O nouă biserică și un centru destinat persoanelor vârstnice vor fi construite de către parohia Sfântul Anton Oradea. În acest sens s-a obținut avizul Arhitectului Şef privind construirea unei biserici în Piața Bobâlna, numărul 10. Terenul a fost studiat printr-un Plan Urbanistic Zonal, aprobat cu HCL 269/2014, prin care terenul a fost destinat unei zone de instituții și servicii pentru construire biserică și centru social. Dezvoltarea se va realiza etapizat, într-o primă etapă fiind construită biserica, transmite Primăria.
„Îngerii păzitori ai mizericordienilor”
Ridicată la mijlocul secolului al 18-lea, pentru ordinul mizericordienilor, capela „Îngerii păzitori ai mizericordienilor” din Oradea, situată pe strada Republicii nr. 33 va intra într-un amplu proces de reabilitare. Se vor executa reparații la tencuielile interioare și exterioare, refacerea integrală a finisajelor navei, domului și turnurilor, înlocuirea elementelor degradate ale scărilor de acces, refacerea planșeelor interimare ale turnurilor etc. Unicitatea acestui edificiu este dată de cupola eliptică situată pe axul central.
[eadvert]
Trimite articolul
Xiara biserici…parca nus destule ! niste retardati ! evu mediu ne paste!
Templu Incaş ar fi mai de apreciat.
sa mearga la biserica … de biserici avem nevoie nu de spitale….
Yuhuuu, inca o biserica a Evului Mediu , fix ce ne lipsea !