccinului împotriva Covid-19, 4 au fost angrenați la centrele de carantină iar 21 au acționat în patrule mixte aplicând 18 sancțiuni contravenționale din care 10 cu avertisment scris și 8 cu amenzi în valoare de 13.600 de lei pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 55/2020.

Două echipaje ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Crișana” Bihor (ISU BH) au asigurat acțiunea de transport vaccinuri împotriva Covid-19. Personalul ISU BH coordonează în permanență suportul operațional și fluxul informațional la nivelul Centrului Județean de Comandă și Coordonare a Intervenției (CJCCI). În misiunile menționate au fost implicate 15 cadre ale ISU “Crișana“.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
coronavirus
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. lena says:
    February 6, 2021 at 12:30 pm

    ce idiotenie sa le dai stimulente de mii sau zeci de lei celor care vaccineaza de parca a da o injectie ar fi ceva foarte greu de facut rusine politrucilor care au propus asa ceva asemenea aberatii si risipa de bani publici, la fel si stimuletele pentru cei care au tratat infectati cu covid care au luat sume astronomice de 20-40 de mii de lei pe luna o moasa din gorj care a luat 24000 net pe luna asta da dovada de multa incompetenta si risipa de bani de la buget.

    Reply
  2. Margarina Rama says:
    February 6, 2021 at 12:50 pm

    Doamne ajută pe toată lumea care se înțeapă :
    https://m.luju.ro//vaccinare-cu-paralizare-se-tin-lant-reactiile-adverse-dupa-vaccinul-asa-zis-anti-covid-19-dezvoltat-de-catre-pfizer-si-biontech-doi-medici-din-cluj-si-ramnicu-valcea-au-facut-semipareza-iar-un-asistent-din-piatra-neamt-este-in-coma-o-asistenta-din-timis-a

    Reply
  3. Coco says:
    February 6, 2021 at 1:30 pm

    Oradea la 1.7 la mie ! Zici ca e alcolemie :)))! Cu 50 de noi bolnavi in tot judetul si urmarind si celelalte zile eu cred ca suntem sub 1 la mie . Da na scolile trebuie tinute inchise sa rezulte cat mai multe bovine ! Bine ca au deschis pacanelele !

    Reply
  4. Betonarul says:
    February 6, 2021 at 8:05 pm

    Felicitari pentru Mass Media. CovrigTv CovrigRadio Covrigjurnalism. Speram ca vajunge deoclisa.

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Remus Pașca: „La pauză ne-am montat și am ieșit pe teren să arătăm cu adevărat cine suntem și pentru ce ne-am pregătit”
    Atacantul Remus Pașca (30 de ani) a avut un sezon excelent cu 40 de goluri în campionat, 3 în Cupa României și 4 în dubla de baraj. Transilvania Sport Academy a revenit sâmbătă de la un neverosimil 0-2 grație celor trei goluri marcate de atacantul orădean. La finalul meciului, obosit de efortul depus pe o căldură caniculară, dar fericit pentru promovare, Remus ne-a acordat un scurt interviu.

    Cultură

    Bazinul Didactic de Înot din Săcueni a devenit, prin intermediul artei fotografice, un bazin de aur
    Bazinul didactic de înot din Săcueni a ajuns, prin intermediul Adelei Lia Rusu, pe podiumurile internaționale ale fotografiei.

    Economic

    GALERIE FOTO
    Porsche, Mercedes și autorulotă Volkswagen, scoase la licitație de ANABI. Cât costă cele mai scumpe modele
    Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate (ANABI) a lansat o nouă rundă de licitații online pentru valorificarea unor autoturisme confiscate în cadrul unui dosar penal.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    18 ani de dezvoltare în Aștileu: investiții în școli, utilități, drumuri și noi oportunități pentru comunitate
    În urmă cu 18 ani, Ionuț Lazăr făcea primii pași în activitatea publică, iar acum conduce una dintre comunele din județul Bihor care au cunoscut o dezvoltare constantă în ultimii ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șoferul unui utilaj a fost lovit cu lopata pe pârtia de schi. Agresorul, obligat să-i plătească 49.000 de lei
    Un bărbat acuzat că l-a lovit cu lopata pe șoferul unui utilaj folosit la întreținerea pârtiei de schi de la Vârtop și i-a distrus mai multe componente ale vehiculului a fost obligat de Judecătoria Beiuș să-i plătească victimei și firmei acestuia, pe care era înregistrat utilajul, daune materiale și morale în valoare de 49.000 de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Premieră în Bihor: centrul de colectare a deșeurilor din Dobrești, cu cameră frigorifică pentru animale moarte, finalizat
    În comuna Dobrești au fost terminate lucrările pentru Centrul de Colectare a Deșeurilor Voluminoase, o investiție în valoare de 2,9 milioane de lei.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X