BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Buick Riviera Boat – Tail, Peugeot 201 sau Gaz M21 Volga, admirate la prima ediţie Classic Car Show Oradea

Buick Riviera Boat – Tail, Peugeot 201 sau Gaz M21 Volga, admirate la prima ediţie Classic Car Show Oradea

De Camelia Buşu
la 18 May 2025 05:09 Reactualizat la: 19 May 2025 10:56

Buick Riviera Boat – Tail, Peugeot 201 sau Gaz M21 Volga, admirate la prima ediţie Classic Car Show Oradea

18 May 2025 05:09 Reactualizat la: 19 May 2025 10:56
Conceptul Classic Car Show Oradea presupune ca anual să fie promovat un vehicul istoric de o anumită tematică, marcă sau categorie, alături de alte vehicule selectate.
Scris de Camelia Buşu - Conceptul Classic Car Show Oradea presupune ca anual să fie promovat un vehicul istoric de o anumită tematică, marcă sau categorie, alături de alte vehicule selectate.

Trimite articolul

X

Timp de două zile, în 16-17 mai, s-a desfăşurat în Piaţa Regele Ferdinand, prima ediţie Classic Car Show Oradea, un eveniment în cadrul Festum Varadinum, sub egida Retromobil Club România. Conceptul de eveniment cultural cu spectacol și selecție autovehicule istorice dedicate autoturismului Tatra a fost conceput de ArtX, respectiv Angela Lupşea.

Scopul Classic Car Show Oradea este de a îmbina vehiculele istorice și experiența comunității. Au fost expuse şi prezentate mașini de colecție din anii 1920 până în anii 1980, amfitrionul evenimentului fiind Mihai Dacin.

Classic Car Show Oradea, prima ediţie

În prima zi a fost prezentată vizitatorilor clasificarea tehnică și juridică a vehiculelor istorice, restaurarea acestora și conservarea valorii lor. Sâmbătă, cei care au trecut prin piaţeta din faţa teatrului au avut parte de retro party mix cu DJ și zonă de food & drink .

În cele două zile, printre maşinile expuse s-au numărat: Peugeot 201 – 1929, Skoda 100S – 1972. S-a putut admira şi un Buick Riviera Boat – Tail – 1972, maşină nerestaurată, conservată, achiziţionată în 2017 din SUA, via Germania. De pe prezentarea expusă alăturat maşinii am aflat că sunt doar trei modele auto boat-tail: Auburn 1939, Corevette C2 Sting-Ray, Buick Riviera (1971 – 1973, fiecare an cu design propriu, caracteristica comună fiind doar spatele de barcă). Modelul expus a fost produs într-un singur an, 1972.

Alte maşini prezentate au fost: Ford Taunus 1965, Chevrolet Corvette C1 – 1962, Volvo Amazon 121 fabricat în 1966, BMW 700 LS (E107) – 1963, Skoda Octavia 1964, Chevrolet Pickup Truck – 1948, Olcit Club – 1985. A fost expusă şi o maşină Gaz M21 Volga – 1968. Un astfel de model i-a fost oferit cosmonautului Iuri Gagarin după zborul său orbital.

Mică şi cochetă, maşina Fiat 500 – 1971 este o maşină de oraş, cu motor în spate şi patru locuri. În 1959, inginerul Dante Giacosa a primit premiul Compaso D’Oro pentru design industrial pentru proiectarea Fiat 500, marcând prima dată când acest premiu a fost acordat unui constructor auto.

Prima ediţie Classic Car Show Oradea a stat sub semnul anului aniversar Skoda 130, motiv pentru care Angela Lupşea din partea ArtX şi președintele Retromobil Club România Bihor, Otto Rencsik, l-au premiat pe managerul Skoda.

Retromobil Club România, la nivel judeţean, iniţiază începând cu anul 2025 o serie de evenimente culturale prin care să îmbine pasiunea pentru a deţine un vehicul istoric cu implicarea în diferite activităţi alături de comunitate.

Trimite articolul

X
Taguri:
angela lupsea ,
artx ,
Classic Car Show Oradea ,
masini de epoca ,
mihai dacin ,
oradea ,
Otto Rencsik ,
piata ferdinand ,
Retromobil Club Romania
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Prima reacție a lui Bolojan la adresa moțiunii de cenzură: „Cei care au generat această criză să găsească soluția”
    Moțiunea de cenzură anunțată de PSD și AUR a generat o reacție critică din partea lui Ilie Bolojan, care pune sub semnul întrebării nu doar oportunitatea demersului, ci mai ales lipsa unei alternative guvernamentale clare.

    Economic

    ANAF anunță bonificații pentru zeci de mii de români care și-au plătit impozitele anticipat
    Un număr semnificativ de români care și-au achitat din timp obligațiile fiscale au fost recompensați financiar, potrivit unui anunț făcut luni de Agenția Națională de Administrare Fiscală.

    Educație

    Elevii bihoreni, provocați să gândească financiar: competiția CECCAR ajunge la a IV-a ediție
    Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR), a organizat cea de-a IV-a ediție a Concursului de cultură și educație financiar-contabilă, un demers care își propune să apropie elevii de realitățile economice și de importanța gestionării responsabile a resurselor financiare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Operațiunea Jupiter. Magazin clandestin cu produse contrafăcute, descoperit în Oradea, în urma a 3 percheziții
    Un magazin clandestin cu zeci de articole vestimentare și de încălțăminte, în valoare de peste 30.000 de lei, a fost descoperite cu ocazia a trei percheziții făcute, luni, în Oradea de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice (SICE) Bihor. 1

    Cultură

    „Lumina ce o ducem mai departe”, expoziție itinerantă a fotografilor Emil Pușcașu şi Liviu Florin Cionca
    Expoziţia cuprinde o serie de peste 30 de fotografii vechi, reprezentând chipuri ale locuitorilor din Valea de Sus, comuna Câmpani.

    România

    Bătălia pentru 233: calcule tensionate și voturi decisive pentru căderea Guvernului Bolojan
    Criza din Parlament se intensifică după ce reprezentanții Partidului Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) au anunțat în cursul zilei de luni, 27 aprilie au anunțat că vor depunde o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X