BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Câţi bani vor fi alocaţi pe hectar anul acesta

Câţi bani vor fi alocaţi pe hectar anul acesta

la 20 September 2018 15:57
20 September 2018 15:57
Au fost aprobate subvenţiile pe suprafaţă aferente anului 2018.
Scris de demeter1 - Au fost aprobate subvenţiile pe suprafaţă aferente anului 2018.

Trimite articolul

X

989.564 mii euro sunt alocaţi anul acesta pentru schema de plata unică pe suprafaţă. 99.436 mii euro pentru plata redistributivă şi 561.846 mii euro plata pentru practici agricole benefice pentru clima şi mediu-plata pentru inverzire.
18.728 mii euro sunt alocaţi pentru plata tinerilor fermieri şi 242.576 mii euro pentru schema de sprijin cuplat.

Conform Regulamentului UE fiecare stat membru are posibilitatea să majoreze plafonul schemei unice de plată pe suprafaţă, cu maximum 3% din plafonul naţional anual relevant. De asemeanea acesta sunt libere să-şi majoreze plafonul pentru schema unică de plată.

Majorări

Când un stat membru aplică o astfel de majorare, aceasta este luată în considerare de către Comisie la stabilirea plafonului naţional anual pentru schema de plată unică pe suprafaţă. În acest sens, statele membre notifică Comisia privind procentele anuale cu care urmează să se majoreze în fiecare an calendaristic, începând din 2018. Statele membre îşi pot revizui anual decizia de a majora plafonul schemei unice de plată pe suprafaţă, cu maximum 3 % din plafonul naţional anual dupa scăderea plafonului plăţii pentru înverzire şi notifica Comisiei orice decizie întemeiată pe o astfel de revizuire, până la data de 1 august a anului anterior aplicării sale.

Suma corespunzatoare majorării plafonului schemei unice de plată pe suprafaţă cu 3% asigură utilizarea până la 100 % a fondurilor disponibile în cadrul plafonului bugetar alocat României pentru plăţile directe. Măsurile prevazute de proiectul de act normativ va permite beneficiarilor plăţilor să-şi elaboreze propriul plan de afaceri şi program de dezvoltare pe termen scurt, în condiţiile cunoaşterii nivelului sumelor pe care urmează să le primească.

De asemenea, posibilitatea acordării de plăţi în avans începând cu data de 16 octombrie 2018 asigura capital financiar necesar pentru derularea la timp a activităţilor specifice din agricultură.

APIA va începe din 1 decembrie 2018 să efectueze plăţile corespunzatoare diferenţei între plafonul financiar al fiecărei scheme de plăţi sus menţionate.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
fermieri ,
hectar ,
practici agricole ,
subventii
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mihai Sorin Dringo va concura luni în seriile probei de 400 metri la Campionatul European de atletism
    La Birmingham (Marea Britanie) se va desfășura, în perioada 10-16 august, ediția 2026 a Campionatului European de atletism în aer liber pentru seniori.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Nu scăpăm! ANM a emis un nou Cod galben de caniculă pentru județul Bihor
    Potrivit meteorologilor, vor fi caniculă şi temperaturi deosebit de ridicate, luni în vestul ţării, marţi în vest, nord-vest, în sud şi pe arii restrânse în rest, iar miercuri, local în sud-sud-vest.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Noul Audi Q9. Un nou standard în segmentul SUV premium
    Audi extinde gama SUV prin lansarea noului Audi Q9, cel mai mare model din portofoliul mărcii.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Pervers la Silvaș. Un bărbat care se masturba în văzul celor veniți la locul de scăldat din Oradea, amendat de instanță
    Judecătoria Oradea a pronunțat în această săptămână sentința în cazul unui bărbat de 63 de ani, acuzat de ultraj contra bunelor moravuri, după ce s-a masturbat în apropierea zonei de agrement Silvaș, în văzul celor veniți la cunoscutul loc de scăldat și picnic din municipiu.

    Cultură

    13 concerte în spaţii neconvenţioanle, în cadrul programul estival INITIO 2026
    Stagiunea estivală scoate muzica din sala de concerte și transformă orașul într-o scenă a întâlnirilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Contractele de execuție pentru parcurile fotovoltaice din Dobrești și Drăgănești au fost semnate
    Două comune din Bihor au trecut la etapa de finalizare a proiectelor care vizează construirea unor parcuri fotovoltaice.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X