BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cântecul este alinare, mângâiere, motivaţie

Cântecul este alinare, mângâiere, motivaţie

la 19 January 2015 09:44
19 January 2015 09:44
Claudia Cacuci a moştenit de la bunica ei pasiunea pentru muzică.
Scris de erdei - Claudia Cacuci a moştenit de la bunica ei pasiunea pentru muzică.

Trimite articolul

X

Totul a început în urmă cu 9 ani, când a participat la o preselecție sub îndrumarea directorului școlii din Luncșoara, Adrian Botici. Cu această ocazie a fost selectată să facă parte din Ansamblul folcloric Aușana, deși până atunci cântase doar ocazional. Prima participare la un spectocol, alături de Ansamblul folcloric Aușana a avut loc la festivalul concurs de la Vadu Crișului la care a luat locul I, după care au urmat numeroase concursuri, festivaluri și evenimente folclorice cu numeroase premii.„ Dintre toate premiile obținute cel mai apropiat sufletului meu este premiul I câștigat la Festivalul Internațional “La Fântâna Dorului” de la Șimleul Silvaniei. Pentru mine, cântecul este alinarea, mângaierea și motivaţia mea. În muzică îmi găsesc refugiul, iar şcena este altarul unde trebuie să ne rugăm frumos prin cântecele noastre”, spune Claudia Cacuci. Prin intermediul Jurnalului bihorean, interpreta a ţinut să mulţumească familiei, „în special mamei mele deoarece fără ea nu aș fi putut evolua pe acest drum al muzicii ”.

Artista spune că la împlinirea vârstei de 18 ani a primit cel mai frumos cadou: „am lansat pe piață primul meu CD intitulat : «Ia uitați-vă la mine», care cuprinde 12 piese populare autentice de pe Valea Crişului Repede.

…Nu în cele din urmă vreau să mulțumesc Bunului Dumnezeu pentru tot și tuturor persoanelor minunate din jurul meu care mă ajută cu costume și texte, în mod special doamnei Florica Bradea și directorului Ansamblului Aușana, Silviu Botiș ”, a spus interpreta de muzică populară. Claudia Cacuci s-a născut în satul Luncșoara, comuna Aușeu, pe 19.01.1994. Azi este ziua ei. „La mulţi ani, Claudia Cacuci! ” Şi la cât mai mult CD-uri!

Trimite articolul

X
Taguri:
ausana ,
claudia cacuci ,
muzica populara
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Știu că aveți misiuni mult mai grele”. Mesajul primit de pompierii bihoreni după ce au intervenit la salvarea unui câine căzut într-o groapă
    Miercuri, 6 mai, pompierii orădeni au acționat pentru salvarea unui cățel, în localitatea Nojorid, intervenția fiind urmată de un mesaj de recunoștință transmis de către apelantă salvatorilor.

    România

    După sprijinul acordat moțiunii împotriva lui Bolojan, Șoșoacă anunță procedura de destituire a lui Nicușor Dan
    Diana Șoșoacă, președintele partidului SOS România a anunțat în cursul zilei de joi, 7 mai că formațiunea începe demersul pentru destituirea președintelui României, Nicușor Dan.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Misiunea de stingere a focarelor din zona împădurită dintre Șuncuiuș și Vadu Crișului continuă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    13.000 de solicitări depuse pentru actualizarea datelor pentru locurile de parcare din Oradea. Câte au fost respinse și de ce?
    Serviciul Gestionare Parcări din cadrul Direcției Patrimoniu Imobiliar a Primăriei Municipiului Oradea a finalizat prima sesiune de validare automată a solicitărilor de actualizare a informațiilor aferente locurilor de parcare de domiciliu atribuite.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Posturi la stat, scoase la concurs în Bihor. Unde se fac angajări și ce condiții trebuie îndeplinite
    Instituțiile publice din județul Bihor au publicat, în această perioadă, mai multe posturi vacante pentru persoanele care își doresc o carieră în sistemul public.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Incendiul de la groapa de gunoi din Oradea a fost stins după două zile de intervenții ale pompierilor
    În cursul zilei de 06 mai, peste 20 de pompieri militari orădeni au continuat să acționeze pentru lichidarea focarelor izolate, rămase la groapa de gunoi din Oradea, intervenind cu 4 autospeciale de stingere.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X