BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cauzele incendiului de la Black Sea și Cargus. Angajații au întârziat apelul la 112 în încercarea de a stinge flăcările

Cauzele incendiului de la Black Sea și Cargus. Angajații au întârziat apelul la 112 în încercarea de a stinge flăcările

De Vlad Chelaru
la 19 May 2022 12:22 Reactualizat la: 19 May 2022 12:23
1 Comentarii

Cauzele incendiului de la Black Sea și Cargus. Angajații au întârziat apelul la 112 în încercarea de a stinge flăcările

19 May 2022 12:22 Reactualizat la: 19 May 2022 12:23
La finalul conferinței de presă de joi, 19 mai, care a avut loc la Detașamentul 1 de Pompieri din Oradea, comandantul ISU ”Crișana” Bihor, generalul de brigadă Caba Sorin a răspuns întrebărilor jurnaliștilor legat de incediul de la Black Sea.
Scris de Vlad Chelaru - La finalul conferinței de presă de joi, 19 mai, care a avut loc la Detașamentul 1 de Pompieri din Oradea, comandantul ISU ”Crișana” Bihor, generalul de brigadă Caba Sorin a răspuns întrebărilor jurnaliștilor legat de incediul de la Black Sea.

Trimite articolul

X

Acesta a declarat că o echipă de control a fost trimisă luni, 16 mai, la depozitele Black Sea și Cargus pentru a verifica dacă se respectau sau nu normele de incendiu aflate în vigoare.

[eadvert]

Lucrau cu flacără deschisă în interiorul halei

Ca urmare a controlului efectuat, șeful ISU ”Crișana” a transmis că nu se respectau normele de incendiu în cadrul halei. Mai exact, în partea aparținând Black Sea, un număr de muncitori lucrau cu flacără deschisă (aparat de sudură) pentru modificarea unor instalații.

Potrivit acestuia, incendiul s-a extins cu repeziciune datorită vântului care pătrundea prin ușile larg deschise ale halei și care a întețit flăcările, dar și a materialelor combustibile aflate în interiorul si exteriorul părții aparținând Black Sea. S-a reușit salvarea unor bunuri, datorită unor stivuitoare care au îndepărtat în timpul incendiului produse depozitate care puteau lua foc.

Au întârziat cu apelul la 112

Potrivit acelorași informații, angajații au ezitat să sune la 112, probabil în încercarea de a stinge de unii singuri flăcările din hală. Acest lucru a îngreunat intervenția pompierilor, dat fiind amploarea incendiului la sosirea lor.

Ancheta este în curs de derulare, urmând a fi finalizată și a prezenta concluziile finale ale acesteia.

În acest moment nu se știe cu exactitate valoarea pagubelor sau dacă cele două firme aveau asigurare asupra halei.

Reamintim, incendiul a izbucnit vineri, 13 mai, în jurul orei 10 dimineața, pe Șoseaua Borșului din Oradea, la o hală pe o suprafață de 4000 mp. Afectate au fost firmele BLACK SEA (furnizor de echipamente de încălzire, sanitare etc.) și depozitul firmei de curierat Cargus. La incendiu au fost mobilizați peste 100 de pompieri cu 15 autospeciale de stingere.

Incendiu uriaș pe Calea Borșului: Depozitele Black Sea și Cargus, afectate

FOTO: Incendiu Borșului Black Sea 13.05.2022

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Black Sea ,
flacăra deschisa ,
incendiu ,
oradea
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ati says:
    May 20, 2022 at 12:52 am

    Vineri 13 , fack …

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    Cultură

    Tatiana Niculescu îşi va lansa la Oradea volumul "Viețile și morțile lui Constantin Noica"
    Tatiana Niculescu este scriitoarea care a impus în literatura română contemporană genul biografiei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Spitalul Județean Bihor, premiat internațional pentru tratamentul pacienților cu accident vascular cerebral
    Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor a fost distins cu Premiul „Angels” pentru anul 2025, o recunoaștere internațională acordată spitalelor care demonstrează excelență în diagnosticarea și tratamentul pacienților cu accident vascular cerebral (AVC).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tâlhărie într-un magazin din Marghita. Un tânăr care a furat o geacă le-a agresat pe angajatele care l-au prins
    Un judecător de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Marghita a dispus arestarea la domiciliu a unui tânăr de 21 de ani, din Popești, acuzat de o tâlhărie comisă săptămâna trecută, într-un magazin din Marghita.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    Cultură

    De la ţăranii moldoveni ai lui Creangă, la popularul Mitică al lui Caragiale, în deschiderea Conferinţelor Dilema de la Oradea
    Evenimentul se desfăşoară timp de trei zile în sala de conferinţe a Muzeului Ţării Crişurilor.

    BIHON Sport local

    FOTO
    Baschetbalistele de la Rookies Oradea au devenit vicecampioane naționale la junioare U16
    În Sala Polivalentă a Universității din Oradea s-a desfășurat în perioada 13-17 mai turneul final al Campionatului Național de baschet feminin pentru junioare U16. În competiție s-a aflat în ACS Rookies Oradea, echipă pregătită de Veres Attila.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi tineri din Belarus și Polonia, prinși în PTF Borș, cu 56 de grame de substanțe interzise. Mergeau la un concert în București
    Controalele efectuate în ultimele 48 de ore de polițiștii de frontieră din Borș au dus la descoperirea a doi tineri în bagajele cărora au fost descoperite în jur de 56 de grame de substanțe care erau susceptibile de a fi stupefiante sau halucinogene.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X